TYP: a1

Brytyjskie Wyspy Dziewicze - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Brytyjskie Wyspy Dziewicze


Brytyjskie Wyspy Dziewicze to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, położone na Karaibach, na wschód od Portoryko. Od północy są oblewane przez Ocean Atlantycki, a od południa przez Morze Karaibskie. Wyspy są częścią archipelagu Wysp Dziewiczych (pozostałe wchodzą w skład Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych). Terytorium Brytyjskich Wysp Dziewiczych składa się czterech głównych wysp - Tortola (54 km²), Anegada (39 km²), Virgin Gorda (21 km²) oraz Jost Van Dyke (8 km²) - oraz ponad pięćdziesięciu mniejszych wysepek. Stolicą Brytyjskich Wysp Dziewiczych jest Road Town, położone na Tortoli. Całe terytorium zamieszkuje około 22 tys. osób, z czego 18 tys. żyje na Tortoli.

Większość wysp ma pochodzenie wulkaniczne, a ich ukształtowanie powierzchni jest pagórkowate. Anegada pod względem geologicznym różni się od pozostałych - jest to płaska wyspa, zbudowana głównie z wapieni rafowych.

Linia brzegowa Brytyjskich Wysp Dziewiczych ma 80 km długości. Wszystkie wyspy cechują się dobrze urozmaiconą linią brzegową. Liczne są zarówno małe jak i duże zatoki, łagodne i wcięte. Niemal każda z wysp posiada co najmniej jeden półwysep lub cypel. Nieco mniej rozwiniętą linię brzegową ma Anegada, którą urozmaicają niewielkie, łagodne zatoki. Wybrzeże prawie wszystkich wysp dzieli się na dwa główne typy: piaszczyste oraz (częstsze) skaliste. Na niektórych odcinkach stoki gór schodzą do morza. Miejscami występują także klify. Anegada jest jedyną wyspą, gdzie wybrzeże jest niskie, a większość linii brzegowej stanowią plaże.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze leżą w strefie klimatu podrównikowego, na który wpływają ciepłe i wilgotne masy powietrza przynoszone przez pasaty. Temperatura powietrza jest podobna przez cały rok. Dla przykładu w Road Town średnie temperatury dobowe w lecie dochodzą do 32°C, a zimie do 29°C. Minimalne temperatury dobowe to średnio 24°C w lecie, a 21°C w zimie. Średnia roczna suma opadów to około 1 150 mm. Najwilgotniejsze są zwykle miesiące od września do listopada, a najsuchsze - luty i marzec. Huragany czasem odwiedzają wyspy w porze huraganów, czyli między czerwcem a listopadem. Przez cały rok panuje wysoka wilgotność przekraczająca wartość 70%.

Kuchnia Wysp opiera się w dużym stopniu na uprawianych lokalnie warzywach, bananach, owocach cytrusowych i batatach. Podstawą kuchni są też oczywiście ryby i owoce morza. Ryby i skorupiaki są podawane po przystrojeniu warzywami lub owocami w postaci bajecznie kolorowych dań.

 

Ciekawostki:

Kolumb nadał Wyspom nazwę Wysp św. Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic.

Miasto Road Town jest jednym z głównych centrów gdzie odbywa się czarter jachtów na Karaibach.

Niektóre urokliwe i bezludne wysepki terytorium (np. Great Tobago, The Dogs czy Fallen Jerusalem), są dostępne wyłącznie jachtem.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze to znakomite miejsce do zakupu przypraw, ostrych sosów, owocowych octów, ziół, herbaty i kawy. Spory wybór likierów o egzotycznych smakach. 

Mieszkańcy Brytyjskich Wysp Dziewiczych przykładają sporą wagę do manier. W złym tonie jest na przykład wypytywanie o nazwisko, pochodzenie czy zawód spotkanej osoby. 

Najwyższym szczytem jest Mount Sage o wysokości 521 m n.p.m.

Tu właśnie działali legendarni piraci - Czarnobrody (Blackbeard), Henry Morgan i Calico Jack.

Znajdująca się tu Norman Island zainspirowała Roberta Louisa Stevensona do napisania „Wyspy Skarbów”.

Jedna z wystających z morza skał została ochrzczona mianem Skrzyni Umrzyka.

Na terenie Brytyjskich Wysp Dziewiczych znajduje się siedemnaście parków narodowych. Najbardziej interesującym (i najstarszym) parkiem narodowym na Tortoli jest Sage Mountain National Park.

Park Narodowy The Baths to prawdopodobnie najbardziej obfotografowane miejsce na Wyspach Dziewiczych. Znajdująca się tu plaża i granitowe głazy służyły bowiem wielokrotnie za scenerie do reklam najsłynniejszych światowych firm. 

Jedną z największych atrakcji Brytyjskich Wysp Dziewiczych jest podwodny park narodowy utworzony wokół zatopionego w 1867 roku statku „The Rhone”, spoczywającego na dnie morza u skalistych wybrzeży Salt Island. Są tacy, który uważają go za najciekawszy wrak do nurkowania na całych Karaibach.

 

 

 


TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Brytyjskie Wyspy Dziewicze"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2