TYP: a1

Peru - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Peru


Peru jest położone w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Od północy graniczy z Ekwadorem i Kolumbią, od wschodu z Brazylią, od południowego wschodu z Boliwią, od południa z Chile, a od zachodu jest oblewane przez Pacyfik. Na terenie zajmowanym obecnie przez Peru w przeszłości istniała cywilizacja Norte Chico, jedna z najstarszych cywilizacji na świecie, oraz imperium Inków - największe państwo w Ameryce Południowej epoki przedkolumbijskiej.

Biegnące wzdłuż wybrzeża Andy dzielą obszar kraju na trzy regiony: costa (wybrzeże), sierra (wyżyny i góry) oraz selva (nizina porośnięta lasem równikowym).

Wybrzeże Peru, czyli costa,to wąski pas nizinny, cechujący się suchym klimatem. Region ten ma na północy 150 km szerokości, w środkowej części - kilka kilometrów, a w południowej aż do Pacyfiku opada stromą krawędzią Kordyliera Nadbrzeżna, która osiąga w najwyższym wzniesieniu 1725 m n.p.m. Większość rzek tu płynących to cieki okresowe, w których woda znajduje się tylko w porze deszczowej. Pomimo, że costa stanowi jedynie 12% powierzchni kraju, jest zamieszkiwana przez większość ludności Peru. Wzdłuż wybrzeża biegnie główny szlak drogowy - Carretera Panamericana (Droga Panamerykańska). Leżą tu największe miasta Peru.

Peru odznacza się dużym zróżnicowaniem klimatu. Na większości obszaru występuje klimat równikowy: wybitnie wilgotny w Amazonii i suchy górski w Andach. Wybrzeże cechuje klimat pustynny, osuszany przez wpływ zimnego Prądu Peruwiańskiego. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych kształtuje się na poziomie 20-30 mm. Średnie temperatury w zimie wynoszą 15-17°C, a w lecie 19-21°C. Latem (od końca grudnia do początku kwietnia) jest tu słonecznie i ciepło. W pozostałej części roku charakterystycznym zjawiskiem atmosferycznym jest gęsta mgła o nazwie garúa, której występowanie jest związane z Prądem Peruwiańskim.

Z klimatem Peru łączy się okresowe występowanie zjawiska znanego jako El Niño. Co kilka lat, w wyniku zmiany kierunku wiania pasatów, następuje odwrócenie zimnego Prądu Peruwiańskiego i zastąpienie go ciepłymi wodami ze strefy równikowej. Występowanie zjawiska wpływa na zmiany klimatyczne nie tylko na wybrzeżu Peru, ale na całej kuli ziemskiej.

Ze względu na duże zróżnicowanie klimatu i form terenu na obszarze Peru występuje ogromna bioróżnorodność - 21 462 gatunków roślin i zwierząt, z których 5 855 to endemity. Fauna i flora są chronione w niemal 30 parkach narodowych i rezerwatach, które zajmują około 7% powierzchni kraju.

Najpopularniejszym składnikiem kuchni peruwiańskiej jest papryka chili, bez której nie może się obyć prawie żadna potrawa. W Peru występuje ponad 300 różnych odmian tej ostrej przyprawy. Do dań popularnych na wybrzeżu należy ceviche de corvina (ryba marynowana z cytryną, ostrą papryką i cebulą) i ceviche de camarones (podane podobnie krewetki). Im dalej od wybrzeża, tym mniejszą popularnością cieszą się ryby, a większą mięso. Do dań popularnych w górach należy m.in. sopa a la criolla - pożywna zupa z makaronem, wołowiną, jajkiem, mlekiem i warzywami. Napojem narodowym Peru jest pisco, czyli koktajl z białkami jaj, sokiem z cytryny, słodkim syropem i lodem. Wśród napojów alkoholowych słynna jest chicha - robione domowym sposobem piwo kukurydziane.

Ciekawostki:
  • Wybrzeże Peru to jedno z najsuchszych miejsc na świecie - prawie nigdy nie pada tu deszcz.
  • Główne porty morskie Peru to Callao, Talara i Mollendo.
  • Na wyspie Islas Ballestas i na Półwyspie Paracas można obserwować lwy morskie żyjące w olbrzymich koloniach i wiele gatunków ptaków morskich (np. pelikany, pingwiny Humboldta, kormorany czy flamingi). Czasem na wybrzeżu można zobaczyć również kondory.
  • W Peru można uprawiać surfing, jednak trzeba używać pianki, ponieważ woda jest zimna. Nie poleca się pływania w pobliżu miast, gdzie plaże są brudne i występują niebezpieczne prądy przybrzeżne.
  • Na wybrzeżu leży stolica kraju, Lima, w której znajduje się wiele zabytków z okresu kolonialnego. W pobliżu miasta na przestrzeni 60 km ciągną się piaszczyste plaże z licznymi kąpieliskami. Najważniejsze z nich to: Miraflores, Las Cascadas, Agua Dulce i La Herraduna (tworzące tzw. wybrzeże Costa Verde) oraz usytuowane na południu od Limy - Conchan, Punta Hermosa i San Bartolo.
  • Titicaca to najwyżej położone żeglowne jezioro na świecie. Zbiornik ma powierzchnię 8 400 km2 i znajduje się na wysokości 3 850 m n.p.m. Ciekawą atrakcją w położonym nad jeziorem porcie Puno jest muzeum stworzone na pokładzie XIX-wiecznego brytyjskiego statku handlowego.
  • Poza hiszpańskim, językami urzędowymi Peru są keczua i ajmara, którymi posługuje się jedna czwarta mieszkańców.
  • Najważniejszym zabytkiem Peru jest Machu Picchu - najlepiej na świecie zachowane miasto Inków, położone w odległości 112 km od Cuzco.
  • Jeszcze 500 lat temu Peru było centrum potężnego i bogatego imperium Inków.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Peru"

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2