TYP: a1

Portugalia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Portugalia


Portugalia to kraniec Europy, owoce morza smakowane przy melancholijnych dźwiękach muzyki fado, degustacja porto w piwniczce lokalnej winiarni i słone atlantyckie powietrze…Portugalia to najdalej wysunięte na zachód państwo Europy, zajmujące część Półwyspu Iberyjskiego. Od zachodu i od południa oblewana jest przez wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzi szereg wysp na oceanie, jak Archipelag Azorski i Madera. Łagodny klimat śródziemnomorski, czyste plaże oraz bogata spuścizna historyczna przyciągają tu kilkanaście milionów turystów rocznie. W tym kraju kultura zachodnia łączy się z elementami kultury arabskiej.

Miejsca na wybrzeżu, które warto odwiedzić to Lizbona, Porto i Algarve. Żeglarze powinni też zawinąć koniecznie na portugalskie wyspy. Porty morskie w Portugalii posiadają starą tradycję żeglarską. Wybrzeże na południu jest skaliste, z klifami, między między którymi można odpocząć na piaszczystych plażach, natomiast na zachodzie wybrzeże ma kształt bardziej wyrównany.

W Portugalii panuje klimat śródziemnomorski. W zimie odczuwalne są wyraźne różnice między północą a południem kraju. Na wysuniętym najdalej na południe rejonie Algarve zdarzają się wtedy często ciepłe, słoneczne dni, a osłonięte plaże południa pozwalają opalać się przez cały rok. W centrum i na północy zimy bywają deszczowe i chłodne, ale nie mroźne. W lecie w całym kraju panują upały, a słoneczne dni zdają się nie mieć końca. Na północy bywa tak samo gorąco jak na pozostałym obszarze, ale występuje większe prawdopodobieństwo deszczu.

W portugalskiej kuchni dominuje dorsz pod każdą postacią. Codziennością są także owoce morza, takie jak krewetki, homary i sardynki (zwłaszcza grillowane). Wszędzie można zamówić też bardzo sycące zupy, takie jak bulion z warzyw, czy zupę czosnkową z chlebem i gotowanym jajkiem. Popularne są też różne rodzaje ciastek, zwłaszcza francuskie. Generalnie Portugalczycy jedzą dużo słodkości. W dolinach rzek Douro, Tag i Gwadiana uprawia się winorośl, z której produkowane są znane na całym świecie wina (zgodnie z tradycją ugniata się je gołymi stopami).

Ciekawostki:
  • Oryginalnymi dekoracjami wielu budynków są azulejos, czyli szkliwione płytki ceramiczne pokrywające ściany oraz czasem sufity i podłogi. Moda na nie przyszła w XV wieku z Hiszpanii, gdzie ozdoby te rozpowszechniły się dzięki sztuce islamu.
  • W Portugalii, podobnie jak w Hiszpanii, popularną rozrywką są walki byków. Największe centrum takich walk to Ribatejo, gdzie również hoduje się te zwierzęta. Jeśli ktoś jednak nie gustuje w widoku krwi i brutalnego zabijania niewinnych zwierząt, może wybrać się do którejś z wiosek, gdzie organizowane są gonitwy byków. Należy się temu jednak przyglądać z pewnej odległości, gdyż stado wypuszczone na ulicę nie gardzi też pogonią za uciekającymi w popłochu ludźmi.
  • W Portugalii organizuje się huczne obchody nocy świętojańskiej. W Porto podczas nocy świętojańskiej, która jest głównym wydarzeniem trwających tydzień uroczystości, wszyscy tańczą na ulicach i uderzają się wzajemnie plastikowymi młotkami po głowach.
  • Walutą obowiązującą w Portugalii jest euro. Od obywateli Polski nie wymaga się posiadania wizy. Językiem urzędowym jest portugalski.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Portugalia"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2