TYP: a1

Madagaskar - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Madagaskar


To właśnie stąd biorą się najpiękniejsze zapachy świata. Różowy pieprz, goździki, frezja, wanilia, ylang ylang to najważniejsze nuty zapachowe ekskluzywnych perfum. A do tego wszystkiego słońce, piękne plaże, rafy koralowe, bogata fauna i flora, z której 85% gatunków żyje tylko tutaj.

Madagaskar to drugie co do wielkości wyspiarskie państwo świata. Położony jest w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Stolica Madagaskaru - Antananarywa (zwana przez tubylców Tana) jest całkowitym przeciwieństwem reszty wyspy. Jest tu hałaśliwie i nerwowo. Madagaskar zwany jest czasem "czerwoną wyspą", ze względu na kolor występujących tam gleb laterytowych. Jednak jego najważniejszymi walorami są: dziewicza przyroda, piękne lasy tropikalne i rafy koralowe. W tamtejszych parkach narodowych i krajobrazowych występuje wiele gatunków roślin i zwierząt, z czego znaczna część nie występuje w innych zakątkach świata.

Madagaskar jest więc miejscem, w którym można zobaczyć unikalne cuda świata przyrody, wyciszyć się i odpocząć. A czas umilą rdzenni mieszkańcy wyspy - Malgasze, którzy znani są ze swojej gościnności i uprzejmości.

Klimat na Madagaskarze jest zróżnicowany. Na wschodzie kraju panuje klimat równikowy wybitnie wilgotny, natomiast na zachodzie kraju klimat podrównikowy suchy. Warto pamiętać, że na wyspie panują dwie pory: sucha (trwająca od maja do października) i deszczowa (trwająca od listopada do kwietnia). Zdecydowanie lepszym okresem, zarówno do podróżowania, jak i żeglowania jest pora sucha. Temperatura dochodzi wtedy do 30°C, a deszcze zdarzają się dosyć rzadko (nawet jeśli, to zwykle w nocy). Natomiast okres między grudniem, a marcem to czas huraganów.

Obliczalny wiatr: między kwietniem a czerwcem - przed południem lekki wiatr NE, po południu silniejszy (do 15 węzłów) z SW, od lipca do października - wiatr wschodni (średnia prędkość 25 węzłów) i piękna pogoda sprawiają, iż jest to idealny żeglarski akwen. Problemy mogą sprawić stare i nieaktualne mapy, oraz 4-metrowe różnice pływów.

Ciekawostki i porady

* Na Madagaskar (Nosy Be) można dostać się samolotem z Europy, Azji i innych krajów afrykańskich (bezpośrednio z Paryża i Mediolanu, pozostałe z jedną przesiadką w Antananarivo, Réunion, Mayotte). Główne lotnisko Madagaskaru położone jest 17 km od Antananarywy, stolicy kraju, która jest głównym węzłem komunikacyjnym. Z lotniska do mariny na Nosy Be najlepiej dostać się taksówką lub mini busem (około 45 minut).

* Mały supermarket oraz targ owocowo-warzywny znajdują się około 25 minut od bazy (Hell Ville).

* Walutą Madagaskaru jest frank malgaski (MGF), który mimo tego, że wciąż jest w obiegu, to wypiera go lokalna waluta - ariary (1 Euro = 2600 Ariary). W większości miejsc można jednak płacić również europejską walutą, a nawet dolarami amerykańskimi.

* Porozumiewanie się w języku angielskim może być utrudnione, a często nawet niemożliwe, nie licząc głównych centrów turystycznych. Na wyspie najłatwiej porozumieć się w języku francuskim, który jest tu językiem urzędowym, ale warto znać podstawowe słowa z języka malgaskiego jak np. "fady", czyli "zakaz".

* W Polsce nie ma placówki dyplomatycznej Madagaskaru, więc 3-miesięczna wiza przyznawana jest na lotnisku. Wystarczy mieć ważny paszport (minimum 3 miesiące). Co więcej, w razie zmiany planów i chęci dłuższego pozostania na wyspie wystarczy wybrać się poza granice kraju na jeden dzień, a po powrocie znów można będzie otrzymać 3-miesięczną wizę turystyczną.

* 85% fauny i flory na Madagaskarze to gatunki niespotykane w innych miejscach. Między innymi 97% gatunków palm jest endemitami.

* Wszystkie męskie imiona malgaskie zaczynają się od litery "R", a ponad 70% nazw miejscowości zaczyna się członem "Antana".

* Jednym z ciekawszych zwyczajów są malgaskie przesądy. Tym sposobem na prawie całej wyspie wtorek i czwartek są "dniami pechowymi", np. nie pracuje się wtedy w polu, gdyż plony będą najprawdopodobniej nędzne. Warto jednak dodać, że jest to czas dobry na handel i odpoczynek.

* W Madagaskarze, w przeciwieństwie do krajów Europy, panuje "moda" na wielodzietne rodziny. A ideałem są rodziny składające się 12 dzieci: 6 chłopców i 6 dziewczynek.

Do najważniejszych świąt zaliczyć można:

* 29 marzec - Dzień Pamięci i Męczeństwa,
* 26 czerwiec - Dzień Niepodległości,
* 30 grudzień - Dzień Republiki.


TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Madagaskar"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2