TYP: a1

Anglia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Anglia


Anglia - tu powstał język angielski i zapoczątkowana została rewolucja przemysłowa.

Anglia wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Kraj zajmuje większą część wyspy Wielkiej Brytanii, od północny granicząc ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Do Anglii zalicza się również około 100 mniejszych wysepek, takich jak Scilly czy Wight. Od północnego zachodu oblewa Anglię Morze Irlandzkie, od południowego zachodu - Morze Celtyckie, od wschodu Morze Północne, a od południa Kanał La Manche (nazywany w Anglii: English Channel).

Anglia zajmuje 2/3 wyspy Wielkiej Brytanii. Kraj zamieszkuje 51 milionów mieszkańców, co stanowi około 84% populacji Wielkiej Brytanii. Stolicą Anglii i całej Wielkiej Brytanii jest Londyn. W północno-zachodniej Anglii występują strome wybrzeża klifowe, natomiast we wschodniej i południowej części kraju - płaskie, akumulacyjne. U wybrzeży Anglii występują duże pływy morskie, dochodzące do 15 m w estuarium Severn, co jest drugą wielkością na świecie po Zatoce Fundy. Najważniejszymi rzekami Anglii są Tamiza, Mersey, Tyne, u ujść których leżą porty - Londyn, Liverpool i Newcastle. Przypływ podnosi poziom wody w tych rzekach, o umożliwia statkom morskim żeglowanie po ich dolnych odcinkach.

W Anglii rozwinięty jest transport promowy, a najpopularniejszymi kierunkami podróży są Irlandia, Holandia i Belgia. Żeglowne rzeki, kanały i doki mają łączną długość około 7 100 km. Główną drogą wodną dla żeglarstwa śródlądowego jest Tamiza.

Klimat Anglii należy do grupy klimatów umiarkowanych morskich. Temperatury w zimie spadają nieznacznie poniżej 0°C, a w lecie rzadko przekraczają 30°C. Klimat Anglii cechuje także wysoka wilgotność powietrza. Najzimniejszymi miesiącami są styczeń i luty, a najcieplejszym - lipiec. Miesiącami o najbardziej sprzyjającej pogodzie, którą cechują umiarkowane temperatury i małe opady deszczu są maj i czerwiec oraz wrzesień i październik. Anglia znajduje się pod wpływem ciepłego Prądu Zatokowego, który obmywa wybrzeża Wielkiej Brytanii od północnego zachodu, podwyższając średnią roczną temperaturę powietrza w północnej Europie.

Kuchnię angielską charakteryzuje prostota, łatwość przyrządzania i praktyczność - dania mają być przede wszystkim sycące. Przykładem angielskiego dania jest sunday roast ("niedzielna pieczeń") - pieczone mięso, ziemniaki i dodatki: Yorkshire pudding, warzywa i sos gravy. Innymi popularnymi daniami są ryba z frytkami oraz jagnięcina w sosie miętowym. Tradycyjne angielskie śniadanie składa się z bekonu, jajek, parówek, kiełbasy, pomidorów, grzybów i fasolki w sosie pomidorowym. Dodatkowo można podawać tosty z masłem i dżemem, płatki zbożowe z mlekiem, owsiankę, kawę, herbatę, soki owocowe i różnego rodzaju sosy.

Ciekawostki:
 • Nazwa kraju pochodzi od Germańskiego plemienia Anglów, którzy osiedlili się na tych terenach między V a VI wiekiem.
 • Albion to dawna nazwa Anglii i Wysp Brytyjskich, używana przez niektórych autorów starożytnych. Pochodzi prawdopodobnie od białych klifów Dover.
 • Najwyższą temperaturę zanotowano w Brogdale (Kent) 10 sierpnia 2003 - było to 38,5°C.
 • W niedzielę w większości miejsc nie trzeba płacić za parking.
 • W Southend on See znajduje się najdłuższe na świecie molo o długości 2158 metrów.
 • Półwysep Isle of Purbeck jest jedynym miejscem w Wielkiej Brytanii, które znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrody. Atrakcją półwyspu są wydmy i ogromne plaże.
 • Położone w Kornwalii Newquay to raj dla surferów i miłośników sportów wodnych. Atrakcją turystyczną jest tu akwarium, w którym można zobaczyć różne gatunki ryb.
 • Jednym z najważniejszych kurortów w Anglii jest Brighton. Turystów przyciągają liczne parki, ogrody, galerie, muzea i rezydencja królewska, a także festiwale, z których najważniejszy jest Brighton Festiwal.
 • Żeglowanie u południowych wybrzeży wymaga sporych umiejętności, ze względu na urozmaiconą linię brzegową i ukształtowanie dna oraz występowanie pływów i silnych prądów.
 • Pływanie po Tamizie w kierunku Londynu jest wymagające, ponieważ na rzece występują duże pływy. W drodze do Londynu warto tak zaplanować trasę, aby zminimalizować czas płynięcia pod prąd.
 • Ciekawe są również Wyspy Normandzkie (Channel Islands), jednak żeglowanie w ich pobliżu wymaga dużych umiejętności, gdyż występują tam silne prądy i duże pływy, przykrywające ostre skały.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Anglia"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2