TYP: a1

Meksyk - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Meksyk


Meksyk leży w Ameryce Północnej. Od północy graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, od wschodu z Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim, od zachodu i południa z Oceanem Spokojnym, a od południa i południowego wschodu z Gwatemalą i Belize. Słowo "México" pochodzi z języka nahuatl, jednak jego znaczenie nie jest znane.

Nad Zatoką Meksykańską rozciąga się długa na 1400 km równina. Na wybrzeżu znaleźć można laguny i rozległe nisko położone bagna. Równina położona nad Pacyfikiem jest węższa i uboga w wodę. Na południu tego obszaru leży chętnie odwiedzana przez turystów Riwiera Meksykańska, ze znanym kąpieliskiem Acapulco. Półwysep Jukatan, leżący pomiędzy Zatoka Meksykańską a Morzem Karaibskim, to teren równinny, zbudowany głównie w wapieni. Występują tu głębokie jaskinie krasowe. Piaszczyste plaże karaibskiego wybrzeża Jukatanu, nazywane są często Riwierą Majów. Turyści, żeglarze i nurkowie przybywają też licznie na Jukatan, aby zwiedzić przybrzeżne wyspy – Cozumel oraz Isla Mujeres. Można tu też popływać w masce i nurkować wśród przepięknych koralowców Wielkiej Rafy Mezoamerykańskiej.

Wielka Mezoamerykańska Rafa Koralowa rozciąga się wzdłuż wschodniego wybrzeża półwyspu Jukatan ku Belize, Gwatemali i Hondurasowi na długości ponad 1000 kilometrów. Jest to najdłuższa rafa koralowa na półkuli północnej. Kryształowo czysta woda oraz bogata fauna i flora przyciągają licznych amatorów nurkowania. Znajdują się tu miejsca do nurkowania dla każdego – od początkujących aż po zawodowców. Najpopularniejsze miejsca znajdują się w pobliżu wyspy Cozumel. Na wybrzeżu znajduje się wiele szkółek nurkowych, a także wypożyczalni sprzętu.

Meksyk, ze względu na dużą rozciągłość południkową, leży w kilku strefach klimatycznych. Na obszarach położonych na północ od zwrotnika Raka dominuje klimat zwrotnikowy kontynentalny - suchy na Wyżynie Meksykańskiej i w północnej części Sierra Madre Wschodniej i skrajnie suchy na Półwyspie Kalifornijskim i w Sierra Madre Wschodniej. Klimat podrównikowy wilgotny cechuje Kordylierę Wulkaniczną i Jukatan, podrównikowy suchy południową część Sierra Madre Wschodniej, a równikowy wybitnie wilgotny region Chiapas.

Meksykańska kuchnia jest bardzo różnorodna. Większość tradycyjnych potraw bazuje na daniach, których korzenie tkwią w epoce prekolumbijskiej, połączonych z wpływami kuchni hiszpańskiej. W Meksyku mamy do czynienia z dużym zróżnicowaniem kuchni w poszczególnych regionach. Północ kraju słynie z potraw z wołowiny, mięsa koziego oraz strusiego. W środkowej części Meksyku zaznaczają się wpływy innych regionów, ale posiada ona też charakterystyczne potrawy, takie jak: barbacoa (potrawa z mięsa owczego), pozole (rodzaj zupy z kukurydzy i dodatkiem mięsa wieprzowego lub drobiowego) czy tamal (nadziewane ciasto z mąki kukurydzianej).

Ciekawostki:
  • Wschodnie i zachodnie wybrzeża są narażone na często występujące huragany (w szczególności w sierpniu i w październiku).
  • Jachtem można dopłynąć do dzikich i niezatłoczonych plaż, do których nie dociera transport samochodowy.
  • W zatoce Bandera można podziwiać wieloryby, które mają tutaj swoje miejsca godowe. Z pokładu łodzi można obserwować kilkudziesięciotonowe okazy, które wyskakują nad powierzchnię wody.
  • W głębi Morza Karaibskiego powstaje podwodne muzeum. Nurkując lub pływając w łódce ze szklanym dnem można podziwiać rzeźby na dnie morza.
  • Z Meksyku pochodzi popularny alkohol – tequila, produkowana z agawy.
  • W wypełnionej słodką wodą jaskini Cenote Angelita płynie niezwykła rzeka słonej wody. Wody słodkie i słone, oddzielone halokliną, nie mieszają się ze sobą, co daje efekt rzeki płynącej pod wodą.
  • Popularne nadmorskie kurorty wypoczynkowe w Meksyku to m.in.: Acapulco, Cancun, Playa Del Carmen i Puerto Vallarta.
  • Najgłębszą jaskinią na półwyspie Jukatan jest Sabak Ha, nazywana Czarną Otchłanią. Miejscowe legendy głoszą, że nie posiada ona dna. Podobnych jaskiń (cenotów) jest na terenie stanu Jukatan ponad 1650.
  • Przodkom Meksykanów, Aztekom, zawdzięczamy czekoladę. Aztekowie odkryli sposób jej wyrobu z ziaren kakaowca.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Meksyk"

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2