TYP: a1

Saint Lucia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Saint Lucia


Saint Lucia jest jedną z najpiękniejszych wysp na Karaibach. Jej znakiem rozpoznawczym są dwa charakterystyczne szczyty wulkanów Petit Piton i Gros Piton. Wyspa należy do archipelagu Wysp Nawietrznych, części Małych Antyli. Tą górzystą wyspę pochodzenia wulkanicznego zajmuje państwo o tej samej nazwie. Saint Lucia jest zlokalizowana na północny wschód od państwa Saint Vincent i Grenadyny, na północny zachód od Barbadosu i na południe od Martyniki.

Na wybrzeżach Saint Lucii występują piaszczyste i dzikie plaże. Wzdłuż wybrzeża ciągną się rafy koralowe. Rafę można podziwiać w popularnym wśród nurków rezerwacie Soufrière Marine Management Area. Piękne plaże i kryształowo czysta woda przyciągają wielu turystów, których z roku na rok przybywa. Głównym portem Saint Lucii jest Castries. Statki cumują też często w Pointe Seraphine i La Place Carenage.

Saint Lucia posiada klimat równikowy wilgotny, łagodzony przez wpływ wiejących z północnego wschodu pasatów. Pora sucha trwa tu od początku grudnia do końca maja. Pora wilgotna występuje w drugiej porze roku. Średnia roczna suma opadów waha się od 1400 mm na wybrzeżach, do 4000 mm w górach. Najbardziej deszczowym miesiącem jest wrzesień. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 28ºC. Wyspa bywa odwiedzana przez cyklony.

W lokalnej kuchni zaznaczają się wpływy francuskie i kreolskie.  Do popularnych potraw należą: pepperpot (gulasz z wołowiny), callaloo (głównym składnikiem dania są warzywa liściaste, zwykle szarłat lub taro) czy smażony karanks - ryba z rodziny ostrobokowatych. W kuchni używa się też wielu warzyw (np. cassava, taro) i owoców (np. mango, papaje, marakuja). Do popularnych miejscowych alkoholi należy rum Bounty i piwo Pitons.

Ciekawostki:
  • Zatoki Rodney Bay (północno-zachodnie wybrzeże) i Marigot Bay (zachodnie wybrzeże) należą do tzw. "hurricane holes" - bezpiecznych przystani, w których można schronić się przed silnym wiatrem. Znajdują się w nich dobrze wyposażone mariny.
  • Malownicza Zatoka Marigot - plener kilku hollywoodzkich filmów - jest chętnie odwiedzana przez turystów, którzy mogą wypoczywać na piaszczystych plażach i uprawiać sporty wodne, a także skosztować kreolskiego jedzenia w pobliskich barach.
  • Wyspy Nawietrzne są trudne nawigacyjnie ze względu na silny wiatr, oceaniczne fale i słabe oznakowanie nawigacyjne.
  • Na Karaibach dominuje pasat północno-wschodni. Siła wiatru oscyluje w granicach 3-7ºB. W okresie zimowym wiatr rzadko osiąga siłę sztormu.
  • Nazwa państwa pochodzi od imienia świętej Łucji z Syrakuz.
  • Ze względu na kilkakrotnie zmienianą przynależność (o wyspę rywalizowali Francuzi i Anglicy), Saint Lucia była nazywana "Piękną Heleną Indii Zachodnich".
  • Bliźniacze szczyty wulkanów Petit Piton i Gros Piton znajdują się na fladze Saint Lucii.
  • Jedną z najważniejszych atrakcji Saint Lucii jest Sulphur Springs - jedyny na świecie wulkan "drive in", czyli taki, do którego można wjechać samochodem.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Saint Lucia"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2