TYP: a1

Australia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Australia


Kojarzy się głównie z Operą w Sydney czy też z Ayers Rock - świętą skałą Aborygenów. Jednakże dla Australii charakterystyczne jest przede wszystkim wielkie bogactwo naturalnych skarbów - niezamieszkałych wysp, wysepek, Wielkiej Rafy Koralowej, lagun i plaż, przez co jest to idealne miejsce dla żeglarzy.

Szósty co do wielkości kraj na świecie i jedyny zajmujący cały kontynent, leżący nad Oceanem Spokojnym i Indyjskim. Największą atrakcją turystyczną jest Wielka Rafa Koralowa na północnym wybrzeżu. Większość wysp jest niezamieszkana i jako parki narodowe objęte ochroną, dlatego też jest to idealne miejsce dla zwolenników "powrotu do natury" - totalnego wyciszenia z dala od cywilizacji.

Klimat Australii i fakt, że jest to najbardziej suchy kontynent na Ziemi, sprawiają, że stanowi ona idealny cel żeglarskich wakacji. Można tam odpoczywać na wodzie, na plaży i uprawiać różnorodne sporty przez cały rok. Wielkość kontynentu sprawia, iż poszczególne jego rejony są bardziej atrakcyjne w różnych porach. Południową część lepiej odwiedzić w okresie grudzień - luty, gdy pogoda sprzyja wypoczynkowi i kąpielom. Natomiast wtedy na północy przypada pora deszczowa i wysyp "morskich os", za to idealne warunki panują w tym regionie w porze zimowej (czerwiec-lipiec). Najlepszym okresem na żeglowanie jest wiosna, czyli sierpień - październik. Pogoda jest wtedy idealna - wiatry nie są tak silne, a opady małe.

Ciekawostki i porady
  • Najlepiej i najszybciej dostać się na Australię drogą lotniczą (bilet lotniczy Warszawa - Sydney - Warszawa w kwocie min. 5400 PLN/osobę).
  • Przy wyjazdach do Australii wymagana jest wiza (bezpłatna).
  • Na rejs należy zabrać przede wszystkim dobre mapy, maskę, płetwy, piankowy kombinezon do nurkowania (tzw. wet-suit, który nie tylko chroni przed oparzeniami meduz ale też pomaga zachować ciepło), buty do chodzenia po rafie oraz po plażach (reef schoes), często pokrytych martwymi koralami o niebezpiecznie ostrych brzegach, polaryzowane okulary przeciwsłoneczne i dużo kremu do opalania. Nurkowanie w Whitsunday jest obowiązkowe :). Centra nurkowe można znaleźć w prawie każdym kurorcie.
  • Jest to najbardziej suchy kontynent na Ziemi. Większość terytorium położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego lub wybitnie suchego. Wschodnie rejony kraju mają klimat wilgotny, tereny północne leżą w strefie klimatów równikowych.
  • Pomijając jak zwykle milczeniem Aborygenów, którzy mieszkali tam od tysięcy lat, Archipelag został nazwany przez kapitana Jamesa Cooka, który pojawił się w tej części świata 3 czerwca 1770 r.
  • Licząca 6 km Whitehaven Beach (niebiańsko biała plaża) na największej wyspie archipelagu - Whitsunday Island, to najdłuższa i zarazem najlepsza plaża, zaś oblewające ją wody stanowią wymarzone miejsce do nurkowania. Niezamieszkana i objęta ścisłą ochroną jako Park Narodowy i Park Morski. Na jej płyciznach występuje kilka gatunków żółwi.
Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
  • luty - Międzynarodowy Festiwal Sztuki w Perth. Jest to najważniejszy festiwal w Zachodniej Australii. Różnorodne imprezy teatralne, muzyczne, filmowe, plastyczne i literackie.
  • kwiecień - ANZAC Day. Święto braterstwa broni Australijczyków i Nowozelandczyków.
  • czerwiec - Urodziny Królowej. W czasie tego święta tradycyjnie organizuje się wspaniałe pokazy fajerwerków.
  • grudzień - Regaty Sydney - Hobart rozgrywane od 1945 roku. Organizatorem regat jest Cruising Yacht Club of Australia i są jednymi z najbardziej znanych imprez żeglarskich na świecie. Trasa regat to 628 Mm, od Sydney przez Cieśninę Bassa do Hobart na Tasmanii.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Australia"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Monika Frenkiel: Chciałabym pojechać
środa, 7 grudnia 2016, 11:35 Skomentuj
0 0
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2