TYP: a1

Grenada - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Grenada


Grenada to jedno z najmniejszych państw na półkuli zachodniej składające się z grupy małych wysp w południowej części Morza Karaibskiego w archipelagu Małe Antyle. Największe wyspy wchodzące w skład archipelagu to: Grenada, Carriacou, Ronde Island, Mała Martynika.

W skład archipelagu wchodzi m.in. okrągła i górzysta Wyspa Grenada, gdzie żyje większość ludzi tego państwa. Wyspa pokryta jest drzewami i tropikalnymi kwiatami, otoczona przepięknymi rafami koralowymi i znanymi na całym świecie białymi piaskowymi plażami (najbardziej znana to Grand Anse). Spływające z górzystych terenów wody tworzą liczne rzeki i wodospady, stanowiące nieodzowny krajobraz wyspy. Stolica St. George's to bez wątpienia jeden z najbardziej malowniczych portów na Karaibach oraz przystań wielkich promów turystycznych. Znajduje się tu również najsłynniejsza destylarnia rumu - "River Antoine", gdzie wciąż pracują maszyny pochodzące z XVII i XVIII wieku. Na koniec zwiedzania oczywiście degustacja. Na Grenadzie znajduje się również dżungla z jeziorem w kraterze wygasłego wulkanu, której część stanowi park narodowy. Obecnie Grenada nazywana jest Korzenną Wyspą - ze względu na prowadzoną tu uprawę muszkatołowców oraz goździków, cynamonu, kakaowca, imbiru i kurkumy. Zgodnie z legendą pewien lekarz, który przybył na Grenadę z Indii Wschodnich, doprawił startą gałką muszkatołową miejscowy rum, co wzbudziło ogólne uznanie. Od tego czasu pije się tu rum właśnie z tą przyprawą. Kuchnia Grenady, oprócz przypraw, opiera się również na owocach drzewa chlebowego, które zazwyczaj dodaje się do kurczaka lub innych mięs. Nawet bardziej niż w innych państwach Karaibów dostrzegalne są tu wpływy francuskie (wyspy były w posiadaniu na przemian Anglików i Francuzów). Zaznacza się to zarówno w architekturze, jak i kuchni oraz języku.

Jedną z najmniejszych wysp Archipelagu Grenady jest Mała Martynika mająca zaledwie 2,4 km2. Ma stożkowy, wulkaniczny kształt i porośnięta jest w większości tropikalnym lasem. Jest idealnym miejscem wypoczynku dla wszystkich tych, którzy pragną znaleźć ciszę i spokój, a nawet poczuć się jak na bezludnej wyspie. Bowiem jedyni mieszkańcy Małej Martyniki to osoby zatrudnione w obsłudze ruchu turystycznego i miejscowi rybacy.

Generalnie Karaiby to fantastyczny akwen żeglarski i wspaniałe miejsca do nurkowania. Nic dziwnego, że miejsce to niektórym kojarzy się z rajem: złociste plaże, palmy kokosowe, przejrzyste lazurowe morze oraz kwiaty hibiskusa którym towarzyszą rytmiczne brzmienie reggae. Karaiby to niespieszna turystyka pod żaglami i radość żeglugi bez żadnej walki z żywiołem - relaks i wypoczynek.

Wyspy znajdują się w strefie klimatu tropikalnego - w porze deszczowej, która trwa od czerwca do grudnia, jest gorąco i wilgotno, a w porze suchej chłodno, z wiejącymi pasatami. Co jakiś czas (w okresie od połowy sierpnia do końca października) dają o sobie znać również huragany. Średnia miesięczna temperatura wynosi 28ºC.

Obywatele polscy przebywający na wyspie do 30 dni w celach turystycznych są zwolnieni z obowiązku wizowego. Natomiast wymagany jest okres ważności paszportu wynoszący 6 miesięcy oraz okazanie biletu powrotnego. Przy wjeździe do państwa należy też wypełnić formularz imigracyjny. Nie wymagane są żadne szczepienia.

Ciekawostki:
  • Owoc muszkatołowca, z którego uprawy słynie to państwo, widnieje nawet na jego fladze narodowej. Wyglądające dokładnie tak jak dwieście lat temu przetwórnie muszkatołowca można zwiedzać w Grenville i Gouyave.
  • Port Egmont (południowe wybrzeże) należy do tzw. "hurricane holes", czyli bezpiecznych zatok, w których jachty mogą się schronić przed nadchodzącym huraganem.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Grenada"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2