TYP: a1

Seszele - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Seszele


Położone na środku Oceanu Indyjskiego Seszele to wspaniałe miejsce dla osób, które chcą cieszyć się dziką, nieskażoną przyrodą i spędzić urlop pod żaglami. Mówi się, że na Seszelach jest więcej odcieni błękitu i zieleni, niż można sobie wyobrazić, dlatego nie bez powodu nazywane są "Zaginionym Edenem", czy "Wyspami Miłości". Seszele to kraj wiecznej pogody, złotych plaż i bajecznie kolorowych atoli.

Seszele to wyspiarski kraj utworzony ze 115 wysepek położonych na Oceanie Indyjskim na północny wschód od Madagaskaru. Większość z nich jest granitowa, pochodzenia wulkanicznego, natomiast reszta została utworzona przez koralowce. Seszele dzielą się one na 2 archipelagi: wyspy wewnętrzne oraz zewnętrzne. Pierwsze są zdecydowanie bardziej dostępne, a więc też częściej odwiedzane. Należy jednak pamiętać, że jedynie 33 z nich jest zamieszkałych. Na największej z nich - Mahe - żyje 61200 mieszkańców. Część z wysp to własność prywatna, z zakazem wstępu lub możliwością pobytu tylko na plaży.

Całość kraju znajduje się w okolicy równika. Jego bliskość sprawia, że klimat Seszeli jest gorący i jednocześnie wilgotny, z sezonowymi monsunami. Na Seszelach przez cały rok panuje niemal jednakowa temperatura - od 24°C do 30°C. Najgorętsze miesiące to marzec i kwiecień z temperaturą przekraczającą 30°C. W przeciwieństwie do naszych warunków pogodowych, na Seszelach "najzimniej" jest w lipcu i sierpniu, a temperatura spada wtedy do około 21°C. Ze względu na to, że wyspy położone są na zewnątrz pasa cyklonów, silne wiatry i burze zdarzają się bardzo rzadko. Choć sezon trwa cały rok, to jeśli interesuje nas czarter jachtu na Seszelach, urlop pod żaglami najlepiej organizować od listopada do początku maja. Główny kierunek wiatrów zależy od pory roku - od grudnia do marca wieje z północnego zachodu, a od maja do października z południowego wschodu.

Kuchnia seszelska (tzw. kuchnia kreolska) jest bardzo urozmaicona - to przede wszystkim świeże ryby i owoce morza. W wielu restauracjach na Seszelach podawane są kreolskie kolacje ze szwedzkim stołem. Spróbować można wszystkiego, od różnych gatunków ryb, mięsa i drobiu po miejscowe warzywa i sałatki. Narodowym trunkiem na Seszelach jest oczywiście rum.

Dla miłośników przyrody największą atrakcją będą z pewnością żyjące na Seszelach gigantyczne żółwie, krokodyle różańcowe żyjące w słonej wodzie oraz kilka zagrożonych wyginięciem ptaków. Na wyspach występuje też aż 75 endemicznych gatunków roślin, m.in. gardenia Wrighta, drzewo Jellyfish (Meduza) i palmy seszelskie rosnące tylko na dwóch wyspach na świecie: Praslin i Curieuse.

Na terenie archipelagu utworzono aż 8 parków narodowych. Jednym z nich jest Praslin, w którym największą atrakcję stanowi Rezerwat Przyrody Doliny Mai. Z kolei największy park narodowy - Morne Seychellois znajduje się na wyspie Mahé. Leży on wokół jej najwyższego szczytu (Morne Seychellois 910 m n.p.m.). Można też odwiedzić morski Park Narodowy Sainte Anne, który znajduje się niewiele ponad 5 km od miasta Victoria na wyspie Mahé. W jego skład wchodzi 6 małych, objętych ochroną wysepek. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc do nurkowania na Oceanie Indyjskim. Kolejnym ciekawym miejscem jest Park Narodowy Curieuse, gdzie można odwiedzić żółwiową farmę. Pozostałe parki narodowe Seszeli to morskie obszary chronione: Baie Ternay, Port Launay, Ile Coco oraz Silhouette. Na terenie parków narodowych obowiązuje opłata za wstęp, a także za rzucenie kotwicy.

Seszele są idealne dla amatorów relaksu i opalania się, nawet w grudniu, ale przede wszystkim idealne do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Można tu nurkować, podziwiając przy okazji piękne rafy koralowe, wędkować ale także surfować. Jest to też oczywiście idealne miejsce na złapanie wiatru w żagle. Zdecydowanie najlepszą formą zwiedzania tego kraju jest żeglowanie. Hotelowicze mogą jedynie pomarzyć o ukrytych zatoczkach, czy małych, bezludnych wysepkach, które dostępne są tylko od strony wody.

Ciekawostki:

  • Przelot na Mahé, gdzie znajduje się Międzynarodowe Lotnisko Seychelles położone na obrzeżach Port Victoria, trwa około 10 godzin. Praslin oddalona jest około 36 km od wyspy Mahé.
  • Od obywateli polskich wymagana jest wiza pobytowa, którą można uzyskać na lotnisku na wyspie Mahé na podstawie biletu powrotnego oraz książeczki szczepień. Należy podać adres planowanego miejsca pobytu bądź voucher z firmy charterowej, jak również dysponować odpowiednimi do czasu pobytu środkami finansowymi (gotówka, karty kredytowe, czeki podróżne). Pierwsza wiza wydawana jest na 30 dni, z możliwością przedłużenia jej ważności do 1 roku. Przy wylocie pobierana jest opłata lotniskowa w wysokości 40 USD. Zakupy żywności oraz wymianę pieniędzy najlepiej jest załatwić na początku rejsu. Warto zaopatrzyć się w dobrą mapę. Na samym początku rejsu należy pamiętać o wymianie pieniędzy. Na Seszelach obowiązuje miejscowa waluta - rupie, jednak w niektórych przypadkach można też płacić w dolarach lub euro.
  • Obowiązuje zakaz żeglugi w nocy.

Seszele to nie tylko rajskie plaże, ale także bogata kultura i folklorystyczna muzyka. A wszystko to można zobaczyć i usłyszeć podczas przeróżnych świąt oraz festiwali odbywających się w ciągu całego roku.

Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:

  • kwiecień: Narodowe Zawody Wędkarskie
  • 18 czerwiec: Święto Narodowe, 29 czerwiec: Dzień Niepodległości
  • sierpień/wrzesień: Regaty Round Table Beau Vallon
  • wrzesień: Regaty La Digue
  • październik: Festiwal Kreolski
  • listopad: festiwal poświęcony podwodnemu światu Seszeli (SUBIOS)
  • 10 grudzień: Dzień Wolności.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Seszele"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2