TYP: a1

Bahamy - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Bahamy


Jeżeli szukasz luksusowych kurortów lub chcesz uciec od cywilizacji, Wyspy Bahama są idealnym miejscem i oferują oba światy. Odkryj jaskrawo niebieską wodę, lśniące plaże i bogactwo pięknych kotwicowisk w tym żeglarskim raju. Wyspy kuszą bogactwem fauny i flory, a także doskonałymi warunkami do sportów wodnych.

Bahamy leżą na Oceanie Atlantyckim, na północ od Kuby i Haiti, północny zachód od wysp Turks i Caicos oraz południowy wschód od USA (najbliższym stanem jest Floryda). Państwo składa się z 29 wysp, 661 raf koralowych i 2387 wysepek. Całkowita powierzchnia wynosi 14 tys. km2, a liczba mieszkańców to około 330 tysięcy. Stolicą Bahamów jest Nassau. Etymologia nazwy "Bahamy" nie jest jasna. Być może pochodzi od hiszpańskich słów baja mar - "płytkie morza". Wyspy zaliczane do są kontynentu Ameryki Północnej.

Najbliżej Stanów Zjednoczonych położona jest wyspa Bimini, która jest nazywana bramą Bahamów. W północno-wschodniej części archipelagu leży wyspa Abaco, a na południowym wschodzie - Inagua. Największa jest wyspa Andros, zlokalizowana w odległości 190 km na południowy wschód od Florydy. Na północy znajduje się wyspa Wielka Bahama z drugim pod względem wielkości miastem Bahamów - Freeport.

Wybrzeże na całej długości na każdej z wysp jest niskie i ma postać plażową. Wszystkie wyspy są nizinne, a największe wzniesienia nie przekraczają 60 m n.p.m. Najwyższy szczyt Bahamów ma tylko 63 m n.p.m. Powierzchnia większości wysp jest porośnięta lasami sosnowymi, liściastymi, scrubem lub sawanną. Wybrzeża są często pokryte lasami mangrowymi. Świat zwierząt reprezentują licznie występujące żółwie, jaszczurki i kraby. Na wyspach nie występują duże ssaki, bogaty jest za to świat ptaków, głównie morskich. Duża część powierzchni objęta jest ochroną.

Bahamy leżą w strefie klimatu podzwrotnikowego, który modyfikuje wpływ ciepłego Prądu Zatokowego. W ciągu roku występują tu dwie pory: lato i zima. Lato trwa od maja do listopada. Bahamy znajdują się w tym okresie pod wpływem ciepłych i wilgotnych mas powietrza, napływających znad Karaibów. Temperatury powietrza wahają się od 23,3 do 31,7°C, a wilgotność względna wynosi od 60 do 100%. W miesiącach zimowych na klimat oddziałują masy powietrza polarnego znad Ameryki Północnej. Temperatury w zimie zawierają się w przedziale od 16,7 do 25°C. Roczna suma opadów kształtuje się na poziomie 1410 mm. Opady koncentrują się w miesiącach maj-czerwiec i sierpień-październik oraz występują w postaci ulewnych, krótkotrwałych deszczy, którym towarzyszy porywisty wiatr.

Wiatry na Bahamach wieją najczęściej z kierunku wschodniego, jednak od października do kwietnia są najczęściej północno-wschodnie, a od maja do września - południowo-wschodnie. Siła wiatru rzadko przekracza 24 km/h z wyjątkiem sezonu huraganów. Choć oficjalnie sezon ten trwa od czerwca do listopada, większość huraganów na Bahamach występuje od lipca do października.

Żeglowanie w tym rejonie daje możliwość przeżycia niesamowitej przygody dla całej rodziny. Baza Conch Inn Hotel & Marina znajduje się na wyspie Abaco w Marsh Harbour. Bezludne wyspy i zatoczki stanowią niesamowitą atrakcję i pozwalają zapomnieć o zgiełku miasta. Czarter jachtu na Wyspach Bahama umożliwia zwiedzenie miejsc, których podczas wakacji "hotelowych" nie sposób odwiedzić. Archipelag jest również idealnym miejscem do uprawiania innych sportów wodnych, w tym przede wszystkim nurkowania oraz wędkarstwa.

Ciekawostki:

Mimo, że nigdy nie zanotowano na Bahamach przymrozków, to podczas rzadkich napływów arktycznego powietrza temperatura może spaść w zimie nawet poniżej 3°C.

Według danych ONZ Bahamy posiadają najmłodszą wiekowo populację świata. Blisko 50% ludności nie przekroczyło 30. roku życia, a kolejnych 15% - 40. roku życia.

Większość lotów odbywa się z Wielkiej Brytanii do stolicy archipelagu Nassau na wyspie New Providence. Żeby dostać się do mariny, trzeba skorzystać z dodatkowego krótkiego przelotu. Baza Conch Inn Hotel & Marina znajduje się około 5 mil od lotniska Marsh Harbour Airport.

Obywatele polscy muszą okazać przy wjeździe wizę, ważny paszport i bilet powrotny. Na wyspy można bez cła wwieźć: 50 szt. cygar lub papierosów, 1 funt tytoniu, ½ l alkoholu. Trzeba zgłosić wwóz laptopa. Przy wyjeździe zwolnione z cła są towary na kwotę 600$.

Szczepienia nie są wymagane. Opieka medyczna jest na niezłym poziomie, ale na odległych wysepkach może być trudno dostępna. Z uwagi na tropikalny klimat konieczna jest ochrona przed słońcem. Trzeba również pamiętać, żeby nie pić nieprzegotowanej wody.

Wyspy Bahama zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba, który przybył do brzegów Ameryki w 1492 roku. Przemierzając Ocean Atlantycki dotarł on do jednej z wysp archipelagu. Objął ją w posiadanie w imieniu królowej Hiszpanii. Rdzenna ludność wyspy, Arawakowie, zostali przesiedleni jako niewolnicy na pobliską Kubę i Haiti. W XVII w. na Bahamach pojawili się pierwsi osadnicy brytyjscy, a w 1717 roku wyspy stały się własnością korony brytyjskiej. W 1973 roku Bahamy uzyskały niepodległość. Przyczyniło sie to do wzrostu napływu emigrantów z Haiti. Formalnie Bahamy stanowią monarchię konstytucyjną i są członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

W XVIII w Bahamy były siedzibą piratów. Wiąże sie z tym wiele ciekawych legend i opowieści o skarbach i bogactwach, które zostały tam przez nich ukrytych.

Warto dodać, że Bahamy to raj podatkowy, gdyż nie obowiązuje tu żadna forma podatków :)

Turyści kochają pływać z delfinami w ciepłych wodach oceanu. Na wyspie Big Major Spot na Bahamach mogą spróbować czegoś jeszcze bardziej wyjątkowego - pływania w towarzystwie świń. Małą karaibską wysepką zawładnęła rodzina składająca się z uroczych brązowych i różowych świnek. Zwierzęta upodobały sobie luksusowe życie na tutejszej plaży. Codziennie pływają w krystalicznie czystych wodach wysp Bahama, a potem wylegują się pod palmami. Tubylcy pogodzili się z obecnością nietypowych mieszkańców. Dokarmiają świnie, a ich plaże nazywali Świńską Plażą.


TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Bahamy"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2