TYP: a1

Tajwan - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Tajwan


Tajwan, inaczej Republika Chińska jest krajem uznawanym zaledwie przez ok. 20 państwa świata. Z nowoczesna stolica w Tajpej Tajwan jest miejscem szczególnie polecanym miłosnikom przyrody - lasów, pięknych gór i skalistych formacji.

Tajwan leży w południowo-wschodniej Azji na wyspie Tajwan (dawniej Formoza) u wybrzeży Chińskiej Republiki Ludowej i składa się z dużej wyspy zwanej Tajwanem i 21 przybrzeżnych wysp wchodzących w skład Archipelagu Peskadorów.

Panuje tu stosunkowo ciepły klimat z wysokimi temperaturami  - zimą średnio jest tu 15 °C, latem 28 - 30 °C. Jednocześnie Tajwan jest bardzo wilgotną i deszczową wyspą. Największe opady notuje się latem.  Charakterystyczną dla Tajwanu są huragany, które  występują pod koniec lata i na początku jesieni. 

Stolicą wyspy jest miasto Tajpej. Warto odwiedzić National Palace Museum, z wielkimi zbiorami sztuki chińskiej, ocalonymi z Zakazanego Miasta a także mauzoleum powstałe po śmierci prezydenta Chiang Kai-sheka. W stolicy znajduje się także jeden z najsłynniejszych na świecie wieżowców, Taipei 101, mający - tak, tak - 101 pięter, a piętrowe windy wjeżdżają na górę z prędkością 60 km/h. Na 89 oraz 91 piętrze znajdują się platformy widokowe. 

Zwiedzając Tajpej warto wybrać się na jeden z nocnych targów, najpopularniejsze to Shilin i Hwahsi. To znajdujące się pośród wąskich uliczek skupiska sklepików, handlarzy i restauracyjek, tętniące życiem do późnych godzin nocnych.

Jednak bogactwo Tajwanu to przyroda. Połowa obszaru Tajwanu pokryta jest lasem. Najpiękniejsza roślinność występuje w górach – wiecznie zielone drzewa, lasy bambusowe i palmy. Do najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo miejsc należą Yangmingshan – park z licznymi źródłami siarczanowymi, jeziorami i rzekami (oddalony od Tajpej ok. 40 minut jazdy autobusem); Wulai z gorącymi źródłami i wodospadami oraz Sitou – leśny park rekreacyjny z bardzo bogata roślinnością. 

Ciekawostki i porady

  • Utrata paszportu powinna być zgłaszana na posterunku policji w miejscu, gdzie miało miejsce zdarzenie, a następnie w Warszawskim Biurze Handlowym w Tajpej, gdzie można starać się o wydanie nowego dokumentu paszportowego. W ramach działalności konsularnej WBH upoważnione jest m.in. do pełnej opieki konsularnej nad obywatelami polskimi przebywającymi na Tajwanie, wydawania paszportów (biometrycznych i tymczasowych), wydawania wiz dla obcokrajowców, legalizacji dokumentów oraz pozostałych czynności z zakresu obywatelstwa i stanu cywilnego.
  • Podczas tajfunu nie należy wychodzić na zewnątrz, bądź w przypadku konieczności wyjścia - zachować szczególne środki ostrożności z uwagi na obfite deszcze i bardzo silne wiatry. Zaleca się słuchanie komunikatów nadającej w języku angielskim miejscowej stacji radiowej International Community Radio Taiwan (ICRT) - FM 100,7 MHz (Tajpej i Kaohsiung), FM 100,1 MHz (Taichung), FM 100,8 MHz (Chiayi), bądź online.
  • W lokalnych wydziałach policji działają sekcje dla cudzoziemców, które zatrudniają funkcjonariuszy mówiących po angielsku; numery telefonów w większych miastach Tajwanu: Tajpej (02) 25566007, Kaoshiung (07) 2154342, Tainan (06) 2229704, Taichung (04) 3273875, Taitung (089) 334756, Pingtung (08) 7336283.
  • Obowiązujący na Tajwanie kodeks karny przewiduje wyjątkowo surowe kary (z karą śmierci włącznie) za przemyt, handel oraz posiadanie substancji odurzających (narkotyków). 

TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2