TYP: a1

Saint-Martin - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Saint-Martin


Wyspa Saint-Martin leży na Karaibach, w archipelagu Małych Antyli. Północną część wyspy zajmuje państwo o tej samej nazwie, będące terytorium zależnym Francji. Południowa część wyspy Saint-Martin wchodzi w skład Antyli Holenderskich jako Sint Maarten.

Francuzi stawiają na wygodę i elegancję, dlatego w północnej części wyspy można znaleźć odludne plaże, luksusowe obiekty wypoczynkowe oraz wykwintne restauracje. W sklepach kupimy ubrania z najnowszych kolekcji, a zapach świeżych croissantów miesza się tu z korzennym aromatem lokalnych potraw. Na każdym kroku można znaleźć małą kawiarnię czy bistro.

Saint-Martin słynie ze swoich plaż. Plaże Grand Case i Anse Marcel są chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Orient Bay z kolei kusi jedwabiście białym piaskiem, podwodnym rezerwatem, w którym chroniona jest rafa koralowa udostępniona dla nurków oraz szerokim wyborem sportów wodnych. Plaża posiada część przeznaczoną dla nudystów.

Na wyspie Saint-Martin występuje klimat równikowy wilgotny, który odznacza się słoneczną i ciepłą pogodą przez cały rok. Średnia temperatura powietrza w lecie wynosi 28°C, a w zimie jest tylko o niecałe 2°C niższa. Łagodzący wpływ na klimat mają pasaty. Średnia roczna suma opadów sięga 1200 mm. Najwilgotniejsze jest późne lato i wczesna jesień.


Ciekawostki:
  • Popularne kotwicowiska na Saint-Martin to m.in. Simpson Bay Lagoon i Oyster Pond.
  • Od dwudziestu lat odbywają się tu corocznie Regaty Heineken. Impreza ma miejsce w marcu i przyciąga głównie żeglarzy z Europy i Ameryki Północnej.
  • Saint-Martin jest najmniejszą wyspą na świecie, która została podzielona pomiędzy dwa kraje.
  • Walutą północnej części wyspy jest euro, natomiast południowej - gulden antylski. W powszechnym użyciu jest też dolar amerykański.
  • Na wyspie można dokonywać zakupów w sklepach wolnocłowych, co oznacza, że ceny takich produktów jak biżuteria, perfumy, alkohol czy papierosy są stosunkowo niskie.
  • Wyspa Saint-Martin jest nazywana kulinarną stolicą Karaibów. Można tu skosztować kuchni wielu krajów świata.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Saint-Martin"

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2