TYP: a1

Belgia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Belgia


Belgia leży w północno-zachodniej Europie, nad Morzem Północnym. Od zachodu graniczy z Francją, od południa z Luksemburgiem, od wschodu z Niemcami, a od północy z Holandią oraz posiada 64 km granicy morskiej. W stolicy Belgii - Brukseli mają swoją siedzibę m.in. Unia Europejska oraz NATO. Belgię zamieszkują przedstawiciele dwóch głównych grup językowych: mówiący po holendersku Flamandowie oraz francuskojęzyczni Walonowi. Znacznie mniej liczna jest społeczność niemieckojęzyczna. Nazwa kraju wywodzi się od nazwy rzymskiej prowincji Gallia Belgica, będącej częścią Galii. Największe miasta to Bruksela, Antwerpia, Gandawa, Charleroi oraz Liège.

Belgia leży w zlewisku Morza Północnego, a prawie całe jej terytorium należy do dorzecza dwóch rzek: Skaldy i Mozy. Belgia ma 2 043 km wodnych szlaków śródlądowych, w tym 1 532 km otwartych dla żeglugi. Główną rolę w transporcie morskim odgrywa port w Antwerpii. Dzięki rozwiniętemu systemowi kanałów, do portów w Gandawie i Brukseli zawijają również statki pełnomorskie. Wybrzeża są tu płaskie, wyrównane, z szerokimi, piaszczystymi plażami.

Państwo jest położone w strefie klimatu umiarkowanego morskiego. Najniższe średnie temperatury powietrza występują w styczniu (3°C), a najwyższe w lipcu (18°C). Większy kontynentalizm klimatu cechuje Ardeny, gdzie temperatura zimą często spada poniżej 10°C. Średnie miesięczne opady wahają się od 54 mm w lutym i kwietniu, do 78 mm w lipcu. Klimat Belgii cechuje duża wilgotność powietrza, częste opady deszczu i duży poziom zachmurzenia.

Kuchnia Belgijska, choć bardzo ciekawa i zróżnicowana, jest w Polsce często niedoceniana. Najbardziej rozpowszechnionymi na świecie belgijskimi potrawami są frytki i gofry. Z Belgii pochodzi również cykoria. Belgia była również pierwszym krajem w Europie, w którym zaczęto wyrabiać czekoladę. Na wybrzeżu popularne są krokiety krewetkowe.

Ciekawostki:
  • W Belgii istnieje najwięcej na świecie rodzajów piwa.
  • Bardzo popularnym środkiem lokomocji jest rower.
  • Sieć belgijskich autostrad jest najgęstsza na świecie.
  • Nieoficjalnym świętem jest obchodzony 8 lipca dzień św. Medardusa, czyli "świętego od deszczu”. Według tradycji jeśli tego dnia pada deszcz, to będzie padał jeszcze przez najbliższe czterdzieści dni.
  • Powierzchnia Belgii jest nieco mniejsza niż województwa mazowieckiego.
  • Choć językami urzędowymi w Belgii są francuski, niderlandzki i niemiecki, porozumiewanie się w po angielsku nie powinno stanowić problemu.
  • Głównymi miastami położonymi na wybrzeżu są Oostende, Zeebrugge i Antwerpia.
  • Jednym z wartych odwiedzenia miejsc w Belgii jest Brugia, zwana "Flamandzką Wenecją". Znajduje się tu wiele zabytków z różnych epok począwszy od średniowiecza, a historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Brugia jest portem śródlądowym, dostępnym również dla statków morskich.
  • Atrakcją turystyczną na wybrzeżu jest łowienie krewetek za pomocą siatek i koszy.
  • Na wybrzeżu występują liczne poldery położone do 2 m poniżej poziomu morza.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Belgia"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2