TYP: a1

Słowenia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Słowenia


Słowenia jest niewielkim państwem położonym pomiędzy Chorwacją, Węgrami, Włochami i Austrią, ale jego walory turystyczne są ogromne. W 90% powierzchnia kraju to tereny górskie (najwyższy szczyt Triglav 2863 m.n.p.m.), zaś położenie nad Morzem Adriatyckim daje Słowenii możliwość zaproponowania turystom różnych form wypoczynku w lecie, w tym przede wszystkim żeglarstwa. Wybrzeże, nazywane bardzo często Słoweńską Riwierą, ma co prawda tylko 46 kilometrów, lecz jego piękno oraz liczba ciekawych kurortów i ośrodków, co roku przyciąga wielu turystów. Największymi miastami i na wybrzeżu są Piran, Izola i Koper. Jest to idealne miejsce dla miłośników nart wodnych, kajakarstwa, skuterów wodnych, windsurfingu i oczywiście żeglarstwa.

Turyści lubiący wypoczynek "pod żaglami", mają do wyboru wiele marin i ośrodków w których mogą przenocować i uzupełnić zapasy. Warunki na słoweńskim wybrzeżu są bardzo dobre, a położenie tego kraju dają możliwość pożeglowania w kierunku Włoch i Chorwacji za darmo (współpracujący z nami słoweńscy armatorzy mają wykupione pozwolenia na żeglugę w ww. krajach).Wakacje na Riwierze Słoweńskiej to czas słońca, kąpieli w ciepłym, krystalicznym morzu, niezapomniane krajobrazy, liczne zabytki i możliwość poznania jednego z najpiękniejszych, choć wciąż nie docenianych krajów Europy.

Doskonale przygotowana flota jachtów i katamaranów, bardzo dobre warunki w przystaniach oraz możliwość żeglowania po wodach Włoch i Chorwacji uatrakcyjni czas spędzony pod żaglami. Warto odwiedzić malowniczą Słowenię.


Ciekawostki i porady
  • Na czarter do Słowenii najwygodniej wybrać się własnym transportem. Droga przebiega szybko i przyjemnie.
  • W Słowenii istnieje obowiązek jazdy przez cały rok z włączonymi światłami mijania. Przestrzeganie przepisów drogowych jest rygorystycznie egzekwowane. Limit prędkości na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/godz., poza obszarem zabudowanym - 90 km/godz., na autostradach - 130 km/godz. Obowiązuje zapinanie pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach, które są w nie wyposażone.
  • Klimat Słowenii jest znacznie zróżnicowany. W zachodniej części kraju śródziemnomorski, na północnym zachodzie górski, a w kotlinach i na pozostałym obszarze umiarkowany kontynentalny. W lecie na wybrzeżu temperatura wynosi około 25ºC, w głębi kraju i w górach odpowiednio 20 i 10-15ºC.
  • Najcenniejszy obszar naturalnego krajobrazu znajduje się w Alpach Julijskich, gdzie utworzono Triglavski Park Narodowy. W Parku występują jeziora glacjalne, liczne wodospady oraz bogata fauna i flora.
  • Ponoć po uliczkach Piranu po dziś dzień plącze się duch Giuseppe Tartiniego (zm. 1770r). Jak głosi legenda zawarł on pakt z Belzebubem i obecnie za karę błąka się po swoim mieście grając na skrzypcach sonatę.
  • Słowenia pod względem kulturowym związana była z krajami Europy Środkowej (Austrią, Włochami i częściowo z Węgrami) i w mniejszym stopniu krajami bałkańskimi.
Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
  • maj - Internautica International Boat Show (Portorož)
  • kwiecień - Melodies of Sea and Sun Festival (Portorož); Primorska Summer Festival 2009 – theatre and dance events (Koper, Izola, Portorož)
  • lipiec - Piran Musical Evenings; MIFF – Mediterranean International Folklore Festival (Koper, Izola, Piran)
  • wrzesień - Neptune's Maritime Baptism (Piran)

Polecane trasy

Przedstawiamy poniżej propozycje rejsów z marin Izola i Portorož.
 

Słowenia / Włochy / Słowenia

1: Izola / Portorož - zaokrętowanie
2: Izola / Portorož - Grado
3: Grado - Lignano
4: Lignano - Wenecja
5: Wenecja - Izola / Portorož
6: Izola / Portorož - wyokrętowanie
Słowenia / Chorwacja / Słowenia

1: Izola / Portorož - zaokrętowanie
2: Izola / Portorož - Novigrad
3: Novigrad - Rovinj               
4: Rovinj - Pula
5: Pula - Susak
6: Susak - Mali Lošinj
7: Mali Lošinj - Vrsar
8: Vrsar - Izola / Portorož
9: Izola / Portorož - wyokrętowanie

Słowenia / Włochy / Chorwacja / Słowenia
1: Izola / Portorož - zaokrętowanie
2: Izola / Portorož - Grado
3: Grado - Lignano         
4: Lignano - Wenecja
5: Wenecja - Rovinj
6: Rovinj - Pula
7: Pula - Novigrad
8: Novigrad - Izola / Portorož
9: Izola / Portorož - wyokrętowanie

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Słowenia"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2