TYP: a1

Mozambik - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Mozambik


Wciąż nieodkryte przez żeglarzy i turystów miejsce na wspaniałe i jedyne w swoim rodzaju wakacje pod żaglami. Jeśli szukasz czegoś niepowtarzalnego i oryginalnego, to najlepszym wyborem będzie Mozambik.

Mozambik to jedno z najbardziej znanych państw afrykańskich, położone w południowo-wschodniej Afryce na wysokości Madagaskaru. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią. Na tereny obecnego Mozambiku w 1498 dotarł portugalski odkrywca i podróżnik Vasco da Gama. W 1505 Portugalczycy założyli pierwsze osady w pobliżu dzisiejszego miasta Beira. W XVI wieku na wybrzeżu powstawały dalsze portugalskie osiedla. W 1609 utworzono kolonię, która stała się głównym portugalskim ośrodkiem handlu niewolnikami. W 1975 Mozambik uzyskał niepodległość. Wysoki wskaźnik emigracji białych mieszkańców, gospodarcze uzależnienie od RPA, poważne susze i wojna domowa przyczyniły się do spowolnienia rozwoju kraju, który stał się jednym z najbiedniejszych państw świata.

Mozambik leży w strefie klimatu podrównikowego, z porą deszczową w okresie od października do marca/kwietnia i z porą suchą w okresie od maja/kwietnia do września/października. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 500 mm na południu do 1500 mm na północy kraju. Temperatura powietrza na wybrzeżu od maja do listopada waha się w granicach 24°C - 27°C i jest to najlepszy okres na pobyt w tej części Afryki. Wybrzeże morskie w okresie od września do maja nawiedzane jest przez cyklony tropikalne.

Długa linia brzegowa nad Oceanem Indyjskim o długości 2470 km stanowi dawne miejsce przyłączenia dzisiejszego Madagaskaru. Wody przybrzeżne nie są najżyźniejsze, ale i tak rybactwo stanowi główny sposób zarabiania na życie w Mozambiku i jest dźwignią gospodarki. Bezsporną kwestią są mozambickie plaże - przepiękne i dzikie.

Rejsy z miejscową załogą odbywają się na katamaranach Leopard 40 i Leopard 47 w kierunku archipelagów Bazaruto, Quirimbas i Pemba oraz Mafia, Zanzibir. Cena obejmuje usługę załogi, pełne wyżywienie, transfer na trasie lotnisko-katamaran-lotnisko, opłaty portowe oraz koszty paliwa, wody i gazu.

Ciekawostki i porady

Samolotem do Mozambiku dotrzeć można m. in. z Paryża, Lizbony, Johannesburga i Harare. Poza tym pociągiem dojechać można z RPA, Malawi i Zimbabwe, a autobusem m. in. z Johannesburga i Durbanu.

Metical jest oficjalną walutą Mozambiku, wprowadzoną w 1976 roku, w zastępstwie portugalskich escudo. Jeden metical dzieli się na 100 centavo. Najlepiej zabrać ze sobą amerykańskie dolary i wymienić je w większości banków bez dodatkowej marży.

Obywatele polscy udający sie do Mozambiku musza posiadać ważną wizę pobytowa (kara za brak wizy to równowartość około 518 USD). Wizę najłatwiej uzyskać na granicy (port lotniczy). Ważność paszportu powinna przekraczać o sześć miesięcy termin wygaśnięcia wizy.

Największe zagrożenie zdrowotne stanowią AIDS i malaria. Dostęp do opieki medycznej oraz jej poziom są dobre. Usługi są opłacane gotówką, czekiem, kartą płatniczą lub akceptowane są rozliczenia z zakładami ubezpieczeń.

Mozambiku nie można określić jako miejsce niebezpieczne - poziom przestępczości nie jest większy niż w wielu europejskich państwach. Od zakończenia wojny domowej nadal występują miejsca zaminowane, jednak rejony te są oznakowane i tymczasowo uznane za nieużytki. Można powiedzieć, że dotyczy to tylko osób podróżujących z dala od utartych szlaków i głównych dróg. Najlepiej zawsze zasięgnąć rady u ludzi mieszkających w danej okolicy. Zwyczajne środki ostrożności stosowane w większości afrykańskich stolic zupełnie wystarczą.

Święta

Luty (3): Dzień Bohaterów Mozambiku
Kwiecień (7): Dzień Kobiet Mozambiku
Czerwiec (25): Dzień Niepodległości - święto narodowe
Listopad (30): ustanowienie konstytucji w 1990 roku
Wrzesień (7): Dzień Zwycięstwa
Październik (7): Dzień Pokoju i Pojednania
Grudzień (25): Dzień Rodziny - odpowiednik Bożego Narodzenia

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Mozambik"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2