TYP: a1

Gruzja - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Gruzja


Gruzja to państwo w regionie Kaukazu, położone pomiędzy Europą i Azją. Na zachodzie graniczy z Morzem Czarnym, od północy z Rosją, od południa z Turcją i Armenią, a od południowego wschodu z Azerbejdżanem. Gruzja zajmuje powierzchnię prawie 70 km2.

Linia brzegowa Gruzji ma 310 km długości, z czego 54 km leżą w Adżarii, a 200 km należy do Abchazji - autonomicznych republik w Gruzji.

Wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, od Abchazji do granicy tureckiej, w regionie znanym jako Niziny Kolchidy, dominuje klimat podzwrotnikowy, który cechuje wysoka wilgotność i obfite opady (1000 do 2000 mm w skali roku; czarnomorski port Batumi otrzymuje 2500 mm w skali roku). Średnie dobowe temperatury, wynoszące w zimie 5°C, a w lecie 22°C, umożliwiają na tym obszarze wegetację kilka odmian palm.

Kuchnia gruzińska
jest bardzo aromatyczna i zróżnicowana. Jednym z tradycyjnych dań jest chinkali - rodzaj pieroga faszerowanego mięsem czy mcwadi - szaszłyki posypane przyprawami. Najczęściej kojarzoną z Gruzją potrawą jest placek serowy chaczapuri. Popularnym w Gruzji alkoholem jest czacza (lokalny winiak). Gruzja jest uważana przez niektórych za ojczyznę wina, a zatem grzechem byłoby nie skosztować tego trunku.

Ciekawostki:
  • Najstarsze na świecie pozostałości wina znaleziono w Gruzji, a zatem wszystko przemawia za tym, że ten trunek pochodzi właśnie z tego kraju.
  • Pierwszy parowiec, który przepłynął Atlantyk, wypłynął z Gruzji. 
  • W wielu miejscach uprawiana jest cebula Vidalia - najsłodsza na świecie.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Gruzja"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2