TYP: a1

Cagliari - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Cagliari


Jest to największa miejscowość na Sardynii słusznie określana jako jej stolica. Swój początek zawdzięcza Fenicjanom, którzy podczas swych podróży handlowych rzucali kotwice w Golfo degli Agneli (Zatoka Aniołów), nad którą leży obecne Cagliari. Teraz zatoka nosi miano Golfo di Cagliari.

W czasach rzymskich miasto kwitło stanowiąc ważne miejsce na szlakach żeglugowych między zachodnimi a wschodnimi rejonami Morza Sródziemnego. Po upadku cesarstwa, Cagliari weszło w długi okres stagnacji. We wczesnym średniowieczu Wandalowie wyznający arianizm opanowali Cagliari, by w sto lat później zostać z niego wygnanymi przez władców Bizancjum. W jakiś czas po tym na wyspie pojawili się Saraceni, po nich nad Cagliari zapanowali rządzący republiką Pizy, po jej upadku wyspa i miasto dostały się w ręce Hiszpanów. W czasach nam bliższych, po pokoju w Utrechcie władzę nad Sardynią zaczęła sprawować dynastia sabaudzka.

To wszystko, tak skomplikowana i burzliwa historia, spowodowało że na Sardynii zetkniemy się z bogatą mieszanką kultur. Ślady tego znajdziemy także w architekturze. Pomimo przebudowy rozpoczętej w połowie XIX wieku, w mieście zachowało się wiele budowli z czasów dawniejszych. O militarnym charakterze Cagliari zaświadczy zachowana w dzielnicy Castello olbrzymia forteca zbudowana przez Pizańczyków, a także wiele innych budowli o wyraźnie obronnym charakterze, które stawiali Hiszpanie, a później były przebudowywane przez kolejnych władców Królestwa Sardynii.

Cagliari jest jednocześnie wielkim, bardzo ruchliwym portem handlowym i głównym portem pasażerskim Sardynii. Najbliżej portu i najmocniej z nim związana jest, niegdyś otoczona murami obronnymi, dzielnica Marina. Miejsce to obecnie niezbyt bogate, ale tętniące życiem, pełne restauracyjek i barów oferujące świeże ryby i owoce morza. Panuje w niej prawdziwie portowa atmosfera.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Cagliari"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2