TYP: a1

Hongkong - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Hongkong


Miejsce, w którym wieżowce buduje się zgodnie z zasadami feng-shui. Turyści uwielbiają Hongkong ze względu na bezcłowe zakupy i unikalne zestawienie kultury wschodniej i zachodniej.

Hongkong znajduje się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim. Zajmuje półwysep Koulun i przybrzeżne wyspy. Największe to: Lantau (147,16 km²), Hongkong (80,5 km²) oraz Nanya Dao (13,74 km²).

W krajobrazie Hongkongu dominują pagórki, często ze stromymi zboczami. Najwyższym szczytem jest Tai Mo Shan, osiągający 958 m n.p.m. Niziny zajmują północno-zachodnią część półwyspu. Na całej powierzchni 1104 km² mniej niż 25% jest zajętych przez zabudowę. Resztę zajmują parki i rezerwaty przyrody.

Klimat Hongkongu jest zwrotnikowy, monsunowy. W zimie jest zimno i sucho, latem gorąco i wilgotno, a jesienią ciepło, słonecznie i sucho. Sporadycznie występują tajfuny.

Miasto Hongkong jest siedzibą wielu wielonarodowych organizacji, banków i firm. Najwyższy i najbardziej znany budynek to siedziba Bank of China Tower, autorstwa I. M. Pei. W Hongkongu odbywają się liczne barwne święta i festiwale. Do najbardziej znanych należy chiński Nowy Rok, Święto Smoczych Łodzi, Święto Duchów, Święto Środka Jesieni, Qingmingjie czy zimowe przesilenie dnia z nocą.

Warto zobaczyć półwysep Kowloon i tamtejszą Świątynię Dziesięciu Tysięcy Buddów oraz Sik Sik Yuen Wong Tai Sin – świątynię poświęconą bogu Wong, miejsce kultu jednocześnie taoizmu, buddyzmu i konfucjanizmu. W pobliżu świątyni świątyni swoje gabinety mają wróżbici, którzy są bardzo szanowaną w Hongkongu grupa społeczną.

Na Wzgórzu Wiktorii na wyspie Hong Kong znajduje się Świątynia Man Mo. Oprócz tego warto odwiedzić Soho – barwną dzielnicę ciągnąca się wzdłuż najdłuższych na świecie ruchomych schodów. Na wyspie Lantau z kolei warto największy na świecie posąg Buddy na świeżym powietrzu  (34 metry wysokości i waży ponad 250 ton).

Czarter jachtów w Hongkongu odbywa się z mariny Heba Haven.

Ciekawostki i porady

- Paszport osoby przyjeżdżającej do Hongkongu musi pozostawać ważny co najmniej przez 1 miesiąc po upływie zakładanego okresu jej pobytu w Hongkongu. Natomiast paszport osób, które jedynie zatrzymują się w Hongkongu w tranzycie do niektórych miejsc regionu, jak np. Tajwan, Filipiny czy Indonezja musi pozostawać ważny przez co najmniej 6 miesięcy.

- W wielu miejscach publicznych i we wszystkich lokalach gastronomicznych obowiązuje zakaz palenia papierosów, którego złamanie grozi wysokimi grzywnami, a nawet aresztem, podobnie surowo karane jest śmiecenie w miejscach publicznych.

- W Hongkongu obowiązuje lewostronny ruch kołowy. Prawo jazdy polskie ani międzynarodowe nie są honorowane. Na szczęście Hongkong posiada bardzo dobrze rozwiniętą i zorganizowaną sieć komunikacji publicznej, włączając w to rozbudowaną sieć metra, autobusy, minibusy, tramwaje i promy. Taksówki są stosunkowo niedrogie, jednak pamiętać należy, że dodatkowa opłata pobierana jest od klienta za przejazd autostradą, tunelami i mostami, a także za każdą sztukę bagażu umieszczoną w bagażniku samochodu.

- Dobrym posunięciem jest wykupienie zbliżeniowej karty Octopus, która po zasileniu odpowiednią kwotą (wielokrotność 50 HKD), służy również jako środek płatniczy w wielu sklepach sieciowych, jak również niektórych barach i restauracjach. Kartę można zasilać na stacjach metra oraz we wszystkich punktach handlowych akceptujących płatności tą kartą.

- W Hongkongu można znaleźć wiele domów towarowych, w których sprzedaje się lekarstwa medycyny tradycyjnej. Największa koncentracja tego typu sklepów jest w Sheung Wan. Można tam kupić nie tylko lekarstwa i zioła, lecz również suszone zwierzęta.

 

 


TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2