TYP: a1

Polinezja Francuska - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Polinezja Francuska


Polinezja Francuska, potocznie nazywana Tahiti (od największej wyspy) to zbiorowość zamorska Francji obejmująca 118 wysp i wysepek zgrupowanych w pięciu archipelagach (Wyspy Towarzystwa, Markizy, Wyspy Tuamotu, Wyspy Gambier, Wyspy Australe). Położona w środkowej części Oceanu Spokojnego, po obu stronach równika i po obu stronach linii zmiany daty. Stolicą tego terytorium jest Papeete na wyspie Tahiti, która jest zarazem największą i najbardziej znaną pojedynczą wyspą w archipelagu Wysp Na Wietrze. Językiem urzędowym jest oczywiście język francuski. Inne atole, wyspy, grupy wysp należące do Polinezji Francuskiej to m.in.: Bora-Bora, Huahine, Taha'a, Raiatea, Maiao, Markizy, Maupiti, Mehetia, Moorea, Tetiaroa, Tuamotu, Tubuai i Tupai.

Wyspy pochodzenia wulkanicznego, aczkolwiek część archipelagów stanowią atole koralowe - szczególnie na Tuamotu, otoczone laguną, odcięte od morza przez rafy koralowe reprezentują wszystkie formy pięknej natury. Zielone ze szczytami w chmurach, licznymi wodospadami i dolinami, z plażami z koralowego piasku, plantacjami wanilii to raj dla uczestników rejsu na Polinezji Francuskiej. Polinezja, a szczególnie jej główna wyspa Tahiti, jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Oceanii. Za sławę trzeba jednak słono płacić - Polinezja to również jeden z najdroższych krajów w regionie!


Ciekawostki i porady
 • Na Polinezję Francuską dostaniemy się bezpośrednio samolotem z Paryża na Papeete, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Następnie samolotem z Papeete na Raiatea (cena przelotu w obie strony około 225€).
 • Najlepiej wybrać się na rejs między grudniem a kwietniem z powodu najbardziej sprzyjających warunków pogodowych ze stałymi wiatrami. Jest też pewność, że w tym okresie nie będzie zagrożenia huraganowego. Wiatry są obecne niezależnie od poru roku: maara'amu w porze suchej i toerau w porze deszczowej.
 • Polinezja Francuska położona jest w strefie tropikalnej. Klimat jest bardzo zróżnicowany a wpływa na to rozproszenie wysp. W strefie zwrotnikowej średnie roczne temperatury powietrza wahają się w granicach 20-25°C, natomiast w strefie równikowej dochodzą do 32°C.
 • Atole koralowe, gdzie znikły już wyspy wewnątrz laguny są zazwyczaj niebezpiecznym doświadczeniem dla żeglarzy albowiem zauważa się je dopiero w ostatnie chwili. Szczególnie żegluga w nocy może zakończyć się tragicznie, bowiem praktycznie są niewidzialne.
 • Najsławniejszą wizytą były odwiedziny żaglowca Bounty, na którym wszczęto bunt pod kierownictwem porucznika Christiana Fletchera przeciwko kapitanowi Williamowi Blight.
 • Polinezja Francuska z bazą czarterową na Raiatea, obok Seszeli i Karaib stanowią żeglarską alternatywę w okresie, kiedy w Europie jest zimno i śnieżnie.
Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
 • marzec - Międzynarodowe zawody w łowieniu mieczników w Raiatea (Raiatea International Billfish Tournament), Regaty Perłowe (Tahiti Pearl Regatta);
 • kwiecień - Dni Dziedzictwa Polinezji Francuskiej (Heritage Days )
 • maj - zawody surfingowe na zachodnim wybrzeżu Teahupoo (Billabong Pro)
 • lipiec / sierpień - Narodowy festiwal kultury Polinezyjskiej (Heiva Nui )
 • październik / listopad - wyścig na canoe (Hawaiki Nui).


Polecane trasy
Raiatea, Taha'a i Bora-Bora - 7 dni
1: Raiatea - zaokrętowanie w Marinie Apooiti
2: Raiatea - Taha'a / cumowanie na Hurepiti Bay
3: Taha'a - Bora-Bora
4: Bora-Bora / zwiedzanie miasteczka Vaitape
5: Bora-Bora / nurkowanie z rekinami i płaszczkami
6: Bora-Bora - Taha'a / zachód słońca na Motu Tautau
7: Taha'a - Raiatea / opłynięcie wybrzeża Motu Tautau
8: Raiatea  - wyokrętowanie w Marinie Apooiti
Raiatea, Huahine, Taha'a i Bora-Bora - 14 dni

1: Raiatea - zaokrętowanie w Marinie Apooiti
2: Raiatea - Taha'a (opłynięcie laguny)
3: Taha'a - Hauhine (Fare)                    
4: Hauhine / zwiedzanie południowej części wyspy
5: Hauhine / plażowanie na Avea
6: Hauhine - Raiatea
7: Raiatea / Motu Nao Nao
8: Raiatea / pływanie i nurkowanie na lagunie
9: Raiatea - Bora-Bora
10: Bora-Bora / zwiedzanie miasteczka Vaitape
11: Bora-Bora / cumowanie na lagunie wyspy
12: Bora Bora / nurkowanie z rekinami i płaszczkami
13: Bora-Bora - Taha'a / zachód słońca na Motu Tautau
14: Taha'a / cumowanie na Hurepiti Bay
15: Raiatea  - wyokrętowanie w Marinie Apooiti


TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Polinezja Francuska"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2