TYP: a1

Włochy - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Włochy


Jeden rejs nie wystarczy, żeby odkryć całe bogactwo tego kraju.

 

Włochy leżą w Europie Południowej na Półwyspie Apenińskim, nazywanym ze względu na kształt "włoskim butem". Sąsiadują z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Wewnątrz terytorium Włoch znajdują się dwa państwa-enklawy: San Marino i Watykan na terenie stolicy kraju - Rzymu. W skład Włoch wchodzą też dwie duże wyspy: Sycylia i Sardynia.

 

Długość wybrzeża włoskiego wynosi aż 7600 km. Oblewają je wody kilku akwenów Morza Śródziemnego: Morze Liguryjskie, Morze Tyrreńskie, Morze Jońskie i Morze Adriatyckie. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta. Zachodnie wybrzeże półwyspu (liguryjskie i tyrreńskie) jest rozczłonkowane wieloma zatokami (Gaecka, Neapolitańska, Salerno) i skalistymi przylądkami. Na północy i południu wybrzeże jest przeważnie górzyste, zaś w części środkowej - nizinne. Wybrzeże wschodnie, adriatyckie jest w większości wyrównane z wąskim pasem nizin nadmorskich. Na południowym wschodzie leży szeroka Zatoka Tarencka i nizinny Półwysep Salentyński. Powierzchnia zarówno kontynentalnej części Włoch, jak i wysp ma charakter górzysty, a niziny występują głównie na wybrzeżach.

 

Klimat Włoch jest dość zróżnicowany, ze względu na południkową rozciągłość kraju, układ pasm górskich - Apeninów i Alp, które utrudniają przepływ mas powietrza oraz bliskość Afryki. Prawie na całym obszarze kraju panuje klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się gorącymi i suchymi latami oraz łagodnymi, wilgotnymi zimami. W północnej części zaznacza się wpływ klimatu umiarkowanego, a w Apeninach i Alpach - górskiego. Średnia temperatura w styczniu wynosi od poniżej 0°C w Alpach, 0-3°C na Nizinie Padańskiej, do 10-12°C na południu półwyspu i wyspach. Na Sardynii zimą wieje północno-zachodni mistral, który obniża temperaturę powietrza. Średnia temperatura w lipcu wynosi około 5°C w Alpach, 23–24°C na Nizinie Padańskiej i 26–28°C na południu kraju. Na obszarach położonych na południe od Rzymu wieje suchy i gorący wiatr znad Afryki nazywany sirocco. Podwyższa on maksymalne temperatury powietrza do 40°C.

 

Kuchnia włoska należy do najpopularniejszych w Europie. Bazuje ona na daniach mącznych, rybach, owocach morza, warzywach (pomidory cebula, czosnek oliwki) i przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn. W całych Włoszech popularne są także różne gatunki serów. Popularnymi napojami są wina i kawa - zwłaszcza espresso. W poszczególnych regionach kuchnia może się znacząco różnić. Znane na na świecie potrawy to pizza, spaghetti, lasagne, tortellini czy tiramisu.

 

Ciekawostki:

 

Włosi często robią sobie przerwy w pracy w ciągu dnia. Pomiędzy 12:30 a 16:00, zwłaszcza w małych miastach trzeba być przygotowanym na problemy z zakupami. Restauracje są otwarte ok. 12:00-15:00 i znowu otwiera się je około 19:00.

 

Wchodzenie do kościołów we Włoszech w krótkich spodniach, w krótkiej spódniczce i w koszulce bez rękawów jest niemile widziane.

 

W restauracjach przyjęte jest zostawianie 10% napiwku.

 

Popularnymi kąpieliskami są Rimini (nazwane Ibizą/Riwierą Adriatyku), Grado i Lignano, Lido Adriano i Belari. Wśród turystów powodzeniem cieszą są też wyspy Sardynia i Sycylia.

 

Sycylia posiada wspaniałe piaszczyste i kamieniste plaże, m.in. w okolicach Tarminy i Cefalu. Wody otaczające wyspę są spokojne i czyste, a słońce świeci tu przez niemal cały rok. Znajdujące się tu porty stanowią wystarczające schronienie przed letnimi wiatrami, umożliwiając rekreacyjną żeglugę po archipelagu. 

 

Sardynia staje się coraz modniejszym regionem turystycznym ze względu na piękne i czyste plaże. 

 

Najatrakcyjniejsze z nich znajdują się w regionie Costa Smeralda oraz wokół miasteczek Sassari i Alghero. Idealne warunki dla żeglarstwa występują tu przez 9 miesiecy w roku (od marca do listopada). Na zachodnim wybrzeżu wieje zwykle morska bryza z NW (4°B), zaś na wybrzeżu południowym z SE (3°B). Najsilniejszy wiatr na północnym i zachodnim wybrzeżu wieje z N - NW. 

 

Elba jest największą, najbogatszą i najpiękniejszą wyspą Archipelagu Toskańskiego. Jej linia brzegowa jest bardzo urozmaicona posiadając wiele atrakcyjnych portów i kotwicowisk.

 

Jeśli interesuje nas czarter jachtów we Włoszech, szczególnie polecamy Archipelag Liparyjski zwany również Wyspami Eolskimi, który znajduje się na Morzu Tyrreńskim, na północ od Sycylii i należy do Włoch. Żegluga między poszczególnymi wulkanicznymi wyspami dostarcza wielu emocji.


TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Włochy"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2