TYP: a1

Ukraina - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Ukraina


Ukraina to niezwykły i bardzo zróżnicowany kraj, zaś Krym to fascynujący i nadal nie do końca odkryty przez turystów zakątek Europy. Na żaglarzy czeka przede wszystkim Morze Czarne oraz nadmorskie plaże, malownicze skaliste zatoki, ale także góry z licznymi jaskiniami, wodospadami i wąwozami czy równinne obszary stepowe ze słonymi jeziorami. Podróż do tego kraju dostarczy wszystkim wiele niezapomnianych przeżyć.

Ukraina jest państwem położonym w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym, od wschodu zaś z Rosją. Ukraina uzyskała niepodległość w 1991 roku, po rozpadzie ZSRR. Przeważająca część Ukrainy leży na Nizinie Wschodnioeuropejskiej. Część południowa to w przeważającej mierze wybrzeże Morza Czarnego. Ukraina oczarowuje na równi urodą krajobrazu, bogactwem architektury jak i serdecznością jego współczesnych mieszkańców. Mieszanka kultur, języków i wyznań do dziś ożywia tę ziemię i fascynuje.

Najlepszym miejscem na wypoczynek jest Riwiera Krymska, czyli teren rozciągający się między Morzem Czarnym a górami. To miejsce, gdzie przez wieki Wschód spotykał się z Zachodem. Na swojej drodze można zobaczyć starożytne greckie ruiny, pozostałości ormiańskich klasztorów, czy też pamiątki po Tatarach. Krym to nie tylko plaże, stepy i starożytne zabytki, to również ciekawe miejsce dla młodych ludzi. Na bulwarach większych miast toczy się interesujące życie nocne. Jednakże trzeba być naprawdę wytrzymałym, gdyż nocne życie pochłania dużo energii i oczywiście... pieniędzy :) Riwiera Krymska to także region uzdrowiskowy. Kompleksy sanatoryjne posiadają między innymi Jałta, Ałuszta i Eupatoria.

Ze względów klimatycznych Krym to wymarzone miejsce na wakacje pod żaglami. Jest to obszar należący do strefy podzwrotnikowej typu śródziemnomorskiego, o wyjątkowych walorach klimatycznych. Lato jest upalne, jednak wysokie temperatury nie są uciążliwe dzięki ochładzającej, rześkiej bryzie wiejącej miłosiernie od morze. Sezon kąpielowy na Krymie jest długi i trwa od maja do połowy października. Największe temperatury (do 29°C) woda osiąga w lipcu i sierpniu na wybrzeżu Eupatorii i Sudaku, oraz w Jałcie i Ałuszcie. Mieszkańcy Półwyspu Krymskiego mówią, że najlepszym sezonem w roku jest dobrze nam znane „babie lato”. Podobnie jak u nas, okres ten zaczyna się na początku września, jednak trwa o wiele dłużej, kończy się bowiem dopiero w połowie października. Okres ten wyróżnia mniejszy upał w dzień i większa ochłoda w nocy, przy ciepłym morzu - około 22°C. Najbardziej optymalnym okresem do podróży wydaje się być pierwsza połowa września - jest wtedy nieco taniej i luźniej, jest ciepło, zaś bazary zapełniają się pysznymi krymskimi owocami.

Morze Czarne liczy sobie 422 000 km2, a jego łacińska nazwa to Pontus Euxinus, czyli Morze Gościnne. Zapewne jest w tym sporo prawdy, ponieważ co roku nad Morze Czarne zjeżdża mnóstwo turystów spragnionych wypoczynku nad ciepłymi i czystymi wodami. Nazwa Morza Czarnego pochodzi od barwiących wodę na czarno siarczków. Morze to jest największym na świecie zbiornikiem wody beztlenowej. Położone jest między Azją Mniejszą na południu, Kaukazem na wschodzie, Niziną Wschodnioeuropejską na północy i Półwyspem Bałkańskim na zachodzie. Należy do systemu Oceanu Atlantyckiego. Z Morzem Śródziemnym jest połączone cieśninami Bosfor i Dardanele. Na północy przedzielone jest przez Krym, a odseparowana część nosi nazwę Morza Azowskiego. W wodach Morza Czarnego występuje około 185 gatunków ryb, głównie sardele, ostroboki, makrele.

