TYP: a1

Wenezuela - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Wenezuela


Wenezuela to kraj pięknych krajobrazów i poruszających kontrastów, idealny dla przyrodników, miłośników przygód i aktywnego wypoczynku. Archipelag i Park Narodowy Los Roques to perła wenezuelskiej przyrody - wszystko za sprawą bogatej fauny i flory, przepięknej pogody, nieskazitelnie białych i czystych plaż, krystalicznej wody oraz rajskiej atmosfery. Jeżeli planujemy podróż życie, to Wenezuela jest idealnym kierunkiem i na pewno nas nie zawiedzie.

Wenezuela ze stolicą w Caracas położona jest w północnej części Ameryki Południowej nad Morzem Karaibskim i graniczy z Kolumbią, Brazylią, Gujaną oraz z Trynidadem i Tobago. Jest jednym z trzech państw powstałych po rozpadzie Wielkiej Kolumbii w 1830 roku (dwa pozostałe kraje to Kolumbia i Ekwador). Do największych miast Wenezueli zalicza się Caracas, Maracaibo, Valencia, Bolivar i Maracay. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta i składa się z licznych zatok (m.in. Wenezuelska, Paria, Triste czy Cariaco), półwyspów (m.in. Guajira, Paraguaná, Araya, Paria), lagun, wysp przybrzeżnych i przepięknych plaż ciągnących się przez przeszło 3 tysiące kilometrów. Do Wenezueli administracyjnie należą aż 72 wyspy, z których największą jest Margarita.

Morze Karaibskie stwarza doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa, nurkowania i wędkarstwa oraz przeróżnych sportów wodnych i plażowych. Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc jest park narodowy położony na archipelagu Los Roques. Kilkadziesiąt wysepek znajdujących się zaledwie 130 kilometrów od Caracas to prawdziwy raj na ziemi. Można tu podziwiać ponad 60 rodzajów koralowców oraz setki gatunków ryb i ptaków.

Wenezuela leży w strefie klimatów równikowych wilgotnych. Pora sucha trwa od października do kwietnia, natomiast deszczowa od maja do września. Najbardziej gorącymi miesiącami są: grudzień, luty, kwiecień i sierpień. Największe opady odnotowuje się w czerwcu. Na wybrzeżu karaibskim praktycznie cały rok świeci słońce, a średnia temperatura wynosi 35°C.

Ciekawostki i porady

Przy wjeździe do Wenezueli nie istnieje obowiązek wizowy, ale tylko w przypadku, gdy do kraju wybieramy się w celach turystycznych i zamierzamy przebywać do 3 miesięcy. Na granicy z Wenezuelą otrzymujemy specjalną kartę turystyczną. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Bezcłowo do kraju można przywieźć: 200 papierosów i 25 cygar, 2 litry alkoholu. Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia artykułów żywnościowych, mięsnych, przetworów owocowych, owoców.

W Wenezueli obowiązującą walutą jest Wenezuelski Bolivar (VEB). Najpopularniejszą zagraniczną walutą w Wenezueli są dolary amerykańskie (USD) i czeki podróżne American Express. Zgodnie z prawem obowiązującym od 2005 roku wymiany walut obcych można dokonywać wyłącznie w bankach (kantory wymiany walut zostały zlikwidowane) lub w firmie Italcambio uprawnionej do dokonywania tego typu transakcji - jej biura znajdują się lotnisku i w większych miastach. Trzeba uważać na transakcje dokonywane kartami kredytowymi.

Nazwa Venezuela oznacza "mała Wenecja" i została nadana temu obszarowi przez Amerigo Vespucciego, który zauważył domy na palach u ujścia dzisiejszego jeziora Maracaibo.

Do najciekawszych świąt i wydarzeń należą:

> Kwiecień (19): Deklaracja Niepodległości,
> Czerwiec (24): Bitwa pod Carabobo,
> Lipiec (5): podpisanie Aktu Niepodległości,
> Październik (12): odkrycie Ameryki.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Wenezuela"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2