TYP: a1

Senigallia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Senigallia


Obecnie to niezwykle popularny kurort wabiący turystów słynnymi „aksamitnymi” plażami. Ta wypoczynkowa kariera miasta rozpoczęła się na początku XX wieku, gdy na tym wybrzeżu rodziła się turystyka balneologiczna, wtedy też powstało wybiegające w morze molo z charakterystyczną widokową rotundą nazwaną Rotonda del Mare.

Ale historia tego miejsca jest o wiele bogatsza i odleglejsza. Według przekazów pierwsza osada powstała w IV wieku przed naszą erą i była główną siedzibą Galów na Półwyspie Apenińskim – stąd zapewne drugi trzon jej nazwy. Później oczywiście opanowali te tereny Rzymianie, jednak prawdziwą świetność miasto uzyskało w XV wieku, kiedy to dostało się we władanie Giovanniego della Rovere. Z tych właśnie czasów pochodzi imponująca forteca Rocca Roveresca, budowla w której murach można odczytywać skomplikowaną historię miasta. Znajdziemy tu ślady wcześniejszych rzymskich umocnień, także ślady działań innych władców miasta, jednak ostateczny kształt nadała tej fortecy rodzina della Rovere. Gdy Senigallia przeszła pod władanie Państwa Kościelnego utworzono w tym miejscu, a jakże, więzienie, potem szpital i wreszcie sierociniec. Obecnie w tych murach odbywają się imprezy kulturalne.

Senigallia dysponuje także innymi architektonicznymi atrakcjami. Warto pospacerować po placu Piazza del Duca i obejrzeć Fontannę Kaczek – Fontanna delle Anatre, usytuowaną w jego północno-zachodnim narożniku. Ale to nie jedyna warta obejrzenia fontanna, w prawdziwym sercu starego miasta przy Piazza Roma znajduje się Fontanna Neptuna. Niedaleko od tego placu, kierując się w stronę północną dotrzemy do Foro Annoario, okrągłego placu otoczonego arkadami z kolumnami w stylu doryckim. Dawniej był tu targ i także teraz w niektóre dni tygodnia stragany w tym miejscu się pojawiają. Arkady możemy także podziwiać spacerując nabrzeżem rzeki Misa. Jest tam 126 arkad z kamienia istryjskiego, a całość zwana jest Portici Ercolani.

Jeszcze niedawno aby zacumować jachtem trzeba było wpłynąć w ujście rzeki Misa, po czym w pewnym momencie odnaleźć znajdujące się na zachodnim jej brzegu wejście do basenu portowego. Obecnie port przebudowano. Powstał nowy basen zewnętrzny osłonięty łukowatym falochronem wschodnim, wyginającym się ku zachodowi. Podejście do portu od zachodu. Gdy wpłyniemy do basenu zewnętrznego, naprzeciwko odnajdziemy stosunkowo wąskie wejście do basenu turystycznego – Darsena Turistica. Tam znajdziemy pomosty cumownicze jak i inne udogodnienia.

TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2