TYP: a1

Irlandia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Irlandia


Irlandia leży w Europie Zachodniej i zajmuje większą część wyspy o tej samej nazwie. Państwo graniczy na północnym wschodzie z Irlandią Północną, która należy do Wielkiej Brytanii. Irlandia jest otoczona przez Ocean Atlantycki, Morze Irlandzkie, Kanał Świętego Jerzego oraz Morze Celtyckie.

Państwo posiada dobrze rozwiniętą linię brzegową, która liczy ponad 3200 km długości, z licznymi zatokami, takimi jak: Donegal, Clew, Galway, Shannon, Dingle. W zachodniej części Irlandii występują skaliste wybrzeża riasowe, które charakteryzują się długimi zatokami, położonymi ukośnie względem linii brzegowej. Występują tu liczne wyspy, półwyspy i cyple. Na klifach gnieżdżą się różne gatunki ptaków, m.in. alki, nurzyki, kormorany, mewy, maskonury, głuptaki. Na południowym i zachodnim wybrzeżu żyje rzadki gatunek kruka zwany tu chough. Na piaszczystych wybrzeżach na północnym zachodzie można spotkać ptaki brodzące. Na wybrzeżach zachodnich w czasie odpływu wylegują się foki.

Irlandia leży w klimacie umiarkowanym morskim, jednak jest on cieplejszy niż w innych miejscach położonych na tej samej szerokości geograficznej. Ma na to wspływ występowanie ciepłego Prąd Północnoatlantyckiego, który obmywa północno-zachodnie wybrzeża Irlandii. W Irlandii wieją przeważnie wiatry południowo-zachodnie, które przynoszą wilgotne powietrze znad Oceanu i są przyczyną wysokich opadów na zachodnim wybrzeżu. 60% rocznych opadów deszczu występuje pomiędzy sierpniem a styczniem. Najchłodniejszymi miesiącami są styczeń i luty, a średnia temperatura dobowa w tych miesiącach wynosi pomiędzy 4 a 6°C. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, ze średnimi temperaturami dobowymi w granicach 14-16°C.

Najważniejszymi elementami kuchni irlandzkiej są różnego rodzaju mięsa (wołowina, baranina, wieprzowina), ryby, owoce morza i nabiał. Najsłynniejszym irlandzkim daniem jest Irish Stew - odpowiednik polskiego gulaszu, którego głównymi składnikami są baranina (bądź jagnięcina) i ziemniaki. W kuchni irlandzkiej używa się też dużo chleba. Popularnymi napojami alkoholowymi są: słynne irlandzkie piwo Guinness, whisky oraz Irish Coffee - kawa z dodatkiem irlandzkiej whisky i bitej śmietany.


Ciekawostki:
  • Jednym z wielu ciekawych miejsc na wybrzeżu Irlandii są Klify Moher (Cliffs of Moher). Klify mają około 8 km długości, a w najwyższym miejscu osiągają wysokość 203 m.
  • Mniej znane, ale równie interesujące są Klify Slieve League. Są to niemal to 600 metrowe urwiska nad Oceanem Atlantyckim.
  • Warto odwiedzić położone na zachodnim wybrzeżu Galway. Miasto słynie z kultywowania tradycji celtyckich: muzyki, pieśni i tańca. Galway leży na obszarze, gdzie czynnie używa się języka irlandzkiego. W samym mieście ciekawostką są nazwy ulic i drogowskazy w języku irlandzkim.
  • Najbardziej znanym irlandzkim piwem jest Guinness.
  • Słynni Irlandczycy to m.in. Pierce Brosnan, Sean Connery, Sir Arthur Conan Doyle, Anthony Hopkins i Oscar Wilde.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Irlandia"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2