TYP: a1

Grecja - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Grecja


Grecja, znajdująca się w akwenie Morza Śródziemnego, ma dostęp aż do trzech wyodrębnionych z niego mórz: Morza Egejskiego na wschodzie, Morza Kreteńskiego na południu i Morza Jońskiego na zachodzie. Wody oblewające Grecję kontynentalną i jej liczne wyspy są bardzo przyjazne żeglarzom. Jest to kraj o niezwykle urozmaiconym wybrzeżu i bardzo dużej liczbie wysp. Położenie Grecji na najdalej na południe wysuniętym obszarze Półwyspu Bałkańskiego zapewnia sprzyjający klimat i duże nasłonecznienie. Niemal wszystkie wyspy należące do Grecji oferują doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych.

Grecja to kolebka cywilizacji antycznej i cudowne miejsce na wakacje gwarantujące odpoczynek na pięknych, piaszczystych plażach wśród antycznych budowli. Wśród mnóstwa wysp i wysepek (ponad 3000 wysp, z których jedynie 150 jest zamieszkałych) można wytyczyć wiele tras rejsu. Sezon na czarter jachtów w Grecji jest długi a akwen zróżnicowany, dlatego miejsce dla siebie znajdują tu zarówno doświadczeni żeglarze jak i początkujący. Grecja położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego, na zachodzie z odmianą wilgotną, a na wschodzie z suchą. Największe atrakcje Grecji to cudowne widoku, ciepła i przejrzysta woda, liczne zabytki oraz oryginalna kuchnia.

Najpopularniejsze regiony i wyspy:

Attyka to historyczna kraina na wschodzie i najbardziej zagęszczony region administracyjny Grecji, ze stolicą w Atenach. Na tym obszarze znajduje się pole sławnej bitwy pod Maratonem oraz wspaniała świątynia Posejdona w Sunion. Z Kalamaki lub Lavrion najczęściej rozpoczyna się żeglugę na Cykladach.

Cyklady to archipelag składający się z około 220 wysp i wysepek, leżący między Grecją kontynentalną a Kretą - serce Morza Egejskiego. Nazwa wywodzi się od kręgu, który wyspy "zakreślają" wokół (kiedyś) najważniejszej z nich - Delos - miejsca urodzin Apollina, jednego z głównych bóstw starożytnej Grecji. Dziś stolicą archipelagu jest Ermoupolis, miasto na wyspie Syros. To także królestwo meltemi - wiatru, który jeśli wieje z całą mocą, może dać się dobrze we znaki żeglarzom. Archipelag słynie z tarasowych miasteczek, niekończących się plaż, weneckich zamków i wiatraków.

Peloponez - najdalej na południe wysunięta część Grecji kontynentalnej, która właściwie może być uznana za wyspę z racji ukończenia w 1893 roku budowy Kanału Korynckiego. Silnie pofałdowany półwysep z roślinnością śródziemnomorską, a także pozostałościami lasów liściastych to doskonałe miejsce na spokojne i relaksujące wakacje z dala od zgiełku Aten czy sezonowo zatłoczonych greckich wysp. Liczne ruiny średniowiecznych zamków i warowni, wieże, bizantyjskie kościoły i klasztory sprawiają, że Peloponez to prawdziwie magiczny rejon.

Dodekanez, czyli "Dwanaście Wysp", składa się z...16 wysp (do archipelagu należą też niezamieszkałe mniejsze szkiery). Symi, Khalki, Tilos, Nisyros, Kos, Kalymnos, Leros, Patmos i Rodos to najciekawsze wyspy archipelagu.

Wyspy Jońskie - archipelag 7 głównych wysp oraz mniejszych wysepek. Teren, gdzie geograficznie i kulturowo krzyżują się wpływy Grecji i Włoch. Jest to popularny akwen wśród żeglarzy ze względu na bezpieczną i łatwą żeglugę.

