TYP: a1

Martynika - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Martynika


Martynika to państwo wyspiarskie na Morzu Karaibskim, w archipelagu Wysp Nawietrznych w Małych Antylach. Pod względem politycznym wyspa jest departamentem zamorskim Francji. Na północnym zachodzie od Martyniki leży Dominikana, na południu - Saint Lucia, a na południowym wschodzie Barbados. Jako część Francji Martynika należy do Unii Europejskiej, a obowiązującą walutą na wyspie jest euro.

Martynika jest górzystą wyspą pochodzenia wulkanicznego, o urozmaiconym wybrzeżu. Występuje tu kilka wulkanów, z których najbardziej znanym i najwyższym jest Mont Pelé (1397 m n.p.m.).

Północna część wyspy jest chłodniejsza i bardziej zalesiona od południa. Jest też bardziej górzysta - znajduje się tu między innymi wspomniany wulkan Mont Pelé. Pyły wulkanicznie, wydobywające się z niego w czasie eksplozji, utworzyły plaże z popielatego i czarnego piasku (zwłaszcza pomiędzy Anse Ceron i Anse des Gallets). Wybrzeże północno-karaibskie jest dobrze rozwinięte i składa się z wielu małych zatoczek. Na północy Martyniki znaleźć można ciekawe i mało uczęszczane miejsca nurkowe oraz piękne opustoszałe plaże.

Czarne plaże północy kontrastują z białym piaskiem plaż zlokalizowanych na południu. Najsłynniejszą i - zdaniem niektórych - najpiękniejszą z nich jest Les Salines, która bywa często przedstawiana na pocztówkach. Południowe wybrzeże atlantyckie jest chronione barierą koralową, przeplataną licznymi mieliznami. Tutaj również występują dzikie plaże, otoczone lasem palm kokosowych. Południowe wybrzeże karaibskie jest często odwiedzane przez turystów. Białe plaże i spokojne, lazurowe morze przyciągają też mieszkańców w dni wolne od pracy, ze względu na łatwość dojazdu.

Na Martynikę licznie przybywają amatorzy nurkowania. Znajdują się tu bardzo atrakcyjne miejsca gdzie można uprawiać ten sport, np. tereny wokół wraku Saint-Pierre na północy wyspy czy "le rocher du Diamant" ("diamentowa skała") na południu. Oprócz wraków można podziwiać pod wodą cały tropikalny biotop.

Martynika leży w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego. Średnia roczna suma opadów to 1500-2000 mm, a średnia roczna temperatura powietrza wynosi wynosi 26°C. Występują tu dwie po roku: pora sucha, która panuje od grudnia do maja i pora deszczowa w pozostałej części roku. Najcieplejsze miesiące to marzec, kwiecień i maj, gdy temperatura dochodzi do 35°C, a najzimniejsze: grudzień i styczeń, kiedy może spaść poniżej 15°C. Okres występowania huraganów przypada w połowie pory deszczowej, z najwyższym stopniem ryzyka od sierpnia do października. Martynika nie leży jednak na głównej trasie cyklonów, dzięki czemu są tu one stosunkowo rzadkie.

Będąc na Martynice koniecznie trzeba spróbować kuchni kreolskiej. Do lokalnych specjalności należą owoce morza (np. langusty czy faszerowane kraby), kulki z dorsza, kiełbaski zwane "boudin", dania z kurczaka lub z wieprzowiny z przyprawami, desery z owoców tropikalnych (np. krem albo sorbet kokosowy, ciasto ananasowe). Jak na całych Karaibach, tak i tutaj najpopularniejszym napojem alkoholowym jest wytwarzany z trzciny cukrowej rum.

Ciekawostki:
  • Na Martynice znajduje się kilka tzw. "hurricane holes", czyli bezpiecznych zatok, gdzie można schronić się przed nadchodzącym sztormem. Są to m.in.: Cohe du Lamentin (zachodnie wybrzeże), Trois Ilets (zachodnie wybrzeże), Cul de Sac Marin (południowe wybrzeże).
  • W marcu odbywa się na Martynice międzynarodowy tydzień żeglarstwa, a w czerwcu organizowane są regaty.
  • Ciekawostką są regaty na tradycyjnych łodziach rybackich - gommiers lub yoles.
  • Najchętniej odwiedzanym przez żeglarzy portem jest Le Marin.
  • Warto odwiedzić Le Vauclin - położoną we wschodniej części wyspy wioskę rybacką z tradycyjnymi domkami z drewna oraz dwoma pięknymi plażami: La Pointe Faula i Macabou.
  • Popularnym sportem na Martynice jest kajakarstwo. Kajakiem można dopłynąć do miejsc, które są niedostępne od strony lądu. Szczególnie polecane są wyprawy po atlantyckiej stronie wyspy.
  • Martynika jest nazywana przez tubylców "Madinina", czyli "wyspa kwiatów".
  • Lot z Francji na Martynikę trwa 8-9 godzin.
  • Niemal wszędzie honorowane są karty bankowe, które są najbardziej praktycznym środkiem płatniczym na Martynice.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Martynika"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2