TYP: a1

Wyspy Zielonego Przylądka - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Wyspy Zielonego Przylądka


Republika Zielonego Przylądka, to grupa przepięknych i mało znanych wysp pochodzenia wulkanicznego, leżących na Atlantyku około 600 km na zachód od wybrzeży Afryki na wysokości Mauretanii i Senegalu. Archipelag składa się z dziesięciu zamieszkałych wysp i pięciu skalistych wysepek. Do 1975 roku archipelag był portugalską kolonią. Marynarzom i żeglarzom Cabo Verde (ang. Cape Verde) znane jest od stuleci przede wszystkim z produkcji znakomitego grogu. 

Wbrew nazwie wyspy te wcale nie cieszą oka bujną zielenią. Ze względu na wulkaniczne pochodzenie archipelagu są raczej czarne lub popielate. Archipelag powstał w wyniku erupcji wulkanicznej, przez co każda z wysp jest zupełnie inna, ma własną i specyficzną atmosferę. Różnorodność jest ogromna - od piaszczystych plaż z lazurową czystą wodą, przez suche krainy albo urodzajną glebę z plantacjami kawy, herbaty, trzciny cukrowej czy też na pasmach górskich kończąc. Stolicą małego państewka jest Praia - miasto na wyspie Santiago (Sao Tiago).


Sezon na Wyspach Zielonego Przylądka trwa od listopada do marca. Początek grudnia to idealny okres na żeglugę wokół archipelagu. Temperatury nie są wówczas najwyższe, ale woda nagrzana przez upalne lato jest ciepła. W czasie gdy w Europie rozpoczyna się zima, na Cabo Verde temperatura dochodzi do 30°C.   


Ciekawostki i porady
  • Na Wyspy Zielonego Przylądka dostaniemy się samolotem z Lizbony, Paryża, Frankfurtu, Monachium, Amsterdamu. Najkorzystniejsze cenowo są Lizbona i Amsterdam.
  • Sezon na Wyspach Zielonego Przylądka trwa od listopada do marca. Początek grudnia to idealny okres na żeglugę wokół archipelagu. Temperatury nie są wówczas najwyższe, ale woda nagrzana przez upalne lato jest ciepła. Ze względu na swoje położenie (równikowy obszar Oceanu Atlantyckiego) są one idealnym miejscem do wypoczynku z gwarancją stałej pogody i ciepłym morzem. Temperatura powietrza oscyluje wokół 28°C (w nocy około 22°C), zaś wody wynosi około 24°C.
  • Od obywateli RP wymagane są wizy - koszt 55 € oraz paszport ważny minimum 6 miesięcy. Wystawiają je placówki dyplomatyczne (najbliższa w Berlinie) lub można ją otrzymać na lotnisku w Prai lub Sal.
  • Wyspy Zawietrzne (Ilhas de Barlavento) to: Sao Antao, Sao Vicente, Sana Luzia (niezamieszkana), Sao Nicolau, Sal, Boa Vista. Wyspy Nawietrzne (Ilhas de Sotavento) to: Maio, Santiago, Fogo i Brava.
  • Oficjalnym językiem kraju jest portugalski, ale miejscowi mówią również wyspiarską mieszanką kilku zachodnich i afrykańskich języków - tzw. język kreolski.
  • Najbardziej znanymi produktami Cape Verde są sól (wydobywana z tzw. salin - basenów do pozyskiwania soli drogą odparowywania wody morskiej) i grog, czyli tutejsza odmiana bardzo mocnego rumu.
  • Ulubioną rozrywką zamieszkałej ludności jest gadanie :). Gazet brak, telewizji nie ma, a książek się nie czyta. Poza tym często się śpiewa, głównie o marynarzach i bezkresnej wodzie. Na nudę idzie się łowić ryby. Prócz leniwych wieczorów na wyspach praktykuje się również leniwe przedpołudnia, leniwe południa i leniwe popołudnia.
  • Kultura Wysp powstała ze zmieszania głównie kultury portugalskiej z elementami afrykańskimi.

Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
  • obchody karnawałowe oraz niespotykane nigdzie indziej lokalne obrzędy związane z ceremonią chrztu i zaślubin na wyspie Sao Nicolau.
  • Cape Verdean na wyspie Sao Antao - karnawał porównywalny do karnawału w Rio de Janeiro.

Polecane trasy
Sao Vincente / Sao Vincente - 10 dni
1: Sao Vincente (Mindelo)
2: Sao Nicolau
3: Brava
4: Fogo
5: Santiago
6: Sao Nicolau
7: Sao Vincente
Sao Vincente / Sao Vincente - 14 dni

1: Sao Vincente (Mindelo)
2: Mindelo - Sao Antao 30Mm
3: Sao Antao - Brava 130Mm
4: Brava - Fogo 20Mm
5: Fogo
6: Fogo - Santiago Tarrafal 45Mm
7: Santiago Tarrafal - Praia 40Mm
8: Santiago - Maio 20Mm
9: Maio - Boa Vista 75Mm
10: Boa Vista - Sal 30Mm
11: Sal - Sao Nicolao 85Mm
12: Sao Nicolao - Santa Luzia 45Mm
13: Santa Luzia - Sao Antao 25Mm
14: Sao Antao - Sao Vincente 12Mm


TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Wyspy Zielonego Przylądka"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2