TYP: a1

Chorwacja - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Chorwacja


Ciepłe morze, sprzyjające wiatry i duża ilość słońca. A ponadto czyste plaże oraz świetnie zorganizowana, ciągle rozwijająca się infrastruktura. Nic więc dziwnego, że Chorwacja to kraj, który stawia na turystykę. Od 1997 roku przemysł turystyczny jest powoli odbudowywany, a sama Chorwacja staje się coraz bardziej popularnym celem przyjazdów. Wśród odwiedzających ten kraj nie brakuje również żeglarzy. Bo turystyczna Chorwacja to przede wszystkim piękne wybrzeże, wzdłuż którego ciągnie się szereg uroczych zatoczek, wysp i wysepek.

Żeglarstwu w Chorwacji sprzyjają nie tylko zachęcające do odwiedzenia zakątki, ale też korzystny, śródziemnomorski klimat, ogromna baza armatorów oraz duża liczba marin. Na żeglarzy czekają tysiące dobrze wyposażonych i zadbanych jachtów, kilkadziesiąt świetnie zagospodarowanych marin o bardzo wysokim standardzie oraz tysiące małych portów i zatok nadających się do kotwiczenia. Jeśli interesuje nas czarter jachtów w Chorwacji, to sezon żeglarski jest tu wydłużony do prawie siedmiu miesięcy, a wybrzeże bardzo urozmaicone. Łącznie linia brzegowa liczy 5790 km. Chorwacja jest też rajem dla nurków, którzy chętnie podziwiają bardzo ciekawy podmorski świat. W dodatku w każdej nadmorskiej miejscowości można znaleźć bazy nurkowe.

Dodatkowym atutem jest to, że Chorwacja świetnie nadaje się do żeglarskich wypraw całych rodzin z dziećmi, a także osób, które dotąd nigdy nie żeglowały po morzu. Na fakt, że kraj ten stanowi bardzo popularną destynację wśród polskich żeglarzy wpływa również niewielka odległość, która pozwala pokonać trasę z Polski do Chorwacji w ciągu jednego dnia podróży samochodem. Jedynym minusem mogą być wysokie ceny, które ze względu na turystyczną popularność Chorwacji wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat do jednych z najwyższych w Europie. 


Plaże są w większości kamieniste lub skalne, ale czasem w zatoczkach trafiają się też piaszczyste. Przy wchodzeniu do wody należy zachować ostrożność ze względu na jeżowce, bardzo nieprzyjemne przy bliższym kontakcie z bosymi stopami.

 

Po całym dniu rejsu można odpocząć zwiedzając atrakcje przyrodnicze lub spacerując po uroczych białych miasteczkach, kryjących niezliczone perełki architektury. Mimo że Chorwacja jest małym krajem, posiada aż sześć miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Między cennymi zabytkami, w malowniczych centrach miasteczek, znajdują się liczne klimatyczne kafejki i restauracje, które oferują przepyszne specjały śródziemnomorskiej kuchni w jej chorwackiej odmianie. Najbardziej popularne potrawy to: mięso z grilla - mjesano meso na zaru, miejscowe szaszłyki – raznjici oraz najróżniejsze dania z ryb i owoców morza, takich jak kalmary czy raki. Chorwacja słynie też ze świetnych win i rakii, które tanio można kupić w wielu gospodarstwach – prosto od producenta. Bardzo popularne są tzw. konoby, czyli tawerny, w których można delektować się lokalnymi specjałami. 


Nie można też zapomnieć o tysiącach malowniczych wysp i wysepek, którymi usiane jest chorwackie wybrzeże. Wśród nich wyróżniają się takie wyspy jak Korćula czy Hvar.

Ciekawe regiony:

 

 

Największym i najbardziej popularnym regionem turystycznym w Chorwacji jest Dalmacja, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża od Zadaru do Dubrovnika. Przepiękną, naturalną ozdobą regionu jest roślinność śródziemnomorska – drzewa oliwne, magnolie, oleandry, rododendrony i palmy i winorośla. A ponadto masywy górskie i parki narodowe Paklenica, Krka, Kornati i Mljet - wszystko to tworzy słoneczny, niepowtarzalny klimat Dalmacji. Całości dopełniają wspaniałe zabytki. W Dalmacji znajdują się liczące sobie trzy tysiące lat największe metropolie: Zadar, w którym ponoć można oglądać najpiękniejsze zachody słońca, Split, będący dawną siedzibą rzymskiego cesarza Dioklecjana, a także znajdujący się na liście UNESCO Dubrownik. W tej części Chorwacji znajduje się największa ilość wysp, np. Pag, Hvar Brač, jednak wiekszość to wyspy jest małe, niezamieszkane i dzikie.