Levkas - górzysta i zalesiona wyspa, oddzielona od lądu płytką laguną. Miasto Levkas w swojej architekturze kościołów i domów odzwierciedla weneckie wpływy, nad którym góruje imponująca forteca Santa Maura z XIII wieku. Głowny port jachtowy znajduje się w Nidri, które jest zarazem największą miejscowością wypoczynkową.

Wyspy Sporady - to archipelag na Morzu Egejskim, w pobliżu wybrzeży Turcji. Większość wysp jest niezamieszkana z powodu braku słodkiej wody, natomiast największe z nich - Skiathos, Skopelos i Skiros, przyciągają turystów mnogością dogodnych do biwakowania wybrzeży.

Kreta - największa z dzisiejszych greckich wysp. Przepiękne krajobrazy wąwozów, jaskiń, żyznych równin, wspaniałe zabytki, długie piaszczyste plaże, liczne kawiarnie, góry (zajmują 60% powierzchni, najwyższy szczyt Ida 2456 m n.p.m.) czy tzw. "kuchnia kreteńska" - to nie wszystkie atrakcje czekające na żeglarzy-turystów-smakoszy, chcących odwiedzić Kretę. Największe atrakcje turystyczne to ruiny pałaców minojskich w Knossos i Fajstos, pozostałości archeologiczne w Gortynie oraz najbardziej malownicze miasto na Krecie - Réthimnon. Na wyspie da się wyróżnić dwie odrębne strefy klimatyczne: północ z typowym klimatem śródziemnomorskim i południowe wybrzeże, gdzie gorące lata i wilgotność przywodzą na myśl tropiki. Pory roku są również dwie: lato (suchy i ciepły okres od kwietnia do listopada) i okres chłodniejszy (opady i silne wiatry).

Ciekawostki:

  • Największe upały przypadają na okres od końca czerwca do końca sierpnia. Ciepło i słonecznie jest również na początku czerwca i we wrześniu, zwłaszcza na Sporadach i północno-wschodnich Wyspach Egejskich. Jesienią, choć słońce nie świeci tak mocno jak latem, morze jest nierzadko cieplejsze od powietrza. Najchłodniej jest od grudnia do marca.
  • Wiatr Meltemi to suchy wiatr kabatyczny, który wieje okresowo z północy, między majem a wrześniem. Wieje regularnie każdego roku, we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jeśli mamy w planach czarter jachtów w Grecji, warto pamiętać, że woże powodować trudne warunki do żeglugi, ale przynosi również ochłodzenie, mniejszą wilgotność i dobrą widoczność.
  • Na wsi popularnym sposobem spędzania wolnego czasu (zwłaszcza mężczyzn) jest przesiadywanie w umieszczonych zazwyczaj na rynku kawiarniach, w których rozmawia się, pije czarną kawę i pali papierosy lub fajki wodne.

Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:

  • 23 kwietnia - Dzień św. Jerzego (Ágios Giórgios), patrona pasterzy, czczonego głównie na wsi. Św. Jerzy jest również patronem wyspy Skíros.
  • 17 lipca - Dzień św. Maryny (Agía Marína). Święto szczególnie ważne na wsi, jako że św. Maryna opiekuje się zbiorami.
  • 9 listopada - Święto Krety (klasztor Arkadi, Rethymnon). Uroczystości rocznicowe wybuchu w klasztorze Arkadi (1866)
  • 6 grudnia - Dzień św. Mikołaja, patrona żeglarzy - obchodzony w kościołach nadmorskich

Grecja dysponuje kilkoma lotniskami. W Atenach (ATH), z których jest dobry dojazd do marin w Atenach i Lavrion; Korfu (CFU), port lotniczy Aktion/Preweza (PVK) - łatwy dostęp do marin w takich miejscowościach jak Preveza i Lefkas. Lotniska znajdują sie także na Rodos (RHO), Kos (KGS) oraz Krecie (Heraklion- HER)


TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Grecja"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2