TYP: a1

Brazylia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Brazylia


Brazylia to największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej. Terytorium państwa zajmuje prawie połowę powierzchni Ameryki Południowej i rozciąga się w centrum kontynentu. Brazylia graniczy od północy z Wenezuelą, Gujaną, Surinamem i Gujaną Francuską, od północnego-zachodu z Kolumbią, od zachodu z Boliwią i Peru, od południowego-zachodu z Argentyną i Paragwajem, od południa z Urugwajem, a od wschodu z Oceanem Atlantyckim. Brazylia jest największym na świecie i jedynym w Ameryce krajem portugalskojęzycznym.

Wybrzeże atlantyckie ma długość 7 491 km. Do Brazylii należy też kilka archipelagów, takich jak Fernando de Noronha, Rocas, Wyspy Świętego Piotra i Pawła czy Trindade i Martim Vaz. Najważniejszymi portami głębowodnymi w Brazylii są: Santos, Itajaí, Rio Grande, Paranaguá, Rio de Janeiro, Sepetiba, Vitória, Suape, Manaus i São Francisco do Sul.

Brazylia leży w strefie klimatów równikowych, zwrotnikowych, podzwrotnikowych i umiarkowanych. Zróżnicowanie klimatu przyczynia się do zróżnicowania ekosystemów: od lasów równikowych na północy i półpustyń na północnym wschodzie, po lasy iglaste strefy umiarkowanej na południu i trawiaste sawanny w centralnej części kraju. W strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego występującego w Amazonii nie ma pory suchej, są jedynie okresy, kiedy ilość opadów jest nieco mniejsza. Średnia dobowa temperatura powietrza wynosi około 15°C. Zarówno roczne, jak i dobowe amplitudy temperatur są niewielkie. W położonej dalej od równika strefie sawanny zaznacza się sezonowość opadów. Im dalej na południe, tym dłuższa pora sucha, a krótsza deszczowa. Umiarkowany klimat południowych krańców Brazylii cechuje występowanie zim, podczas których temperatura spada poniżej 0°C.

Brazylijska kuchnia jest zróżnicowana regionalnie. Najbardziej znaną na świecie potrawą jest feijoada, czyli potrawka mięsno-fasolowa. Do innych ciekawych dań należą vatapá (purée m.in. z suszonych i świeżych raków, kawałków ryb i orzechów), moqueca (potrawa z owoców morza), polenta (jej głównym składnikiem jest mąka kukurydziana) oraz acarajé (ciasto z fasolnikiem chińskim tzw. vatapą, czyli suszonymi na słońcu rozgniecionymi krewetkami, zmieszanymi z okrą, pomidorami i kolendrą). Do popularnych słodyczy należą brigadeiros (ciastko czekoladowe) i beijinho (ciastko z kokosem). Popularnymi napojami są kawa i cachaça - napój alkoholowy produkowany z fermentowanego soku trzcinowego. Cachaça jest głównym składnikiem koktajlu o nazwie caipirinha.

Ciekawostki:
  • Południowo-wschodni obszar atlantyckiego wybrzeża porasta Mata Atlântica czyli las atlantycki. Jest to obszar bujnych lasów, w których występuje aż 269 gatunków ssaków, czyli 2/3 gatunków występujących w Amazonii.
  • Do najciekawszych miejsc nurkowych należą wyspa Fernandode Noronha, rejon Słonecznego Wybrzeża na wschód od Rio i Zielone Wybrzeże między Rio a Sao Paulo.
  • Plaże w Brazylii są szerokie, piaszczyste, strzeżone. Wzdłuż całego wybrzeża można znaleźć wiele miejsc do gry w siatkówkę oraz do uprawiania sportów wodnych.
  • Jedną z największych atrakcji Brazylii jest Wodospad Iguaçu, leżący na granicy Brazylii i Argentyny na rzece Iguaçu, lewym dopływie Parany.
  • Warto odwiedzić najsłynniejszy na świecie karnawał w położonym nad Atlantykiem Rio de Janeiro, który rozpoczyna się w piątek przed środą popielcową. Atrakcją Rio są też słynne plaże, np. Copacabana czy Ipanema.
  • Jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów nadmorskich jest Fortaleza. Oprócz pięknych plaż miejscowość słynie także z interesującej architektury, która stanowi połączenie wpływów kolonialnych i budowli nowoczesnych, ciekawej latarni morskiej oraz parków i ogrodów.
  • Za jedną z 10 najpiękniejszych plaż wg "The Washington Post” jest uważana Jericoacoara, która leży około 300 km na zachód od Fortalezy.
  • Miejscowość Praia Das Fontes jest popularna wśród surferów, ze względu na silnie wiejące tu wiatry.
  • Złą sławą wśród żeglarzy cieszy się port Santos. Często zdarzają się tu napady i kradzieże. Podobno najbardziej niebezpieczne jest pierwsze sto metrów za bramą portową.
  • Miejscowa walutą jest real, ale dolary i euro są również akceptowane.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Brazylia"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2