TYP: a1

Kanada - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Kanada


Kanada jest państwem położonym w Ameryce Północnej, rozciągającym się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Gospodarzem jest tu przyroda, która występuje w niebywałym bogactwie form, a główny cel żeglarskich podróży mieści się na zachodnim wybrzeżu - Kolumbii Brytyjskiej. Jest to idealne miejsce gdzie można jednocześnie uprawiać pełnomorskie żeglarstwo, surfing, spływy kajakowe, nurkowanie, wędkarstwo czy narciarstwo, kolarstwo górskie i wspinaczkę.

W usytuowanej na brzegach Pacyfiku Kolumbii Brytyjskiej sezon żeglarski trwa okrągły rok. Nie brakuje tu terenów do uprawiania turystyki wodnej. Urozmaicona linia brzegowa, bliskość dziesiątek małych i większych wysp, liczne mariny dają możliwość odskoczni od cywilizacji na własnej łodzi żaglowej bądź motorowej. Posiadanie własnej łódki jest mocno zakorzenione w mentalności mieszkańców tej części Kanady.

Desolation Sound to jeden z najciekawszych do zwiedzenia akwenów na świecie. Sieć wodnych parków dla żeglarzy z wytyczonymi kotwicowiskami, pomostami oraz niezliczona ilość wysp, fiordy, spadające do oceanu góry i lodowce, a także foki, wydry, wodne ptactwo, stada orek, tworzą urocze i niezapomniane miejsce. Desolation Sound to tak zróżnicowany i bogaty akwen, że nawet najbardziej aktywni żeglarze ciągle odkrywają nowe miejsca.

Kanada jest znana z długich i surowych zim z jednym w prawdzie wyjątkiem. Tym wyjątkiem jest południowa część Brytyjskiej Kolumbii, gdzie położone jest właśnie m.in. Vancouver. Kolumbia Brytyjska oddzielona od obszarów arktycznych wysokimi górami ma łagodny klimat kształtowany poprzez wpływy Pacyfiku. Na nadbrzeżnych nizinach średnie temperatury lata wynoszą +24 °C, podczas gdy zimy +5 °C. Na większości wybrzeża panuje deszczowa pogoda (w szczególności od wczesnej jesieni do później wiosny), średnie roczne opady wynoszą ponad 1100mm. Szczytem sezonu żeglarskiego są miesiące lipiec, sierpień, wrzesień.

Doskonale przygotowana flota jachtów, niezliczona ilość ciekawych miejsc oraz bogata oferta baz czarterowych uatrakcyjni czas spędzony pod żaglami. Rejsy rozpoczynamy z Vancouver, Powell River i Sidney.

Wyspa Vancouver - jest największą z wysp zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. W dużej mierze pokrywa ją bujna dżungla, w której stworzono specjalny szlak pieszych wycieczek tzw. „szlak rozbitków” (szlak zamykany jest na zimę). Ponadto wyspa Vancouver słynie z wielorybów, które można obserwować w trakcie wypraw z Victorii, Tofino i Ucluelet, a park narodowy Pacific Rim jest największym centrum obserwacji waleni w Kanadzie. Jest to również stolica świata dla sportowego połowu łososia. Wyspa daje niezwykłe szanse spędzania wolnego czasu. Woda między Wyspą Vancouver, a miastem o tej samej nazwie jest wyjątkowo ciepła, ponieważ spotykają się tam wody pływowe opływające wyspę z dwóch stron, od północy i połudn

Ciekawostki i porady
 • Przelot z Warszawy do Kanady (Vancouver lub Calgary) to koszt ok. 3200 zł (LOT lub British Airways, bilety rezerwowane teraz na przyszły rok). Z dniem 1. marca 2008 r. Kanada zniosła obowiązek wizowy dla obywateli polskich. Polacy mogą teraz przyjeżdżać do Kanady bez wiz na okres do trzech miesięcy. Walutą jest dolar kanadyjski (ok. 2,7 zł). Służymy pomocą przy organizowaniu przelotów do/z miejsca docelowego czarteru.
 • Nazwa Kolumbia Brytyjska odnosząca się wcześniej do brytyjskiej kolonii Kolumbia Brytyjska została wybrana przez królową Wiktorię w 1858 w związku z nazwą rzeki Kolumbia przecinającej tę kolonię. Współczesna Kolumbia Brytyjska powstała przez połączenie dwóch brytyjskich kolonii: wyspy Vancouver i Kolumbii Brytyjskiej. Rzeka z kolei wzięła swe imię od nazwy statku amerykańskiego kapitana Roberta Graya Columbia.
 • Vancouver ma swoją odmianę wiatru Halny. Tu nazywa się go Ekspresem Ananasowym, gdyż szybko nadciąga z okolic Hawajów, przynosząc silny wiatr, wyjątkowo ciepłe temperatury i ulewne deszcze.
 • Nawigacja nie stanowi większego problemu, ale żeglowanie po akwenach pływowych wymaga pewnej wiedzy z tego tematu. Dla mniej zaawansowanych żeglarzy firmy czarterowe oferują lokalnych przewodników. W miejscowych księgarniach można kupić żeglarskie mapy po okolicznych wodach. Pomocą służy również polonijny klub żeglarski.

Największymi atrakcjami Kolumbii Brytyjskiej są:
 • Vancouver i jego idylliczne plaże, wspaniałe parki, malownicze trasy wycieczek oraz dwutonowy zegar parowy, który świszczy, gwiżdże i wybucha
 • Southern Gulf Island - raj dla wędkarzy, gdzie występują największe na świecie łososie
 • Duncan i budowla ze szklanych butelek, „największy na świecie kij hokejowy” i słupy totemiczne w wiosce plemienia Cowichan
 • park Strathcona i wyprawa czółnem do największego w Kanadzie wodospadu Della
 • Valley of a Thousand Faces (Dolina Tysiąca Twarzy) z podobiznami 1400 słynnych ludzi, wymalowanymi na pniach cedrowych.

Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
 • Luty - Boat Shows w Vancouver
 • Lipiec (1) - Dzień Kanady "Canada Day". Obchody rocznicy Konfederacji Kanady, święto państwowe.
 • Sierpień - Święto Kolumbii Brytyjskiej

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Kanada"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2