TYP: a1

Zadar - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Zadar


Miasto Zadar często nazywane jest "małym chorwackim Rzymem". Nazwę tą usprawiedliwia jego długa historia sięgająca trzech tysięcy lat, wyjątkowe budowle kościelne oraz bogate dziedzictwo kulturalne. W Zadarze warto pobyć dłużej, bo spacery urokliwymi uliczkami oraz wzdłuż nadmorskiego bulwaru są równie fascynujące zarówno w dzień, jak i wieczorem.

Stare miasto, które położone jest na czworokątnym półwyspie kryje wiele zabytków, w tym sporej wielkości rzymskie forum oraz najcenniejszy sakralny zabytek całej Dalmacji - kościół św. Donata z IX w. Wartych odkrycia jest również kilka innych kościołów, na które natrafić można w urokliwych uliczkach. Starówkę okala monumentalny mur z prowadzącymi do miasta rzeźbionymi bramami. Na samym krańcu półwyspu, na którym leży miasto, wieczorami gromadzą się tłumy, aby podziwiać przepiękne zachody słońca, nie przypadkiem określone niegdyś przez znanego reżysera Alfreda Hitchcoca mianem „najpiękniejszych na świecie”. Po zachodzie rozświetla się zamontowany w podłożu promenady odwzorowany w zmniejszonej skali układ słoneczny.

Atrakcją nabrzeża są również morskie organy, wydobywające z metalowych rur dżwięki bijących o wybrzeże fal. Z Zadaru niedaleko już na archipelag Kornati, gdzie znajduje się park narodowy. Miłośnikom aktywnego wypoczynku Zadar oferuje liczne atrakcje rekreacyjne oraz rozbudowaną bazę turystyki żeglarskiej w marinach: Borik, Tankerkomerc i Vitrenjak.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Zadar"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2