TYP: a1

USA - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: USA


Ameryka Północna, a dokładnie Stany Zjednoczone są świetnym miejscem dla wszystkich żeglarzy. Kraj o tak dużych rozmiarach posiada również długie i różnorodne wybrzeża - wschodnie nad Oceanem Atlantyckim i zachodnie and Oceanem Spokojnym. Można śmiało stwierdzić, że możliwości żeglugi są niemal nieskończone.

Stany Zjednoczone to trzecie zarówno pod względem wielkości jak i liczby mieszkańców państwo na świecie. USA graniczą od północy z Kanadą, od południa z Meksykiem, od zachodu z Oceanem Spokojnym, od północnego zachodu z Arktycznym, a od wschodu z Atlantykiem. W skład Stanów Zjednoczonych wchodzą także wyspy na Pacyfiku (Baker, Guam, Howland, Jarvis, Johnston, Kingman, Mariany Północne, Midway, Palmyra, Samoa Amerykańskie oraz Wake) i na Atlantyku (Wyspy Dziewicze, Navassa i Portoryko). Linia brzegowa, bez wysp na Pacyfiku i Atlantyku, wynosi 19 924 km. USA to państwo najbardziej na świecie zróżnicowane pod względem etnicznym i narodowościowym - wynik imigracji z wielu krajów.

Wzdłuż wschodniego wybrzeża rozciąga się Nizina Atlantycka, która łączy się na południu z równinną Niziną Zatokową z licznymi lagunami i barierami piaszczystymi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Na wybrzeżu Atlantyku znajduje się największe na świecie skupisko miast - Bosnywash Megalopolis. Zatoka Meksykańska, wraz z Morzem Karaibskim i systemem cieśnin morskich, określana bywa mianem Amerykańskiego Morza Śródziemnego. Równolegle do wybrzeży Oceanu Spokojnego ciągnął się Góry Nadbrzeżne. Głównymi zatokami są tu: podłużna Zatoka Kalifornijska na południu i rozległa zatoka Alaska na północy. Należące do USA Hawaje są archipelagiem wysp wulkanicznych z wygasłymi i czynnymi wulkanami.

Z powodu wielkości Stanów Zjednoczonych klimat tu występujący jest bardzo zróżnicowany. Na wschód od południka 100°W występuje wilgotny klimat kontynentalny na północy i podzwrotnikowy na południu. Południowa część Florydy oraz Hawaje leżą w strefie klimatu zwrotnikowego. Wielkie Równiny położone na zachód od południka 100°W to rejony półpustynne. Wielka Kotlina posiada klimat suchy, pustynny na południowym zachodzie, śródziemnomorskich na wybrzeżu Kalifornii, a morski na wybrzeżu Oregonu i Waszyngtonu. Klimat Alaski jest subarktyczny i polarny. Stany położone nad Zatoką Meksykańską są narażone na częste występowanie huraganów. 

Kuchnia tak dużego i niejednolitego kraju jest naturalnie bardzo zróżnicowana. Na współczesny sposób żywienia Amerykanów składają się wpływy dawnej kuchni plemion indiańskich, kuchni przywiezionej przez emigrantów z Europy i Chin oraz potraw afrykańskich niewolników. Niektóre dania, uważane obecnie za typowe przykłady kuchni amerykańskiej, w rzeczywistości pochodzą z innych krajów. Można tu wymienić np. hot-dogi i hamburgery, które są modyfikacją potraw niemieckich. W ciągu dnia je się tutaj zazwyczaj trzy posiłki: śniadanie, lunch oraz obiad w porze europejskiej kolacji. Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, którego charakterystycznymi elementami są: sok owocowy, płatki mączne lub zbożowe, naleśniki z mąki pszennej lub kukurydzianej, jajka z szynką lub bekonem, kawa ze śmietanką, bułki, ser i wędlina. Na lunch jada się sandwicze, natomiast obiad składa się z co najmniej trzech ciepłych dań.

Najbardziej popularnymi miejscami do żeglugi są: na wschodnim wybrzeżu Floryda (Key West, Miami i Saint Petersburg) oraz Annapolis, a także Anacortes na zachodnim wybrzeżu. Infrastruktura żeglarska jest bardzo dobrze rozwinięta i stoi na wysokim poziomie, chociaż usługi nie zawsze należą do najtańszych.

Ciekawostki:

  • Najszybciej do Stanów Zjednoczonych dostaniemy się samolotem m.in. z Polski. Na miejscu warto korzystać z krajowej siatki połączeń lotniczych, która jest świetnie zorganizowana i rozwinięta. Stany Zjednoczone mają bardzo rygorystyczne prawa imigracyjne, co dotyczy także turystów. Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych - nie ma moż-li-wości uzyskania wizy na granicy. Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Customs and Border Protection). Warto pamiętać, że formalności te zabierają trochę czasu.
  • Jako pierwsi do brzegów Ameryki dotarli wikingowie - 500 lat wcześniej niż Kolumb.

  • Najdłuższy okres słonecznej pogody (768 dni) zaobserwowano na Florydzie.

  • Biurko prezydentów USA zostało wykonane z drewna XIX-wiecznego brytyjskiego żaglowca "Resolute".

  • Warto odwiedzić Wyspy San Juan. Amerykańska część archipelagu (pozostała część należy do Kanady) liczy 743 wyspy, z których tylko około jedna szósta jest zamieszkana, jedynie 176 nosi własne nazwy, a tylko 428 nie są zalewane podczas przypływu. Największą atrakcją jest tu możliwość obserwowania orek.

  • Najbardziej na południe wysuniętą miejscowością USA jest Key West na Florydzie.

  • Na Hawajach popularne są rejsy łodzią nurkową.


TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "USA"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
więcej dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2