TYP: a1

Islandia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Islandia


Islandia jest państwem położonym w północnej części Oceanu Atlantyckiego, na wyspie o tej samej nazwie i 30 mniejszych wysepkach (m.in. archipelag Vestmannaeyjar). Liczba ludności wynosi 320 tysięcy, a powierzchnia 103 tys. km2. Stolicą i największym miastem jest Rejkiawik, który wraz z otaczającymi go terenami położonymi w południowo-zachodniej części wyspy zamieszkuje około 2/3 populacji kraju. Islandia jest zlokalizowana w większości na południe od koła podbiegunowego, które przecina małą wysepkę Grímsey, leżącą u jej północnych wybrzeży. Mimo, że Islandia leży bliżej Grenlandii (Ameryka Północna) niż kontynentu europejskiego, pod względem politycznym jest zaliczana do Europy.


Linia brzegowa wyspy jest dobrze rozwinięta. Wybrzeże przecina wiele fiordów, czyli długich i głębokich zatok morskich. Jest to też obszar najgęściej zaludniony, ponieważ wyżynne wnętrze wyspy to kraina niegościnna i zimna.

Wybrzeża cechuje klimat subpolarny morski. Dzięki obecności ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego średnie roczne temperatury są tu wyższe niż przeciętnie na tej szerokości geograficznej. Pomimo niewielkiej odległości od Arktyki, wybrzeża pozostają wolne od lodu przez całą zimę. Południowe wybrzeża są cieplejsze, wilgotniejsze i bardziej wietrzne niż północne. Najzimniejszym regionem Islandii są obszary wyżynne i górskie centralnej części wyspy. Śnieg występuje częściej na północy niż na południu.

Kuchnia islandzka bazuje na daniach rybnych, jagnięcinie i nabiale. Przysmakiem są wędzone jądra baranie, zwane sursadir hrutspungar. Najsłynniejsze danie to hakarl, czyli mięso rekina, które przez kilka tygodni "dojrzewało" leżąc na deskach nad brzegiem morza. Podobno najważniejszą rzeczą przy kosztowaniu tego delikatesu jest trzymanie go jak najdalej od nosa. Na śniadanie Islandczycy jedzą skyr - przegotowane mleko zmieszane z twarogiem i z wystudzonym chudym mlekiem. Najbardziej znanym alkoholem jest wódka Brennivin (dosłownie "płonące wino"), znana jako Czarna Śmierć, ze względu na charakterystyczną etykietę, która miała zniechęcać do picia alkoholu.

Ciekawostki:

Główny międzynarodowy port lotniczy położony jest w Keflavíku natomiast dwa mniejsze, obsługujące również loty międzynarodowe, to Akureyri oraz Egilsstaðir. Na wyspę można się też dostać promem linii Smyril Line (podróż trwa ok. 4 dni w jedną stronę). Linie lotnicze dopuszczają tzw. stop-over na 72 godziny, z którego korzystają liczni podróżni między Ameryką a Europą.

Do lotniska w Keflaviku latają z Polski tanie linie lotnicze Wizz Air. 

Największe porty znajdują się w miejscowościach Akureyi, Hafnarfjörđur, Ísafjörđur, Keflavík, Raufarhöfn, Reykjavík, Seyđisfjörđur, Straumsvik i Vestmannaeyjar.

Islandia jest najdroższym krajem w Europie.

Każda, nawet najmniejsza miejscowość, ma do zaoferowania baseny z ciepłą wodą. Wizyta w takich basenach jest dla Islandczyków tym, czym dla mieszkańca Wiednia wizyta w kawiarni.

Islandia jest jedynym krajem w Europie, gdzie mieszkańcy nie mają nazwisk. Mężczyźni po imieniu dodają imię ojca z dodatkiem son (syn), a kobiety imię ojca z dodatkiem dóttir (córka). Np. dzieci Einara Jónssona po swoim imieniu dodają Einarsson albo Einardóttir.

Ze względu na położenie w pobliżu koła podbiegunowego północnego w czerwcu, lipcu i częściowo sierpniu niemal przez całą dobę jest jasno (tzw. białe noce).

Islandia jest 18. wyspą na świecie i 2. w Europie pod względem wielkości.

Islandia leży w strefie ryftu, gdzie dwie płyty litosfery odsuwają się od siebie i tworzy się nowe dno oceaniczne. To sprawia, że na wyspie zachodzą intensywne procesy wulkaniczne.

Na wyspie zlokalizowane są 3 parki narodowe: Park Narodowy Vatnajökull, Park Narodowy Snæfellsjökull i Park Narodowy Þingvellir.

W Islandii znajduję się wiele gejzerów, na czele z najsławniejszym - Geysir, od którego pochodzi nazwa tego typu źródeł na całym świecie.

Zgodnie z nazwą, Islandia to "kraj lodu" – około 11 proc. powierzchni tego wyżynno-górzystego kraju zajmują lodowce.

Islandia należy do krajów nordyckich.

Polacy są największą po Islandczykach grupą etniczną na wyspie.


TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Islandia"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2