TYP: a1

Malta - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Malta


Malta - klejnot Morza Śródziemnego, to miejsce zdumiewających kontrastów, gdzie arabska tradycja splata się ze wspaniałymi zabytkami chrześcijańskimi, a nowoczesne mariny z historycznymi budowlami w tle.

Kwiat świata - tak mieszkańcy w swoim kraju nazywają Maltę. W skład Republiki Malty wchodzi główna wyspa - Malta, oraz mniejsze kawałki lądu: Gozo, Comino, Cominotto, Filfla i Wyspy św. Pawła (dwie wysepki obok siebie). Archipelag maltański posiada bardzo długą i bogatą historię - władany przez różne nacje, odwiedzany przez słynnych gości: św. Pawła, Napoleona, pełniący funkcję "szpitala" w czasie I Wojny Światowej, czy centrum stoczniowego, aż do przekształcenia się w turystyczną perełkę Morza Śródziemnego, idealnego dla nurków i żeglarzy. Jest to miejsce zdumiewających kontrastów, gdzie arabska tradycja splata się ze wspaniałymi zabytkami chrześcijańskimi, a nowoczesne mariny z historycznymi budowlami w tle.

Malta leży w strefie klimatycznej śródziemnomorskiej. Nie występują tu ostre wiatry, mgły, śnieg czy mróz. Średnia temperatura waha się od 14,1°C w zimie (listopad-kwiecień) do 32°C latem (maj-październik). Opady pojawiają głównie w okresie "zimy". Wiatry (majjistral) w 60% wieją z NW i podobne są do francuskiego mistrala. Bryzy morskie wiejące również z NW wieją z siłą 4-5B. W okresie zimowym z NE wieje grigal, sięgający 9-10B (www.visitmalta.com - prognoza pogody).

Malta ma strategiczne położenie na Morzu Śródziemnym, jako skrzyżowanie wielu ważnych śródziemnomorskich szlaków, oraz doskonałe miejsce schronienia. Przez Kanał Maltański do brzegów Sycylii jest 50 Mm, a do Afryki 150 Mm.

Turystów w ten zakątek świata przyciągają kamienne świątynie, średniowieczne miasta, barokowe kościoły i ciche wioski. Wielu z nich przyjeżdża też, aby nurkować i uprawiać surfing, pływać, grać w golfa, zrelaksować się w licznych ośrodkach spa, pouczyć się języka angielskiego czy pożeglować. Doskonale przygotowana flota jachtów i katamaranów oraz nowoczesny serwis w przystaniach uatrakcyjni czas spędzony pod żaglami.

Ciekawostki i porady:
 • Na Maltę najszybciej i najwygodniej dostać się samolotem. Maltańskie linie lotnicze Air Malta (www.airmalta.com) utrzymują stałe połączenia z większymi europejskimi miastami. Jest również wiele lotów czarterowych. Z Polski mamy świetne połączenie bezpośrednio z Krakowa, które obsługuje Ryanair. W lecie kursują na Maltę (do Valletty) promy i katamarany z Włoch kontynentalnych, Tunezji i Sycylii firmy Virtu Ferries (www.virtuferries.com). Dodatkowo można przepłynąć z Sycylii wyczarterowanym jachtem.
 • Malta ma powierzchnię trochę mniejszą niż Kraków.
 • Językami urzędowymi są angielski i maltański. Ten drugi w swoim brzmieniu przypomina język arabski - i nic dziwnego, ponieważ należy do grupy semickiej rodziny afroazjatyckiej. Jest to jedyny język semicki zapisywany alfabetem łacińskim.
 • Na Malcie zegary pokazują tę samą godzinę co w Polsce. Od 2008 r. obowiązującą walutą jest euro. Religią dominującą jest katolicyzm.
 • Będąc na Malcie trzeba się przyzwyczaić do ruchu lewostronnego. Dotyczy to nie tylko kierowców, ale i pieszych - można przez pomyłkę popatrzyć w złą stronę przy przechodzeniu przez ulicę lub czekać na złym przystanku autobusowym.
 • "Porty Valletty" to umowne określenie oryginalnego i doskonałego miejsca schronienia - zatoki o średnicy 3 km, przepołowionej masywnym, skalistym i wysokim na 60 m półwyspem Sceberras.
 • Symbolem Malty stały się eleganckie dghajsa - smukłe łodzie z wysokimi stewami, które podobnie jak w Wenecji, kojarzone są z gondolami dla zakochanych.
 • Na Malcie długoletni pobyt odbył: Odyseusz (7 lat), który wymykając się Charybdzie wylądował na wyspie Ogigia, gdzie mieszkała pięknowłosa Kalipso, św. Paweł (kilka miesięcy) - statek, którym płynął wpadł na mieliznę oraz Napoleon (2 lata), w drodze do Egiptu.
 • Archipelag Maltański położony jest 93 km na południe od Sycylii, 288 km na północ Tunezji, 1 826 km na wschód od Gibraltaru i 1 940 km na zachód od Tel Awiwu.
 • Krzyż maltański - osiem wierzchołków krzyża symbolizuje osiem błogosławieństw, a także osiem narodowości zakonu joannitów, którzy przez ponad dwa wieki rządzili wyspą: niemiecką, aragońską, francuską, włoską, angielską, owernijską, prowansalską i portugalską. Cztery ramiona krzyża są symbolem czterech cnót: męstwa, sprawiedliwości, roztropności i umiarkowania.
 • Malta była scenografią do kilku znanych filmów. Kręcone były tutaj m.in. Gladiator oraz U-571. Niestety również katastrofa Boeinga 747 Pan American nad Szkocją ma związek z tą piękną wyspą. Ponoć stąd wysłano walizkę z bombą i ubraniami kupionymi w jednym z maltańskich sklepów, miały one jeszcze nowe metki i dzięki nim odkryto ślad prowadzący do Afryki.
 • Valletta jest najdalej na południe wysuniętą stolicą europejską.
Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
 • Luty: karnawał
 • Marzec (31): Dzień Wolności
 • Czerwiec (29): Mnarja, najważniejszy na Malcie festiwal folklorystyczny
 • Lipiec: w drugiej połowie w Valletcie organizowany jest słynny Malta Jazz Festival
 • Sierpień: w weekend w okolicy 15 sierpnia cały archipelag hucznie obchodzi Wniebowzięcie NMP (święto porównywalne jedynie z okresem Bożego Narodzenia)
 • Wrzesień (8) - każdego roku w święto Matki Boskiej Zwycięskiej, na wodach Wielkiego Portu odbywają się regaty dghajasa - smukłych łodzi z wysokimi stewami, upamiętniające koniec Wielkiego Oblężenia
 • Październik: Regaty Rolex Middle Sea Race. Prestiżowe regaty, podczas których jachty z całego świata konkurują ze sobą na trasie wokół Sycylii, a start i meta znajdują się na Malcie.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Malta"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2