 

 

 

Kolejnym ciekawym miejscem jest obszar Zatoki Kvarneru, położony pomiędzy Istrią a Dalmacją. Swą nazwę zawdzięcza starożytnym Rzymianom, którzy, sugerując się kształtem zatoki, nazwali go Mare Quaternarium (morzem czworobocznym). Region ten posiada dość stare tradycje turystyczne. Znajdują się tu istotne dla historii Chorwacji zabytki, liczne dobrze przygotowane ośrodki turystyczne i plaże (Stara Baška na wyspie Krk, Crikvenica, Lopar na Rabie). Kvarner słynie również z kasztanów jadalnych oraz ze wspaniałych win – są tu specjalne trasy jego degustacji, np. Novi Vinodolski – Bribir. Ciekawe jest, że Kvarner był w przeszłości ulubioną bazą piratów, którzy pozostawili po sobie liczne ufortyfikowane twierdze wzdłuż całego wybrzeża.

 

Półwysep Istria, położony jest w północno - zachodniej części Chorwacji i stanowi odbicie bogatej historii tego obszaru. Rzymskie budowle i drogi, porty z czasów panowania Republiki Weneckiej oraz pałace i wytworne kurorty powstające za czasów austrowęgierskich. Wszystko to świadczy o stale zmieniających się wpływach w tym regionie i składa się na bardzo ciekawą mieszankę kulturową. Podobno ze względu na wyjątkowość przyrody i klimatu, góry i lasy tego terenu były zarezerwowane jako miejsce wypoczynku i polowań wyłącznie dla europejskich rodzin królewskich. Mianem Białej Istrii określa się wschodnie wybrzeże z imponującymi, jasnymi skałami, na którym leżą znane ośrodki turystyczne: Rabac, Lovran i Opatija. Zielona Istria obejmuje środkową część półwyspu z licznie występującym dębem śródziemnomorskim, oliwkami i winnicami. Warto zwiedzić piękny, średniowieczny Motovun i Hum – najmniejsze miasto świata, liczące 17 mieszkańców. Najciekawszymi miastami w tej części są Rovinj, Poreč i Umag. Istria słynie z win teran i malvazija, a także ze smakowitych trufli.

 

Na chorwackim wybrzeżu adriatyckim panuje klimat śródziemnomorski o krótkich, łagodnych i deszczowych zimach, kiedy to średnia temperatura w styczniu nie spada poniżej 5°C. Lata są słoneczne, ciepłe, czasem wręcz upalne i suche. Średnia temperatura lipca wynosi 24°C, często jednak zwłaszcza w sezonie najwyższe temperatury wahają się pomiędzy 30°C a 40°C. Pogoda w okresie letnim jest więc gwarantowana. Chociaż czasem zdarzają się przelotne burze z porywistym wiatrem i deszczem, jednak już po chwili znów jest ciepło.

Sezon żeglarski w Chorwacji można podzielić na 3 okresy. Między kwietniem a czerwcem temperatury rosną z 21 stopni do 28 stopni, natomiast wiatry (z wyjątkiem kilku charakterystycznych) wieją zazwyczaj od 2 do 6 w skali Beauforta. W okresie między lipcem i sierpniem panują najwyższe temperatury, oscylujące około 35 stopni Celsjusza. W tym czasie spada też średnia siła wiatru – wieją głównie wiatry lekkie, a czasem zdarzają się również okresy flauty. Trzecim okresem są miesiące wrzesień-październik, kiedy to średnia siła wiatru znowu rośnie, a woda wciąż jeszcze jest ciepła. Oprócz tego w Chorwacji występują charakterystyczne dla tego kraju wiatry, które jeszcze bardziej urozmaicają pływanie.

