TYP: a1

Monako - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Monako


Monako jest znane jako raj podatkowy, a bogaci obcokrajowcy stanowią tu większość populacji (około 84%).

Księstwo Monako to miasto-państwo w Europie Południowej, na Lazurowym Wybrzeżu. Kraj obejmuje skalisty cypel o wysokości 65 m i wąski pas wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest to drugie, po Watykanie, najmniejsze państwo świata - jego powierzchnia wynosi zaledwie 1,95 km². Monako jest też jednym z najgęściej zaludnionych krajów na świecie (prawie 17 tys. osób/km²). Jedynym sąsiadem Monako jest Francja, której terytorium otacza księstwo z 3 stron. Długość granicy morskiej wynosi 4,1 km.

Państwo leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z silnie zaznaczającymi się wpływami oceanicznymi. Lata są tu ciepłe i suche, a zimy łagodne i wilgotne. W lecie w dzień temperatura rzadko przekracza 30°C, natomiast noce są zazwyczaj łagodne, ponieważ nagrzane morze oddaje ciepło i wpływa na podwyższenie temperatury. W zimie bardzo rzadko występują opady śniegu. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi 8°C, natomiast w lipcu 26°C. Roczna suma opadów dochodzi do 750 mm.

Ze względu na położenie kraju kuchnia Monako ma wiele wspólnego z kuchnią francuskiej Prowansji. Jada się tu chętnie potrawy z ryb, owoców morza, warzyw i owoców. Jednym z popularnych dań jest stocafi - gulasz rybny z dodatkiem oliwek, serwowany z koniakiem. Do typowych monakijskich dań można też zaliczyć pain de Noël (chleb z dodatkiem orzechów włoskich i oliwnych gałązek) oraz fougasse (biszkopty anyżowe lub rumowe). W kuchni Monako zaznaczają się też wpływy kuchni włoskiej - dużą popularnością cieszy się m.in. pizza.

Ciekawostki:
  • W Monako używa się języka monegaskiego i włoskiego, natomiast językiem urzędowym jest język francuski.
  • 18% ludności stanowią Monageskowie (elitarni obywatele księstwa). Pozostała część społeczeństwa to imigranci.
  • Plaże, port jachtowy i kasyno w Monte Carlo (dzielnicy Monako) są znane na całym świecie. Monte Carlo słynie też z corocznych wyścigów Formuły 1.
  • W monakijskim porcie cumują jedne z największych i najbardziej luksusowych jachtów na świecie, należące do osób z pierwszych stron gazet.
  • W Muzeum Oceanograficznym można podziwiać ponad 4000 różnych gatunków ryb oraz ogromny szkielet wieloryba.
  • Popularnymi miejscami do uprawiania windsurfingu, narciarstwa wodnego i wakeboardingu są Larvotto Beach i Monte Carlo Beach. U wybrzeży Monako można również nurkować podziwiając malowniczą rafę koralową.
  • Na wybrzeżach prowadzone są prace nad powiększeniem terytorium księstwa pod rozbudowę budynków mieszkalnych przez osuszanie zatok. Prace te mają również na celu powiększenie przystani dla cumujących tam jachtów.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Monako"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2