TYP: a1

Nowa Zelandia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Nowa Zelandia


Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, około 1600 km od Australii, ze stolicą w Wellington. Tworzą je dwie główne wyspy oddzielone Cieśniną Cook'a: Północna i Południowa, oraz mniejsze wysepki: Stewart Island, Chatham Islands, Great Barrier Island, Cambell Island, Antipodes Island, Kermadec Islands, a także terytoria zamorskie w Oceanii: Tokelau, Niue oraz Wyspy Cooka.

Powierzchnia wysp jest mocno zróżnicowana. Na Wyspie Północnej zobaczymy szereg pasm górskich ciągnących się równolegle do równin u wybrzeży. W centralnej części wyspy mieści się kilka stożków wulkanicznych, gejzery i gorące źródła. Na Wyspie Południowej znajdują się Alpy Południowe, z najwyższym szczytem - Górą Cooka (3754 m n.p.m.) i największym lodowcem Tasmana o długości ok. 29km.

Duża rozciągłość południkowa Nowej Zelandii oznacza spore różnice klimatyczne: od podzwrotnikowego na krańcu północnym (klimat określany jako śródziemnomorski, z krótką łagodną zimą i długim latem) do umiarkowanego w regionach południowych (zimą od czasu do czasu zdarza się mróz, a roczne wahania temperatur wynoszą kilka stopni). Wyspy leżą w strefie klimatu morskiego, co oznacza, że zmiany pogody bywają tutaj zdumiewająco gwałtowne i trzeba być przygotowanym na cztery pory roku w ciągu jednego dnia.

Główny sezon turystyczny w Nowej Zelandii obejmuje okres od listopada do marca. Najcieplejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty, a najzimniejsze - czerwiec, lipiec i sierpień. Najlepiej planować rejs, gdy minie styczeń, ponieważ pogoda pod koniec lata i jesienią jest mniej kapryśna niż wiosną, a poza tym od 20 grudnia do końca stycznia trwają szkolne wakacje.

Dzięki setkom przybrzeżnych wysp, które otaczają Nową Zelandię, obszar ten stał się bezpiecznym schronieniem dla wielu gatunków zwierząt. Warto zobaczyć gołębie grzywacze, papugi leśne (kaki), wieloryby, delfiny, foki, pingwiny żółtookie i czubate, czy wreszcie słynnego ptaka kiwi - symbol kraju.

Doskonale przygotowana flota jachtów, niezliczona ilość ciekawych miejsc oraz bogata oferta baz czarterowych uatrakcyjni czas spędzony pod żaglami.


Ciekawostki i porady
  • Na rejs do Nowej Zelandii najszybciej i najwygodniej dostać się samolotem. Głównym portem lotniczym państwa jest Auckland International Airport (http://www.auckland-airport.co.nz/) w Mangere, 24km na południowy zachód od centrum Auckland.
  • Do ok. 1000 r. Nowa Zelandia była bezludna, aż do czasu przybycia Maorysów z wysp Oceanii. Najpierw zasiedlili Wyspę Północną. Nowo odkrytą ziemię nazwali Aotearoa, czyli "ziemia długich, białych obłoków". Europejskim odkrywcą wysp był holenderski podróżnik Abel Tasman w 1642, a w 1769 została ponownie odkryta przez brytyjskiego podróżnika Jamesa Cooka.
  • Język i kultura maoryska ostatnimi czasy przeżywają odrodzenie, co wyraża się m.in. w obchodach ku czci maoryskich przywódców, buntowników i wizjonerów. Żadna oficjalna impreza nie może się odbyć bez maoryskiej ceremonii. Maoryskiego języka, te reo maori, naucza się w szkołach i używa podczas obrad parlamentarnych. Wiele maoryskich słów weszło na stałe do nowozelandzkiej wersji języka angielskiego.
  • Pingwinów żółtookich najlepiej wypatrywać na półwyspie Otago, a czubatych pingwinów z Fiordlandu - w Milford Sound. Na Kapiti zobaczymy gołębie grzywacze i ruchliwe kaki (papugi leśne). Wieloryby najlepiej obserwować w Kaikoura, na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej. Przez cały rok kręci się tam mnóstwo kaszalotów, polujących na ogromne kałamarnice w głębokich podwodnych wąwozach przy brzegu. Delfiny często pływają dużymi stadami w zatokach wokół Kaikoura, a na pewno można je spotkać w Bay of Islands. Najmniejszy gatunek delfinów (Delfiny Hektora) występujący wyłącznie w wodach Nowej Zelandii, stale odwiedza w lecie zatokę Akaroa, aby urodzić tu młode.
Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
  • Luty (6) - Waitangi Day, święto narodowe upamiętniające porozumienie pomiędzy 500 przywódcami maoryskich plemion, a reprezentacją brytyjskiej korony.
  • marzec - doroczny Wildfoods Festival (festiwal żywności z buszu) w Hokitika to kulinarny odpowiednik skoku na bungy. Co roku w marcowy weekend tłum ryzykantów raczy się takimi specjałami jak: pieczone larwy, ślimaki morskie, czy robaki zapiekane w cieście.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Nowa Zelandia"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2