TYP: a1

Węgry - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Węgry


O atrakcyjności i sławie Balatonu decyduje wysoki poziom świadczonych usług, doskonałe wyposażenie letnisk, jakość i ilość rozrywek, komunikacja i gastronomia, ilość przystani. Żeglarze pływający na przekór wiatrom to codzienny obrazek nad Balatonem.

Balaton to największe jezioro Węgier i zarazem Europy Środkowej, położone w północno-zachodnich Węgrzech, na Nizinie Panońskiej, u południowych podnóży Lasu Bakońskiego, około 80 km od Budapesztu. Balaton zajmuje powierzchnię około 597 km2. Jego długość wynosi 77 km, szerokość od 4 do 14 km, a średnia głębokość dochodzi do 3-4 m (najgłębsze miejsca mierzą zaledwie 12 m). Balaton jest jeziorem pochodzenia tektonicznego.

Ponieważ Węgry nie posiadają dostępu do morza, jezioro często nazywane jest "węgierskim morzem" i pełni funkcję centrum turystyki i rekreacji. Sezon turystyczny trwa od czerwca do połowy października. Średnia temperatura wody w lecie wynosi około 23°C, co czyni kąpiel bardzo przyjemną. Jest to cudowne miejsce turystyczne, nadające się do uprawiania wielu sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, a także wędkowania czy zwiedzania okolicznych terenów - winnic na północnym brzegu oraz tętniących życiem kurortów na południu. Miejscem godnym polecenia jest również półwysep Tihany, gdzie znajduje się muzeum i biologiczna stacja badawcza.

Balaton to miejsce, które tętni życiem przez całą dobę. Na południowym wybrzeżu rozciągają się miejscowości letniskowe. Tam też wpada do jeziora rzeka Zala. Wzdłuż niej rozciąga się bagnisty obszar zwany Kis-Balaton, czyli Mały Balaton. Piaszczyste plaże, ciepła woda i bezpieczne kąpieliska to doskonały "plac zabaw" dla dzieci. Okoliczne kurorty, gdzie życie nocne trwa aż do świtu, przyciągają młodzież. Smakosze wina udadzą się na północny brzeg, gdzie wśród łagodnych wzgórz rozlokowane są winnice. Ponad 25 miejscowości położonych między Balatonakarattya a Keszthely kryje zabytki, stare piwniczki, tłocznie wina. Balaton to również niezwykły raj dla wędkarzy i cudowna przygoda dla żeglarzy lubiących zmagania z silnymi wiatrami.

Flota przeznaczona na czartery składa się z 11 jachtów (Sun Odyssey, Sun Fast i Oceanis). Jachty są świetnie wyposażone i przygotowane na luksusowy pobyt rodzin lub przyjaciół od 4 do 12 osób. Jest to również idealne miejsca na spotkania biznesowe i wyjazdy firmowe dla około 100 osób. Flota jachtów cumuje w najbardziej ekskluzywnym porcie Balatonu - Marina-Port w miejscowości Balatonkenese. Prawie we wszystkich miejscowościach na brzegu Balatonu znajdują się przystanie.

Ciekawostki i porady

Dojazd samochodem na Węgry jest łatwy i najtańszy, gdyż państwo to leży w niewielkiej odległości od Polski. Regularne połączenia lotnicze z Warszawy do Budapesztu obsługują linie LOT. Czas przelotu wynosi nieco ponad godzinę. Można skorzystać też z pociągu :)

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wymaga się jedynie dowodu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
Przed wyjazdem należy się upewnić, że dokumenty te są ważne minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu. Można posługiwać się polskim prawem jazdy.

Silne wiatry na jeziorze wystawiają na próbę żeglarskie umiejętności. Kwiecień jest najbardziej wietrznym miesiącem nad Balatonem, podczas gdy najmniej wietrzny czas jest we wrześniu. Pomiędzy Balaton-Keszthely i Balaton-Tihany w zachodnim basenie przeważają silne wiatry północne. Między Balaton-Tihany i Balaton-Kenese we wschodniej części basenu wiatry północno-zachodnie. Południowo-zachodnie i południowo-wschodnie wiatry są bardziej powszechne późną jesienią i zimą. Burze nad Balatonem są rzadkie, ale mogą być niebezpieczne (z nagłymi podmuchami i dużymi falami). W krótkim czasie (10-20 sec) wiatr może rozwinąć prędkość 30-35 m/s.

W sezonie turystycznym (od kwietnia do końca października) funkcjonuje serwis alarmowy ostrzegający o możliwości wystąpienia burz.

Jako pamiątkę warto kupić wino, szczególnie tokaj, "bikaver" lub "badacsonyi szurkebarat", palinkę i likiery (np. piołunowe "Unicum"), a poza tym paprykę sproszkowaną lub suszoną, pasty paprykowe, ceramikę Zsolnay lub Herend, nagrania czardaszy.

Najsłynniejszym miejscem produkcji węgierskiego wina są górzyste tereny Badascony. Z winorośli uprawianych w tym regionie uzyskuje się winogrona do produkcji najlepszych win Szurkebardt i Keknyelu. Z kolei winnice południowego stoku góry bazaltowej zapraszają turystów na niezapomnianą smakową przygodę. Wybudowana na szczycie wieża widokowa pozwala na zachwycanie się malowniczą panoramą krajobrazu, rozciągającą się na cały region.

Jezioro wraz z otoczeniem to prawdziwy skarbiec natury - żyje tu blisko 1400 gatunków zwierząt, a na brzegach wznoszą się m.in. wygasłe wulkany. Przy zachodnim krańcu Balatonu rozciąga się oddzielonym rozległym łanem szuwarów Kis-Balaton (Mały Balaton) - osobny zbiornik utworzony z dawnej zatoki.

Nazwa Balaton - w języku węgierskim jezioro jest znane jako Balaton, po łacinie jako Lacus Pelso, po niemiecku - Plattensee, po słowacku - Blatenské jazero, po serbsko-chorwacku jako Blatno Jezero, Блатно Језеро. Nazwa pochodzi od słowiańskiego rdzenia boltьno (-je ezero), które oznacza "błotne (jezioro)". Nazwa łacińska i niemiecka oznaczają "płytkie jezioro".

Do najciekawszych i najbarwniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:

> Lipiec: Aranykagyló w Siófok to wielki międzynarodowy festiwal folklorystyczny, z występami ulicznymi i szeregiem imprez towarzyszących;
> Lipiec/sierpień: w Keszthely odbywają się stałe Festiwale Balatońskie;
> Sierpień: festiwal winobrania w Balatonföldvár.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Węgry"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2