TYP: a1

Belize - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Belize


Belize leży w Ameryce Środkowej, na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim. Na północy graniczy z Meksykiem, a na zachodzie z Gwatemalą. Belize jest jedynym krajem w Ameryce Środkowej, gdzie językiem urzędowym jest angielski i który nie ma dostępu do Oceanu Spokojnego. Także gęstość zaludnienia jest tu najmniejsza wśród krajów środkowoamerykańskich i jedna z najmniejszych na świecie. W Belize występuje bardzo duża różnorodność biologiczna i zróżnicowanie ekosystemów. Pochodzenie nazwy Belize nie jest jasne. Nazwa bywa m.in. wyprowadzana od słowa be'lix pochodzącego z języka Majów i oznaczającego mętną wodę.

Wybrzeże Belize liczy 386 km, jest w większej części bagniste i posiada liczne laguny. W pobliżu wybrzeża znajduje się druga co do długości na świecie rafa barierowa z licznymi wysepkami koralowymi, nazywanymi cayes. Trzy z czterech atoli koralowych na zachodniej półkuli są zlokalizowane w Belize.

Belize posiada klimat zwrotnikowy z porą deszczową i suchą. Średnie temperatury na wybrzeżu wahają się od 24°C w styczniu do 27°C w lipcu. Średnie sumy rocznych opadów mają rozpiętość od 1 350 mm na północy do ponad 4 500 mm na południu. Pora sucha trwa od lutego do kwietnia. W Belize występują często huragany.

Kuchnia Belize jest inspirowana kuchnią meksykańską. Podstawą wielu dań jest kukurydza, banany, kurczaki i kokosy. Z kukurydzy wyrabia się mąkę lub jej kolby podaje jako samodzielne danie, przygotowywane na różne sposoby (np. gotowane, smażone lub grillowane). Jak w każdym nadmorskim kraju chętnie konsumowane są tu ryby i owoce morza. W Belize jada się też dużo owoców, których jest tu pod dostatkiem. Są to m.in.: pomarańcze, ananasy, kokosy, lichi, mango czy avocado.

Ciekawostki:
  • Częstymi gośćmi wśród wysepek Belize byli kiedyś piraci.
  • W Belize nie warto robić zakupów - to najdroższy kraj w Ameryce Środkowej.
  • Południowe wybrzeże Belize zamieszkuje grupa etniczna zwana "czarnymi Karibami" lub "czarnymi Indianami". Są oni potomkami zbiegłych afrykańskich niewolników, którzy zostali przyjęci przez indiańskie plemię Karibów.
  • Największą atrakcją Belize jest rafa koralowa, zwana Wielką Rafą Koralową Majów. Można tu podziwiać koralowce, roślinność morską, ryby oceaniczne i wraki średniowiecznych statków.
  • Najsłynniejszym miejscem rafy jest Blue Hole, głęboka studnia morska, która stanowi atrakcję dla nurków.
  • Najbardziej znaną wyspą jest Ambergris Cay, na której znajduje się jedyne wyspiarskie miasteczko - San Pedro.
  • Nurkując w pobliżu rafy koralowej można spotkać rekiny, które są niegroźne dla ludzi.
  • Belize jest świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych: m.in. windsurfingu, surfingu, parasailingu czy kiteboardingu.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Belize"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2