TYP: a1

Sint Maarten - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Sint Maarten


Sint Maarten jest terytorium zależnym Holandii, położonym na Karaibach w archipelagu Małych Antyli. Kraj zajmuje południową część wyspy o tej samej nazwie (północna część należy do Francji). Sint Maarten od południa poprzez wody terytorialne Saint-Barthélemy Channel, graniczy z francuskim terytorium Saint-Barthélemy. Stolicą kraju jest Philipsburg.

Holenderska część wyspy Saint Martin stanowi centrum handlowe i turystyczne. Znajduje się tu ruchliwy port, do którego zawijają statki wycieczkowe oraz gwarna dzielnica biznesowa. Sint Maarten jest bardziej rozwinięte i mniej formalne niż część francuska.

Linia brzegowa wyspy jest dobrze rozwinięta, występują liczne zatoki i półwyspy. Nie brakuje tu również przybrzeżnych skalistych wysepek.

Sint Maarten leży w strefie klimatu równikowego, w zasięgu północno-wschodnich pasatów i ciepłych prądów morskich. Średnie temperatury powietrza wynoszą 26-27oC, a dobowa i roczna amplituda nie przekracza 5oC. Najwilgotniejsze są miesiące letnie, ale opady występują przez cały rok. Wyspa leży na trasie cyklonów tropikalnych, nawiedzających ten region późnym latem i jesienią.

Ciekawostki:
  • Międzynarodowe lotnisko Princess Juliana słynie z najkrótszego pasa startowego na świecie. Spragnieni adrenaliny turyści chętnie chodzą w okolice plaży, nad którą samoloty przelatują na wysokości 20 m nad ziemią.
  • Nazwa Sint Maarten bywa często przekręcana. Nawet francuskie linie lotnicze Air France latają do Sint Marteen.
  • Żeglarzy z pewnością zainteresuje fakt, że wyspa Saint Martin słynie z produkcji rumu Guavaberry, który powstaje w stolicy Sint Maarten - Philipsburg.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Sint Maarten"

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2