TYP: a1

Estonia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Estonia


Estonia, czyli "postsocjalistyczny kraj skandynawski", jak mówi o tym państwie jego prezydent. Coraz szybciej się rozwija (zarówno gospodarczo, jak i turystycznie), co powoduje, że z roku na rok odwiedza ją coraz więcej turystów zagranicznych. Skąd to nietypowe określenie kraju? Otóż Estonia uzyskała ponownie niepodległość po rozpadzie ZSRR, ale wpływy kulturowe ze Skandynawii są tu bardzo silne. Pod wieloma względami Estonia podobna jest do sąsiedniej Finlandii, natomiast sama nazwa jej stolicy - Tallin - znaczy po prostu "duńskie miasto".

Co ciekawe dla żeglarzy, do Estonii należy ponad 1500 wysp i wysepek w Zatoce Ryskiej. Największe z nich to Sarema i Hiuma, które zapewniają odwiedzającym spokój i kontakt z naturą, a przy tym umożliwiają wypoczynek na pięknych bałtyckich plażach.

Większość obszaru Estonii stanowią tereny nizinne z krajobrazem polodowcowym. Panuje tam klimat umiarkowany, przejściowy między morskim i kontynentalnym. Średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu wynosi od –6°C na wschodzie, do –2°C na zachodnich wyspach, a w lipcu 16-17°C. Czerwiec, lipiec i sierpniem są najlepszymi miesiącami na wakacje pod żaglami.

Niezbędne ubranie, jakie należy zabrać na rejs to: ciepła czapka, rękawiczki, szalik, sztormiak i kalosze. Nawet w środku lata. Nagłe załamania pogody, silne, zmienne wiatry, długotrwałe deszcze oraz mgły to na Bałtyku prawie codzienność.


Ciekawostki:
  • Estonii obowiązującą walutą jest estońska korona (EEK)
  • Oficjalnym językiem kraju jest język estoński, należący do grupy języków ugrofińskich, dość trudnych do zrozumienia dla ludzi przyzwyczajonych do brzmienia europejskich języków.
  • Estonia była jednym z czterech bałtyckich krajów, które w 1928 r. założyły Europejską Unię Żeglarstwa Lodowego.
  • Do Estonii warto wybrać się autem i przy okazji odwiedzić najciekawsze miejsca Litwy i Łotwy. PLL LOT zapewnia połączenia lotnicze na trasie Warszawa - Tallin - Warszawa. Połączenia autobusowe funkcjonują pięć razy w tygodniu (dokładne informacje można uzyskać w PKS na Dworcu Warszawa Zachodnia).
  • Nazwa Estonia (we współczesnym języku estońskim Eesti) może być wywodzona ze słowa Aestii, nazwy nadanej przez starożytnych Germanów ludom zamieszkującym tereny na północny wschód od Wisły. Rzymski historyk Tacyt w 98 r. n.e. po raz pierwszy pisał o ludach Aestii i wczesnych Skandynawach, nazywając ziemie na południe od Zatoki Fińskiej Eistland, a ich mieszkańców eistr.
  • Biorąc pod uwagę silne wpływy skandynawskie w Estonii, wielu Estończyków czuje się Skandynawami. Estończycy są najbliższymi krewnymi Finów, a wpływy szwedzkie czy duńskie były w Estonii bardzo silne. Sama nazwa stolicy Estonii - Tallinn znaczy "Duńskie Miasto".

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Estonia"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2