TYP: a1

Walia - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Walia


Walia leży na Wyspach Brytyjskich i wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa. Od wschodu graniczy z Anglią, od zachodu jej wybrzeże jest oblewane przez Ocean Atlantycki i Morze Irlandzkie. Liczba mieszkańców Walii to niewiele ponad 3 mln, a powierzchnia tego kraju przekracza 20 tys. km2.

Linia brzegowa Walii liczy 1 200 km, czyli prawie 650 Mm, a zatem jest gdzie pożeglować. U wybrzeży Walii leży też ponad 50 wysepek, z których największa to Anglesey. Główne miasto i port wyspy to Holyhead.

Niebo w Walii bywa zachmurzone częściej niż w Anglii, a to z powodu pagórkowatej rzeźby terenu i bliskości Atlantyku. Najwięcej opadów notuje się zazwyczaj pomiędzy październikiem a styczniem. Na wybrzeżu Walii przeważają wiatry zachodnie i południowo-zachodnie.

W Walii, podobnie jak w Szkocji, zlokalizowane są jedne z najstarszych destylarni whisky. Oprócz tego trunku, Walia słynie ze swoich serów, win i piwa ale.

Ciekawostki:

  • W Walii żyje 3 miliony ludzi i 11 milionów owiec.
  • Narodowym sportem w Walii jest rugby.
  • Mount Everest został nazwany na cześć Walijczyka, Sir George Everest.
  • W Walii jest najwięcej na świecie zamków na km kwadratowy.
  • Walia to miejsce zamieszkania mitycznego Króla Artura.
  • Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwyll-llantysiliogogogoch to nazwa miasta w Północnej Walii, które tłumaczy się jako "Kosciol Świętej Marii w dziupli białej Leszczyny przy wartkim wirze wodnym dodał Kosciol Świętego Tysilio przy Czerwonej jaskini." Jest to najdłuższa nazwa w Europie i jedna z najdłuższych na świecie.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Walia"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam
dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2