TYP: a1

Stambuł - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Stambuł


Stambuł jest największym miastem w Turcji i jednym z największych na świecie (1 538,77 km² i ponad 11 mln mieszkańców). Miasto leży nad Morzem Marmara i po dwóch stronach Cieśniny Bosfor, która dzieli je na część azjatycką i europejską. Nazwa Stambuł (İstanbul) wywodzona jest od zniekształconego w ustach Turków wyrażenia greckiego εἰς τὴν πόλιν eis ten polin, co znaczy do miasta.

Najbardziej znane zabytki Stambułu znajdują się w części europejskiej, na Półwyspie który od północy ogranicza Złoty Róg, od wschodu Cieśnina Bosfor, a od południa Morze Marmara. Na Półwyspie znajdują się największe kościoły, najwspanialsze meczety i największe muzea. Zlokalizowane są tutaj Pałac Topkapı, Meczet Sultanahmet (Błękitny Meczet), Hipodrom, Hagia Sofia.

W Stambule znajduje się 2691 czynnych meczetów, 123 czynnych kościołów, 26 czynnych synagog, 109 cmentarzy muzułmańskich oraz 57 niemuzułmańskich.

Najszybszym i najtańszym sposobem przedostania się z części azjatyckiej do europejskiej i na odwrót są promy. Przykładowo podróż z dzielnicy Eminönü do Kadıköy trwa ok. 15 minut i kosztuje 2 TL. Żeby dostać się do promu należy kupić żeton w automacie zlokalizowanym w okolicy wejścia na prom. Istnieje również możliwość zamówienia wodnej taksówki, jednak jest ona znacznie bardziej kosztowna.

Ciekawym i stosunkowo tanim sposobem podróżowania po mieście są dolmusze (dolmuş), zbiorowe taksówki-busy podróżujące po wyznaczonych trasach, posiadające własne przystanki, jednak zatrzymujące się również poza nimi.

W Stambule znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: port lotniczy Stambuł-Atatürk, położony w europejskiej części miasta, w dystrykcie Yeşilköy, około 24 km od centrum miasta oraz międzynarodowy port lotniczy Sabiha Gökçen, w dystrykcie Kurtköy po azjatyckiej stronie. Z Polski do Stambułu lata PLL LOT. Tanie połączenia można znaleźć z Berlina.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Stambuł"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2