Ciekawostki i porady

Najlepszym środkiem transportu na Krym jest samochód lub bus. Aby jazda nie była zbyt męcząca, należy zaplanować noclegi. Niektórzy turyści korzystają z nich już we Lwowie. Skorzystać można również z pociągu, którym dojedziemy bezpośrednio lub z przesiadkami. Podróżowanie samolotem jest dość kosztowne, ale szybkie i wygodne. Z Warszawy dolecimy do Symferopola.

Najbardziej charakterystyczną cechą klimatu Ukrainy jest wzrastający z zachodu na wschód kontynentalizm. W związku z tym roczne amplitudy temperatury powietrza wahają się od 25°C we Lwowie do 30°C w Starobielsku. Na terenie kraju przeważa również kontynentalny rozkład opadów z maksimum w ciepłym okresie roku. Roczna suma opadów maleje z północnego zachodu (600 mm) na południowy wschód (400 mm). Planując podróż na Krym należy pamiętać, że morski mikroklimat panuje jedynie na Riwierze Krymskiej. W górach dominuje ostry klimat kontynentalny z niskimi temperaturami i ostrym, suchym powietrzem. Może się tak zdarzyć, że w Symferopolu będą w użyciu futra, a kilkaset kilometrów dalej w Jałcie - krótkie spodenki :)

Podczas wizyty na Ukrainie turyści narażeni są na dość częste wymuszanie łapówek. Za każdym razem należy wytargować się do minimum, tj. 5-10 hr. Najczęstszym grzechem turystów jest picie alkoholu w miejscach publicznych (dozwolone od 21 lat!), zakłócanie porządku publicznego oraz, oczywiście, wykroczenia drogowe. Jadąc na Ukrainę samochodem należy spodziewać się wielokrotnych zatrzymań przez patrole i wymuszanie zapłacenia "mandatu" - nawet jeśli jechaliśmy zgodnie z przepisami.

W przypadku żywności, największą wagę trzeba przywiązywać do jej czystości i świeżości. Sprawdzajmy zawsze datę na opakowaniu, nie jedzmy w podejrzanych miejscach. Po przybyciu na Krym możemy mieć przez kilka dni problemy żołądkowe - warto wziąć leki. Zabezpieczmy się też przed insektami. Powszechne są komary, możemy mieć tez do czynienia z pchłami i karaluchami.

W starożytności przez Morze Czarne przebiegały ważne szlaki kupieckie, między innymi dla poławiaczy bursztynu na Morzu Bałtyckim. Wedle legendy odbywały się na tych wodach także wyprawy po złote runo, które miało znajdować się w krainie zamieszkiwanej przez Amazonki na północnym zachodzie Morza Czarnego.

Winnice Krymu należą do najstarszych w Europie. Ich historia sięga czasów starożytnych, kiedy w V w. p.n.e. przybyli tu Grecy i założyli pierwsze szczepy. Dziś produkcja znów się odradza. Większość winnic Krymu koncentruje się obecnie wokół Sewastopola i Symferopola. Rozciągają się tu ogromne przemysłowe uprawy, dostarczające surowca dla wielkich wytwórni win musujących. Mniejszą powierzchnię zajmują winnice południowego wybrzeża. Jednakże tu właśnie, na stromych południowych zboczach Gór Krymskich, pomiędzy Bałakławą i Teodozją rodzą się najlepsze wina Krymu. Na Krymie naprawdę warto wybrać się na degustacje win. Najlepiej udać się do wytwórni w Massandrze lub Nowym Świecie.

Wydarzenia

Półwysep Krymski jest obszarem wielonarodowościowym i co za tym idzie różnorodnym wyznaniowo. Zamieszkuje go ponad 80 narodowości (m.in. Rosjanie, Ukraińcy, Tatarzy).

Styczeń (6, 7): Wigilia i Boże Narodzenie
Sierpień (24): Rocznica proklamowania niepodległości (1991)

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Ukraina"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2