TYP: a1

Mauritius - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Mauritius


Mauritius jest państwem wyspiarskim położonym na Oceanie Indyjskim, w odległości około 900 km na wschód od Madagaskaru i 165 km na północny wschód od Reunionu. W skład Mauritiusa wchodzą wyspy Mauritius i Rodrigues, archipelag Cargados Carajos i Wyspy Agalega. Głównymi językami używanymi w tym kraju są: francuski, angielski oraz język kreolski Mauritiusa. Mauritius wraz z wyspami Rodrigues i Reunion wchodzi w skład archipelagu Maskarenów. Stolicą jest leżący na północno-zachodnim wybrzeżu Port Luis.

Wyspy wchodzące w skład państwa Mauritius są pochodzenia wulkanicznego, jednak nie występuje tu już aktywny wulkanizm. Wyspa Mauritius ma kształt owalu o dłuższej średnicy 61 km i krótszej 47 km, otoczonego pierścieniem rafy koralowej. Linia brzegowa ma 161 km długości. Wnętrze wyspy zajmuje płaskowyż, który od północy opada łagodnie przechodząc w nadmorską równinę, natomiast od południa i zachodu opada ku wąskiemu pasmu wybrzeża stromymi urwiskami.

Północne wybrzeże stanowi raj dla miłośników sportów wodnych. Można tu uprawiać m.in. surfing czy nurkowanie. Północna część kraju posiada też najlepiej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Najpiękniejsze plaże wschodniego wybrzeża znajdują się w regionie Belle Mare. Wśród sportów wodnych popularne jest tu narciarstwo wodne, żeglarstwo, windsurfing, wędkarstwo, kajakarstwo, kitesurfing i nurkowanie. Zachodnie wybrzeże Mauritiusa jest najsłabiej rozwinięte pod względem turystycznym, ale za to można tu znaleźć urokliwe małe miasteczka i spokojne wioski rybackie o niepowtarzalnej atmosferze. Popularna plaża znajduje się w miejscowości Flic en Flac.

Mauritius leży w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego, który modyfikują wiejące z południowego wschodu pasaty. Na Mauritiusie występują dwie pory roku: ciepła, sucha zima od maja do listopada i gorące, wilgotne lato w drugiej połowie roku. Średnia roczna suma opadów to około 1300 mm. Temperatury wahają się od 21°C w lipcu do 26°C w styczniu. Rejon, w którym położony jest Mauritius, często nawiedzają cyklony.

Kuchnia Mauritiusa ma charakter wyspiarski - podstawę wielu dań stanowią ryby i owoce morza. Najpopularniejszą rybą jest marlin. Podaje się go gotowanego, grillowanego lub wędzonego. Do wielu dań używa się sosów - rougaille, który jest przygotowywany z prowansalskiego sosu pomidorowego i vindaye, wyrabiany z gorczycy i octu. Do lokalnych specjalności należą m.in. briani - potrawa z ryżu, przypraw, mięsa i ziemniaków, bouillabaisse - kreolska zupa z ryb, krewetek i langusty czy "sałatka milionera", przyrządzana z ostryg, raków, krabów, krewetek, ośmiornic, langusty i rdzenia palmy w sosie kreolskim. Popularnym alkoholem wyrabianym na wyspie jest rum - mocna wódka z trzciny cukrowej. Można tu kupić rum radycyjny, kokosowy, kawowy, waniliowy, liczi, migdałowy, bananowy, nawet afrodyzjakowy.

Ciekawostki:
 • Mauritius słynie jako miejsce zamieszkania ptaka dodo. Nielot ten był łatwym łupem Europejczyków od 1600 roku, kiedy pojawili się oni na Mauritiusie. Populacja została całkowicie wytrzebiona w zaledwie 80 lat.
 • Nazwa Mauritius pochodzi od imienia księcia Mauricea z Nassau. Nadali ją wyspie holenderscy kolonizatorzy.
 • Jednym z najbardziej znanych miejsc na Mauritiusie jest Ogród Pampelmousses. Można tu podziwiać różne gatunki lokalnych roślin, m.in. róże morskie Victoria Regia oraz palmy cieniste.
 • Na dzikim południu wyspy leży farma „La Vanille”, zajmująca się hodowlą krokodyli sprowadzonych z Madagaskaru.
 • Atrakcją turystyczną Parku Narodowego Chamarel jest wulkaniczna ziemia w kilku kolorach. Naukowcy nadal nie znaleźli wytłumaczenia dla tego fenomenu.
 • L'aventure du Sucre to zrekonstruowana cukrownia z oryginalnym wyposażeniem. Ekspozycja stała pokazuje cały proces produkcji połączony z historią wyspy oraz historią uprawy trzciny cukrowej. W sklepiku przy muzeum można kupić 15 różnych gatunków nierafinowanego cukru.
 • Mauritius był jednym z pierwszych krajów, w którym zostały wydane znaczki pocztowe.
 • Łączna długość wszystkich plaż na Mauritiusie wynosi 300 km.
 • Największą popularnością wśród turystów cieszy się ośrodek wypoczynkowy Grand Baie. Można wybrać się stąd katamaranem na wycieczkę na okoliczne wyspy.
 • Na Przylądku Malheureux znajduje się bardzo charakterystyczny czerwony kościółek, który często pojawia się na pocztówkach i zdjęciach z Mauritiusa.
 • W stolicy państwa - Port Luis - warto zobaczyć Plac św. Bissoondayala, gdzie znajduje się siedziba rządu Mauritiusa oraz Muzeum Krajoznawcze, w którym przechowywana jest rekonstrukcja ciała ptaka dodo.
 • W Mahebourg (południowo-wschodnie wybrzeże) znajduje się Muzeum Dziejów Floty Morskiej.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Mauritius"

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2