TYP: a1

Cypr - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Cypr


Najłatwiej można określić Cypr jako "małe państwo - duża wyspa". Najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego powoduje, że sezon na tej egzotycznej wyspie trwa cały rok, zaś linia brzegowa jest bardzo różnorodna, od skalistych zatoczek, przez półwyspy, po rozległe piaszczyste plaże. Nic więc dziwnego, że Cypr cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników wakacyjnych przygód i wypoczynku pod żaglami.

Słoneczny Cypr ze stolicą w Nikozji, położony jest na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. Leży 43 Mm na południowy wschód od wybrzeża Tureckiego i jest trzecią, pod względem wielkości wyspą Morza Śródziemnego. Większa część wyspy pokryta jest górami, które malowniczo obniżają się ku wybrzeżom.

Wyspa jest bardzo popularna wśród turystów głównie ze względu na pogodę. Zimy są dosyć łagodne, ze średnią temperatura wahającą się między 10 a 12°C, natomiast lata są bardzo ciepłe - średnie temperatury to 26-28°C (ale zdarzają się dni, gdzie słupek rtęci wskazuje i 40°C). Pogoda wpływa również na roślinność, która jest charakterystyczna dla strefy śródziemnomorskiej - m.in. wiecznie zielona makia, dęby, cyprysy, sosny oraz cedry libańskie. Warunki do żeglugi na wodach cypryjskich są bardzo dobre. Latem wieją tam przeważnie wiatry południowo-zachodnie. Nad ranem zaczyna wiać lekki wiatr z południa, skręcając na zachodni po południu i tężejąc do 3-4°B. Zimą wiatr wieje z siłą 2-3°B.

Cypr ma dwa naturalne porty: w Limassolu i Famaguście (Mağosie) oraz jeden sztuczny w Larnace. Żeglowanie po wodach cypryjskich dostarcza wielu ekscytujących wrażeń, łącząc łagodne warunki żeglugi, niezwykły krajobraz, piękne plaże, zabytki sztuki starożytnej. Idealnym punktem startowym i bazą jachtów czarterowych jest Marina w Larnace, położna w odległości około 15 minut od międzynarodowego lotniska Larnaca. Żeglowanie po wodach Cypru Północnego, znajdującego się pod okupacją turecką jest zabronione.

Ciekawostki:

Obywatele Polski nie potrzebują wizy. Granice Cypru można przekraczać jedynie w przejściach w Larnace, Pfos oraz Limassol, w części Tureckiej obowiązuje zakaz przekraczania granicy zarówno przez porty lotnicze, jak i morskie.

Urzędowym językiem jest grecki, jednak w powszechnym użyciu jest także angielski. Obowiązującą walutą jest funt cypryjski, w części tureckiej - lit turecki.

Cypr zamieszkują dwie zantagonizowane narodowości. Są to Grecy i Turcy, którzy dawniej żyli w zgodzie. Zmieniło się to, gdy kraj zaczął zyskiwać coraz większą autonomię, a w dodatku wojska brytyjskie zaczęły stopniowo opuszczać ten teren. Konflikty zaczęły narastać, miasta podzielono na dzielnice greckie bądź tureckie, aż w końcu doszło do wybuchu wojny domowej, w wyniku której powstała Republika Turecka Cypru Północnego.

Aja Napa położona w południowo-wschodniej części wyspy, to jeden z najpopularniejszych kompleksów turystycznych. Znajdują się tu piękne piaszczyste plaże. Limassolu i Larnaki to kolejne ciekawe zakątki z dużą, piaszczystą przestrzenią do leżakowania i opalania. Jadąc wzdłuż wybrzeża na pograniczu Limassola i Pafos jest więcej miejsc do odwiedzenia niż w innych częściach wyspy: średniowieczny zamek Kolossi, wielki amfiteatr w Kurion, starożytne Palea Pafos. Dużą atrakcją są również wspaniałe, białe klify, gdzie najważniejszym jest głaz Petra tu Romiu, upamiętniający miejsce wyłonienia się z piany morskiej Afrodyty - patronki Cypru - bogini piękna i miłości. W pobliskim Nea Pafos znajdują sie ruiny świątyni Afrodyty.

Północna część wyspy jest przeciwieństwem południowej. Dociera tu niewielu turystów, jest cicho i pusto. Nieco gwarniej jest w północnej Nikozji, która przypomina wielki turecki bazar. Kirenia to ospałe miasto ze średniowiecznym zamkiem w porcie, stara Famagusta jest jednym z najlepiej zachowanych weneckich miast w basenie Morza Śródziemnego, natomiast nowa część miasta straszy pustką, ponieważ od czasu inwazji w 1974 r. wstęp mają tu tylko żołnierze.

Cypr, to nie tylko piaszczyste, złote plaże - to również bogactwo zabytków kultury i starannie pielęgnowana tradycja, widoczna w tańcu, śpiewie i przekazywanych przez starsze pokolenia legendach. Dodatkową atrakcją są liczne imprezy organizowane zwłaszcza w sezonie letnim, największym zainteresowaniem turystów cieszy się organizowany we wrześniu Festiwal Wina, podczas którego można posmakować najbardziej wykwintnych, cypryjskich trunków oraz win domowej roboty.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Cypr"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2