TYP: a1

Vasto - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Vasto


Jedno z popularnych w tej okolicy kąpielisk, otoczone szerokimi piaszczystymi plażami. Rozciąga się na długiej przestrzeni. Na południu powstało nowe osiedle, typowo turystyczne z hotelami, pensjonatami i apartamentami do wynajęcia. Jego nazwa, Marina di Vasto, jest myląca, nie ma tu bowiem ani portu, ani tym bardziej mariny. Niedawno nieco na południe od tego osiedla, przy miejscowości Marina di Montenero powstał port turystyczny „Porto Turistico – Marina Sveva”. Jest dobrze osłonięty, są tu wszelkie udogodnienia. Kilkaset metrów na północ od tego miejsca, po drugiej stronie plaży znajdziemy jeszcze jeden porcik, San Salvo Marina. Jednak trzeba sobie zdać sprawę z tego, że znajdujemy się w sporej odległości od właściwego Vasto, do tego w centrum „cyrku turystycznego”. Jeśli ktoś to lubi, to może się tu zatrzymać.

Samo Vasto, a właściwie jego najstarsza, historyczna część, wzniesione zostało na górującym nad wybrzeżem wzgórzu, w pewnej odległości od morza. Powstanie tego miasta znana tu legenda przypisuje Diomedesowi, który ponoć tu przybył po oblężeniu Troi. Tyle legenda, natomiast po nieco późniejszych czasach rzymskich pozostało tu sporo pamiątek, i tak na miejscu romańskiego kościoła San Pietro znajdował się rzymski kapitol, a pozostałości term przy Via Adriatica są obecnie stanowiskiem archeologicznym. Nad miastem góruje zamek Castello Caldoresco z pierwszej połowy XV wieku. Wielokrotnie przebudowany nabrał eklektycznego charakteru, pełnił też wiele różnych funkcji. Mieścił się w nim sąd, więzienie, a także traktowany był jako budynek mieszkalny.

Właściwy dla Vasto port znajduje się na północ od starego miasta. Położony jest na cyplu Punta Penna. Niegdyś w tym miejscu miało się wznosić wspaniałe miasto Buco. Port jest spory, o ewidentnie przemysłowym przeznaczeniu. Od miasta oddziela go niestety mało atrakcyjny i do tego rozległy obszar o industrialnym charakterze.

Port osłonięty jest dwoma falochronami. Na zachodnim, łukowato wygiętym postawiono światło zielone (B z 3s 9m 7Mm), na wschodnim, nieco krótszym czerwone (B c 3s 9m 4Mm). Basen wewnętrzny ograniczają dwa przeciwległe falochrony tworzące wejście. Jachty powinny stawać po zachodniej stronie basenu wewnętrznego, tam postawiono pomosty cumownicze. Podejście do portu od wschodu.

TYP: a3
0 0
Komentarze
Byli tam

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
Chcą tam być

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2