TYP: a1

Tonga - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Tonga


Archipelag Tonga jest jednym z najpiękniejszych akwenów żeglarskich, przyciągającym żeglarzy z całego świata. Zadrzewione i pagórkowate wyspy koralowe, usiane piaszczystymi plażami, otoczone krystalicznie czystą wodą z idealnymi warunkami do snorkelingu, pływania, opalania i przede wszystkim żeglowania. Nie jest zatem niespodzianką, że cudowne uroki rejsu na Tonga zostają głęboko w pamięci na całe życie.

Królestwo Tonga leży na archipelagu o tej samej nazwie, w Polinezji, na południowym Pacyfiku, w jednej trzeciej drogi pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami, na południe od Samoa, na wschód od Fidżi. Składa się ze 171 wysp podzielonych na trzy główne grupy: Tongatapu, Ha'apai, Vava'u. Nuku’alofa na głównej wyspie Tongatapu jest stolicą tej monarchii konstytucyjnej. Wyspy Tonga są przeważnie niskimi koralowymi atolami, jedynie nieliczne są pochodzenia wulkanicznego z czynnymi wulkanami. Lasy pokrywają 11% powierzchni kraju. Żyje tu m.in. największy na świecie nietoperz - rudawka wielka, a także wiele gatunków ptaków. W sezonie od czerwca do listopada obszar stanowi ostoję ogromnych stad wielorybów humbaków, które często pływają za jachtami w towarzystwie nowo narodzonych młodych.

Archipelag znajduje się pod wpływem klimatu podrównikowego wilgotnego. Najlepiej odwiedzić wyspy w okresie od maja do października. Lato (listopad-kwiecień) to sezon huraganowych wiatrów, duchoty i deszczu. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi 30°C, a w lipcu 25°C (w ciągu całego roku temperatura oscyluje wokół 24°C). Często występują cyklony tropikalne.

Wiatry z południowego wschodu wieją z siłą od 15 do 25 węzłów między majem a wrześniem. Natomiast latem północno-wschodnie wiatry osiągają od 10 do 20 węzłów. Żegluga odbywa się z celem w zasięgu wzroku, jednak należy zwracać uwagę na mapy, ze względu na liczne rafy koralowe. Skoki pływu to lekko ponad 0,9 m. Występujące tu prądy są raczej słabe, z wyjątkiem tych, które spotykamy w wąskich przejściach. Malownicze miejsca do postoju na kotwicy są dobrze chronione przed falami oceanu.

Na wyspie znajdują się liczne kurorty i restauracje oraz bardzo serdeczni i przyjaźnie nastawieni autochtoni. Kpt. J. Cook podczas jednej ze swoich podroży w 1773 roku zauroczony gościnnością Tongijczyków, nazwał ten archipelag Friendly Islands, czyli Wyspy Szczęśliwe. Chciał w ten sposób opisać ludzi, których tam spotkał. Obok tongijskiej wersji polinezyjskiego, wszyscy mówią po angielsku. Bazą żeglarską południowego Pacyfiku jest naturalny port Neiafu, jeden z najbardziej malowniczych, głęboki i całkowicie osłonięty. Oprócz niego żeglarze znajdą dziesiątki innych bezpiecznych kotwicowisk.


Ciekawostki i porady:

  • Bezpośrednie loty do Tonga obsługiwane są przez następujące linie lotnicze: Air New Zealand, Air Pacific, Polynesian Airlines, Air Fiji, Samoa Air i Pacific Blue. Najwięcej połączeń mają Auckland (Nowa Zelandia) i Suwa (Fidżi). Większość lotów międzynarodowych ląduje na Fuamotu International Airport (ok. 15 km na południowy-wschód od Nukualofy) i międzynarodowym porcie lotniczym Lupepa'u (na wyspie Vava’u, gdzie znajduje się baza czarterowa). W grudniu i styczniu wielu pracujących za granicą mieszkańców Tonga wraca do domu, może być więc kłopot z rezerwacją biletu na samolot.
  • Obywatele polscy nie potrzebują wiz wjazdowych do Tonga. Urząd Imigracyjny Królestwa wpisał Polskę na listę państw, których obywatele mogą przebywać w tym kraju bez wizy, o ile ich pobyt nie przekroczy 30 dni.
  • Walutą obowiązującą na Tonga jest pa'anga (1 PLN = 0,65 pa'anga). Żywność i noclegi w Tonga należą do najtańszych na południowym Pacyfiku. Dzień pobytu na Tonga to koszt minimum 35 USD, ale lepiej nieć w zapasie drugie tyle, co pozwoli podziwiać ten kraj nieco bardziej. Z wymianą pieniędzy nie ma kłopotu w większych miastach. Banki otwarte są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 16:00, ale w Nuku'alofie i Neiafu także w sobotę przed południem. Karty kredytowe są szeroko akceptowane, a od niedawna w Nuku'alofie działa też pierwszy bankomat. Napiwki i targowanie się nie są w zwyczaju.
  • Chociaż Tonga leży na południku około 174-175°W, czyli 6° od Międzynarodowej Linii Zmiany Daty (180°), to Tongijczycy właśnie, obok mieszkańców dalekiej Syberii, jako pierwsi na świecie witają nowy dzień. Linia zmiany daty na wysokości Tonga została tak wygięta na wschód, by objąć swym zasięgiem cale państwo.
  • Pierwszymi Europejczykami, którzy zawitali na wyspy Tonga byli: holenderscy podróżnicy Willem Schouten i Jacob Le Maire w 1616 roku, a następnie James Cook w latach 1773, 1774 i 1777, misjonarze z Londynu w 1794 i misjonarz kościoła metodystów Walter Lawrey w 1822 roku.
  • Królestwo Tonga jest jedynym państwem na Pacyfiku, które nigdy nie straciło niepodległości, nie wpadło pod jarzmo żadnego kolonialnego imperium. Jest jedyną monarchią na Pacyfiku (poza monarchiami pozostającymi w unii personalnej z Wielką Brytanią), a także jedyną należącą do brytyjskiej Wspólnoty Narodów (poza Zjednoczonym Królestwem). Władza królewska jest znacznie większa niż w monarchiach europejskich, a szacunek dla króla jest tak samo duży jak przed stuleciami i jest ściśle powiązany z tongijską tradycją.
  • W wielu językach polinezyjskich słowo "Tonga" oznacza "południe". Nazwa kraju pochodzi od słowa "Tongahahake" tłumaczenie "południowo", pierwotnie oznaczało, że "wiatr wieje z południowo-wschodniej części kraju".
  • Niezwykle surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami. Wysokie kary więzienia grożą za homoseksualizm. Zaleca się noszenie skromnego stroju, gdyż chodzenie po ulicy w niekompletnym ubraniu jest wykroczeniem.

Do najciekawszych i najbarwniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:

> Czerwiec (4): Dzień proklamowania niepodległości (1970);

> Lipiec (4): najważniejsza z imprez to urodziny króla Taufa'ahau Tupou IV;

> Lipiec: festiwal Heilala (nazwa kwiatu - narodowego symbolu Tonga). Po ulicach miast przystrojonych kwietnymi girlandami maszerują kolorowe pochody, odbywają się dziesiątki koncertów i pokazów tanecznych;

> Wrzesień: do Tonga zjeżdżają się wędkarze z całego świata na słynne zawody w poławianiu tuńczyka.


TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Tonga"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2