TYP: a1

Kuba - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Kuba


Kuba jest państwem wyspiarskim położonym w Ameryce Środkowej, na Karaibach. Państwo leży na wyspie o tej samej nazwie, długiej i wąskiej - z tego względu określanej czasem mianem "krokodyla" - oraz szeregu mniejszych wysepkach. Największym miastem i stolicą Kuby jest Hawana. Pozostałe ważne miasta to położone na południowym zachodzie Santiago de Cuba i bardziej centralnie zlokalizowane Camagüey. Teoretycznie Kuba jest republiką, ale krajem od lat rządzi dyktator Fidel Castro. Kubańskie symbole: Che Guevara, salsa, cygara i rum. A ponadto rajskie plaże i egzotyczna roślinność. Taka właśnie jest Kuba - bieda i socjalistyczna rzeczywistość, ale też gościnność i radość.

Kuba leży na zachód od Oceanu Atlantyckiego, na wschód od Zatoki Meksykańskiej, na południe od Cieśniny Florydzkiej, na północny zachód od Cieśniny Zawietrznej i na północny wschód od Cieśniny Jukatańskiej. Długość wybrzeża wynosi 3 735 km. Wybrzeża są dobrze rozwinięte, z licznymi zatokami. Na Kubie znajduje się ponad 300 naturalnych plaż, z charakterystycznym białym piaskiem. najpopularniejszą z nich jest Varadero.

Ze względu na bogactwo i różnorodność przyrody aż 1/5 obszaru Kuby to tereny chronione. Sześć najcenniejszych obszarów wpisano na listę UNESCO: Guanahacabibes Peninsula, Sierra del Rosario i Ciénaga de Zapata National Park na zachodzie; el Caguanes National Park w części centralnej oraz Baconao Park i Cuchillas del Toa we wschodniej części Kuby. Najbardziej popularnymi gatunkami roślin są orchidee, kaktusy oraz palmy, natomiast wśród zwierząt krokodyle.

Kuba leży w klimacie podzwrotnikowym, modyfikowanym przez wpływ pasatów. Pora sucha występuje od listopada do kwietnia, a pora deszczowa od maja do października. Średnie temperatury miesięczne wynoszą od 21°C w styczniu, do 27°C w lipcu, a przeciętna ilość słonecznych dni w roku to około 330. Położenie w strefie zwrotnikowej sprawia, że Kuba jest wystawiona na częste występowanie huraganów. Występują one najczęściej we wrześniu i październiku.

Kubańska kuchnia stanowi połączenie wpływów hiszpańskich, afrykańskich i karaibskich. Typowe dania zawierają ryż i fasolę gotowane razem lub osobno. W kuchni kubańskiej wykorzystywana jest także malanga (roślina bulwiasta), ziemniaki i bataty. Najpopularniejszym mięsem jest wieprzowina, z której przyrządza się najczęściej steki. Popularnymi napojami alkoholowymi na Kubie są lekkie piwo i rum, który zazwyczaj stanowi podstawę drinków. Najczęściej spotykane drinki to Daiquiri, Mojito i Cuba Libre. Kubańczycy piją również bardzo mocną i słodką kawę, popalając do tego oczywiście znane na całym świecie cygara.


Ciekawostki:
  • Żeglarstwo to sport niedostępny dla obywateli Kuby, gdyż zbyt łatwo mogliby uciec za granicę.
  • Wartym odwiedzenia miastem jest Trinidad. Jego starówka pochodzi z czasów kolonialnych i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W pobliżu Trinidadu znajduje się Topes de Collantes - park narodowy, w którym chronione są jaskinie i wodospady.
  • Najlepszymi miesiącami do podróży na Kubę są luty lub marzec. Dobrymi miesiącami są także grudzień, styczeń i kwiecień. Wczesnym latem rozpoczyna się pora deszczowa oraz okres występowania huraganów.
  • Na obszarze Kuby należy posiadać wizę turystyczną, o którą należy starać się w ambasadzie Kuby. Paszport i wiza sprawdzane są przy wjeździe oraz w każdym porcie. Na Kubie obowiązują dwa systemy walutowe: peso convertible (CUC) dla obcokrajowców i peso nacionales (CUP) dla mieszkańców. Przed wyjazdem najlepiej zaopatrzyć się w euro, gdyż dolary amerykańskie są obłożone specjalnym 10-procentowym podatkiem.
  • Na Kubie swoje bazy mają nieliczne firmy czarterowe, takie jak Alboran i Platten w Cienfuegos czy Sunsail w Trynidadzie. Czarter najlepiej załatwić przez polskiego pośrednika.
  • Infrastruktura dla żeglarzy na Kubie nie jest rozbudowana. Zacumować można w Cienfuegos, Casilda koło Trinidadu, Cayo Largo na Canarreos oraz w Siguena na Wyspie Młodości.
  • Podczas nurkowania u wybrzeży Kuby trzeba uważać na liczne barakudy, rekiny i tarpony.
  • W podróż warto zabrać środki przeciw komarom, okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrami, cieplejsze ubranie na wieczór, a także drobne upominki dla urzędników, taksówkarzy, sklepowych i rybaków.
  • Na teren Kuby nie można wwozić nieprzetworzonej i niezapakowanej hermetycznie żywności.
  • Na Kubie zewsząd dobiegają dźwięki muzyki – salsy, mambo, cha-chy, rumby i kubańskiego jazzu. Wieczorem trzeba koniecznie poszukać baru, gdzie grana jest muzyka na żywo i można potańczyć.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Kuba"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2