TYP: a1

Bułgaria - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Bułgaria


Bułgaria to państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Od północy graniczy z Rumunią, do zachodu z Serbią i Macedonią, od południa z Grecją i Turcją, a od wschodu jej wybrzeża są oblewane przez Morze Czarne. Jej powierzchnia wynosi 111 tys. km2, dzięki czemu Bułgaria plasuje się na 14. miejscu pod względem wielkości wśród państw europejskich. Długość linii brzegowej wynosi 354 km.

Bułgaria posiada klimat umiarkowany ciepły kontynentalny suchy, a na wybrzeżu wilgotniejszy klimat podzwrotnikowy. Średnia temperatura powietrza i średnia suma opadów w stolicy kraju Sofii wynoszą: w styczniu -2 °C i 42 mm, w lipcu 22 °C i 60 mm. Wiatry w lecie wieją na wybrzeżu przeważnie z północnego wschodu.

W kuchni bułgarskiej występują potrawy znane chociażby z Turcji: ajran (zsiadłe mleko z zimną wodą, doskonałe do popijania ostrych potraw) lub bakława (bardzo słodkie ciastko z orzechami), czy Grecji: musaka (zapiekanka z bakłażana i mielonego mięsa). Tradycyjne bułgarskie dania to np. banica (cienkie ciasto przekładanego różnorakim nadzieniem, najczęściej serem typu feta), gjuwecz (rodzaj gulaszu) i bobowa czorba (zupa z białej fasoli). Kuchnia bułgarska słynie z pysznych serów - sirene (podobny do fety) oraz kaszkawał (znanego na całym świcie sera owczego). Z alkoholi, oprócz rakiji, znane są bułgarskie wina. Najpopularniejsze z nich to Kadarka, Sophia, Bear Blood i Merlot.

Ciekawostki:

  • Bułgaria jest uważana za ojczyznę jogurtu.
  • Dla Bułgarów kiwanie głową to zaprzeczanie, a kręcenie głową w lewo i prawo to potwierdzenie.
  • W Bułgarii powstała cyrylica.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Bułgaria"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2