TYP: a1

Łotwa - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Łotwa


Łotwa leży w Europie Północnej nad Morzem Bałtyckim. Od północy graniczy z Estonią, od południa z Litwą, od wschodu z Rosją, a od południowego wschodu z Białorusią. Posiadając 2 209 tys. mieszkańców i 64 589 km² Łotwa jest najrzadziej zaludnionym państwem Unii Europejskiej. Stolicą Łotwy jest Ryga.

Łotysze należą do grupy ludnościowej Bałtów i są kulturowo spokrewnieni z Litwinami. Oprócz Łotyszy państwo zamieszkują Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Polacy, Litwini oraz Liwowie. Ta ostatnia grupa etniczna posługuje się językiem liwskim, należącym do grupy języków ugrofińskich, spokrewnionym blisko z językiem estońskim i fińskim.

Łotwa jest położona w strefie klimatów umiarkowanych, o rosnącym w kierunku wschodnim kontynentalizmie. Lato jest tu ciepłe, wiosna i jesień łagodna, jednak zimy bywają bardzo mroźne. Opady występują przez cały rok; największe ich sumy notuje się w lipcu.

W kuchni łotewskiej wykorzystuje się głównie płody rolne, a większość dań głównych zawiera mięso. Ryby są popularne zwłaszcza na wybrzeżu. W łotewskiej kuchni zaznaczają się wpływy kuchni państw sąsiednich. Popularnymi produktami w niej wykorzystywanymi są ziemniaki, pszenica, jęczmień, kapusta, cebula, jaja i wieprzowina. Typowa kuchnia łotewska jest dosyć tłusta i nie używa się w niej zbyt wielu przypraw. Popularnymi artykułami spożywczymi na Łotwie są szynka, szary groch oraz zupa szczawiowa. Charakterystyczne jest również ciemny żytni chleb, nazywany rupjmaize. 

Ciekawostki:

1/3 mieszkańców kraju mieszka w jego stolicy - Rydze.

Żeglarstwo śródlądowe w Łotwie jest uprawiane głównie na Pojezierzach Kurlandzkim i Inflanckim. 

Na terenie Łotwy znajduje się około 5000 jezior, głównie polodowcowych.

W Lipawie można spędzić nocleg... w więzieniu. Więzienie Karosta, wybudowane ok. 100 lat temu, znajduje się w byłym porcie Marynarki Wojennej ZSRR. W jego ofercie są m.in. noclegi w obskurnych celach – na piętrowym łóżku albo żelaznej pryczy – plus więzienny posiłek.


TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Łotwa"

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2