 

Zimą wieje z lądu chłodny, suchy i porywisty wiatr bora. Najczęściej występuje od listopada do marca. Pojawia się niespodziewanie i może uderzyć z siłą nawet około 45-55 węzłów, czyli 10 w skali Beauforta. Nie jest poprzedzony żadnymi oznakami, zanim się pojawi niebo jest czyste, a pogoda słoneczna. Jedynym zwiastunem są ostrzeżenia w radiu, gdyż w trakcie bory obowiązuje alarm I stopnia. Najczęściej spotykany jest w okolicach Sibeniku, Splitu i wyspy Mlijet.

 

Latem wieje ciepły i wilgotny wiatr południowy jugo, inaczej nazywany sirocco. Jest to suchy i gorący wiatr osiągający prędkość około 16-20 węzłów (5 sB). Towarzyszy mu wysoka sięgająca do 4 metrów fala oraz deszcze i burze z piorunami. W przeciwieństwie do bory, jego nadejście jest rozpoznawalne. Morze jest spokojne, horyzont na południowym wschodzie zamglony, ciśnienie spada poniżej normy, robi się gorąco. Może wiać nawet do trzech dni.

 

Latem wieje od morza również łagodny, ciepły mistral. Jego odpowiednikiem wiejącym od lądu, ale nieco łagodniejszym jest burin. Mistral to jeden z najbardziej przyjaznych wiatrów, który zaczyna wiać z rana i nie przestaje aż do wieczora, osiągając około 16-25 węzłów (5-6 sB).

 

Neverin oraz garbin to wiatry towarzyszące burzom. Burze w sezonie powstają często nad Adriatykiem. Zapowiedzią burzy są, jak zawsze, ciemne chmury i błyski widoczne w oddali. Po gwałtownym uderzeniu wiatru nadchodzi potężna ulewa i wyładowania atmosferyczne. Nie powinno się wtedy żeglować, ponieważ, mimo że krótkotrwałe, zawsze są to wiatry silne i porywiste.

Na Adriatyku prądy morskie są słabe, a pływy niskie. Na południu nie przekraczają 30 cm, a im dalej na północ, tym wyższe, osiągające do ponad 100 cm.

 

Ciekawostki:

  • 1 lipca 2013 roku Chorwacja wstąpiła do Unii Europejskiej.
  • Chorwacką walutą jest kuna. 1 złotówka to w przybliżeniu 2 kuny.
  • Ceny paliwa w Chorwacji są zbliżone do cen obowiązujących w Polsce. Należy pamiętać, że LPG występuje na nielicznych stacjach. W przybliżeniu opłata za 100 km autostrady wynosi ok. 3 euro. Aby uniknąć mandatu warto dopilnować, aby na wyposażeniu pojazdu znajdowały się: apteczka, trójkąt odblaskowy, gaśnica, lina holownicza oraz kamizelka odblaskowa.
  • Oficjalnym językiem jest chorwacki, należący do grupy języków południowosłowiańskich. Ale praktycznie wszędzie dogadamy się po angielsku, czasem w turystycznych miejscach można też spotkać Chorwatów znających podstawowe polskie zwroty.
  • Wzdłuż chorwackiego wybrzeża znajduje się bardzo dużo marin. Większość z nich jest zrzeszona w sieci ACI.
  • Trochę liczb: 66 wysp, 652 wysepki, 389 stromych skał i 78 grzbietów skalnych. Wyspy położone w odległości nie większej niż 19 mil morskich oraz około 1500 zatoczek i portów na wyspach i lądzie. 56 nowoczesnych marin pozostających do dyspozycji przez cały rok. W większości z nich można wynająć jachty; organizowane są również profesjonalne kursy żeglarskie.
  • Dostać się do Chorwacji z Polski można samochodem, ale obecnie dostępnych jest dużo połączeń lotniczych, także tanimi liniami. Lotniska w Chorwacji znajdują się w Splicie (SPU) - to wygodny dolot do marin w miejscowościach Split, Kastela, Trogir, Seget donji, Rogoznica, Primosten, Sibenik; w Zadarze (ZDU) - dostęp do marin w miejscowościach Zadar, Sukosan, Biograd. Lotnisko w Dubrowniku (DBV) - wygodny dostęp do mariny w tym samym mieście.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Chorwacja"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Marcin Brukselski: Chorwacja piękna, ale w sezonie drogo i ciasno ...
środa, 7 grudnia 2016, 11:33 Skomentuj
0 0
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2